WHO: coronapandemie leidde tot ruim 60.000 extra malariadoden
GENÈVE (ANP) - Als direct gevolg van de coronapandemie zijn er in 2020 en 2021 zo'n 63.000 mensen meer overleden aan malaria, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). De pandemie bemoeilijkte maatregelen zoals het uitdelen van muggennetten, zo constateerde de organisatie vorig jaar ook al.
Ongeveer 13 miljoen extra mensen hebben malaria opgelopen als gevolg van de coronapandemie, voor het overgrote deel in Afrika. In totaal liepen naar schatting 247 miljoen mensen vorig jaar malaria op, 619.000 overleden eraan. In zowel 2020 als 2021 steeg het aantal gevallen, maar vorig jaar wel minder sterk. Het aantal overlijdens nam iets af ten opzichte van 2020, maar was nog steeds verhoogd.
Naast corona hebben ook andere zaken een negatieve invloed op de bestrijding van malaria, aldus de WHO. Het gaat dan om oorlogen, honger en overstromingen. Ook worden malariamuggen soms ongevoelig voor insecticiden en gaat in Afrikaanse landen een nieuwe muggensoort rond die malaria kan overdragen. "Al deze risico's leiden tot serieuze zorgen om nationale malariaprogramma's en mondiale samenwerkingen die malaria proberen te bedwingen en uit te roeien", aldus de WHO.
Positief nieuws
Er is ook positief nieuws: China en El Salvador werden vorig jaar malariavrij verklaard, nadat er vier jaar niemand besmet was geraakt. Ook Azerbeidzjan, Belize, Kaapverdië, Iran en Tadzjikistan zijn op weg om malariavrij te worden.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft achter gesloten deuren campagne gevoerd voor de aankomende verkiezingen in stadstaat Berlijn. Hij sprak ongeveer 150 partijgenoten toe in het hoofdkwartier van zijn christendemocraten.
56 minuten geledenANKARA (ANP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan is voornemens zich opnieuw te kandideren voor het presidentschap, aldus Turkse media op gezag van een hooggeplaatste adviseur van Erdogan.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij binnenkort kan beslissen over nieuwe escalatie in het conflict met Iran. "Ik sta voor een belangrijke beslissing. Wil ik eropaf gaan en ze vernietigen, of doe ik dat niet? Het is een grote beslissing", zei hij tegen nieuwssite Axios over het Iraanse regime. "Met mij weet je nooit wat er kan gebeuren."
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.
6 uur geleden