WHO-chef Tedros lijkt op weg naar herbenoeming
GENÈVE (ANP/RTR) - De chef van Wereldgezondheidsorganisatie WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, lijkt zonder tegenkandidaat op te kunnen gaan voor een tweede termijn. De Ethiopiër wordt volgens bronnen echter niet gesteund door de regering van zijn land vanwege spanningen over het militaire conflict in de opstandige Ethiopische regio Tigray, waar hij vandaan komt.
De 56-jarige Tedros, sinds 2017 de eerste Afrikaanse directeur-generaal van de VN-organisatie, is prominent aanwezig in de wereldwijde strijd tegen het coronavirus. De deadline voor kandidaten voor de topbaan loopt volgende week donderdag af.
Hoe Tedros, die zich nog officieel kandidaat moet stellen, zal worden genomineerd is nog onduidelijk. Overleg over een eventuele voordracht door een ander land is gaande. De formele benoeming staat gepland voor mei volgend jaar.
Het Ethiopische leger beschuldigde Tedros vorig jaar van hulp aan de lokale autoriteiten in Tigray. Hij weersprak in een verklaring stellig een kant te hebben gekozen in het conflict. Een Ethische generaal heeft hem een crimineel genoemd, maar Tedros zegt dat hij in de "afschuwelijke" situatie in Tigray aan de kant van vrede staat. Hij was eerder minister van Volksgezondheid in een regering die werd geleid door de partij die nu tegen het Ethiopische leger vecht, het Tigray People's Liberation Front (TPLF).
De ervaren diplomaat heeft zich vaak uitgesproken voor meer vaccins voor Afrika. Als hij wordt herbenoemd komt er onder zijn hoede een vervolg van het onderzoek naar de oorsprong van het coronavirus. China heeft zich daarin tot nu toe niet welwillend opgesteld. De Amerikaanse regering van oud-president Trump heeft Tedros bekritiseerd omdat hij te veel naar Beijing zou luisteren, maar daartegen heeft hij zich verdedigd. Daarnaast zal hij zich bezig moeten houden met een hervorming van de Wereldgezondheidsorganisatie.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff reist donderdag naar Rusland voor een ontmoeting met president Vladimir Poetin. Volgens hem hebben de Russen het initiatief genomen voor het gesprek. "En ik zie dat als een belangrijk statement van hun kant", zei Witkoff tegen CNBC.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italië, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk.
53 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.
1 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse vakbond voor machinisten, SEMAF, heeft opgeroepen tot een landelijke staking na twee dodelijke ongelukken in korte tijd. De vakbond vindt de "constante achteruitgang van het spoornetwerk" onacceptabel.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet accepteren dat we in een wereld van pure macht leven. Dat stelde de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in een toespraak in het Europees Parlement. De situatie met Groenland, gebeurtenissen in Venezuela en oorlog in Oekraïne tonen volgens de voorzitter aan dat de internationale orde niet alleen enorm snel is veranderd, maar dat dit ook "permanent is".
2 uur geleden