
WHO dringt aan op volledige evacuatie Al Shifaziekenhuis
GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) geleid team van experts heeft zaterdag het Al Shifaziekenhuis in het noorden van de Gazastrook bezocht om de situatie daar te evalueren. Het team, dat om veiligheidsredenen slechts een uur in het medische complex doorbracht, spreekt van een "zone des doods".
Het hoofd van de WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, zei zaterdag op Twitter dat het team "een ziekenhuis zag dat niet langer in staat is te functioneren: er is geen water, geen voedsel, geen elektriciteit, geen brandstof en de medische voorraad is uitgeput." De Wereldgezondheidsorganisatie stelt dat er nog 291 patiënten in het ziekenhuis verblijven, onder wie 32 baby's in "extreem kritieke toestand" en 25 zorgmedewerkers. "De WHO en haar partners ontwikkelen met spoed een plan voor de onmiddellijke evacuatie van de overgebleven patiënten, personeel en hun families", zo liet de organisatie weten.
De groep die de grootste medische instelling in de Gazastrook bezocht, bestond uit gezondheidsexperts, logistiek medewerkers en veiligheidspersoneel van verschillende takken van de Verenigde Naties. Zij constateerden schade veroorzaakt door beschietingen en zagen bij de ingang van het ziekenhuis een massagraf. De WHO meldt dat het team werd verteld dat er meer dan tachtig mensen in het graf liggen.
Israëlische militairen vielen woensdag het Al Shifaziekenhuis binnen. Er zou volgens de Israëliërs een commandopost van Hamas onder het complex zitten. Hamas en het ziekenhuisbestuur spreken dat tegen. Een Israëlische legerwoordvoerder liet zaterdag weten dat het was ingegaan op het verzoek van de ziekenhuisdirecteur om mee te werken aan een evacuatie. Honderden mensen zouden lopend uit het ziekenhuis zijn vertrokken, maar patiënten die daar niet toe in staat waren, bleven achter.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft vrijdag de lichamen van 1200 in de oorlog omgekomen Oekraïners teruggegeven aan Oekraïne. Volgens de Oekraïense autoriteiten gaat het om zowel militairen als burgers.
39 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR/DPA) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties overlegt deze vrijdag over de Israëlische aanvallen op Iran. De raad komt bijeen op verzoek van Iran.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/DPA/AFP) - Door de Israëlische aanvallen op Iran zijn tientallen doden en honderden gewonden gevallen, melden Iraanse staatsmedia. Staatspersbureau Fars meldt meer dan zeventig doden en 320 gewonden. Nournews heeft het over 78 doden en 329 gewonden, alleen al in de regio rond Teheran. En persbureau ISNA meldt op basis van de gouverneur dat in de stad Tabriz en omgeving zeker acht doden en twaalf gewonden zijn gevallen.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Hezbollah zal Israël niet aanvallen om de grootscheepse aanvallen op Iran te vergelden, zegt een ingewijde. Ook de Houthi-rebellen en Hamas, andere nauwe bondgenoten van Iran, hebben geen wraak aangekondigd.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron roept Israël en Iran in een bericht op X op tot "maximale terughoudendheid" om de stabiliteit in het Midden-Oosten niet verder in gevaar te brengen. Hij benadrukt ook dat Israël het recht heeft "zichzelf te verdedigen en zijn veiligheid te garanderen".
2 uur geledenAHMEDABAD (ANP/AFP) - In de Indiase stad Ahmedabad is de zwarte doos gevonden van het vliegtuig dat donderdag neerstortte op een woonwijk. De autoriteiten doen nog onderzoek naar de oorzaak van de crash en het totale dodental.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - De Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte heeft het Internationaal Strafhof (ICC) verzocht om tijdelijke vrijlating in een ander land. Hij zit nu in een detentiecentrum in Scheveningen, maar stelt dat hij vanwege zijn hoge leeftijd (80 jaar) voorwaardelijk vrij zou moeten komen. Duterte belooft niet te vluchten.
3 uur geleden