WHO bezorgd om evacuatiebevel ziekenhuis in Gaza
GAZA-STAD (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zegt erg bezorgd te zijn over het evacuatiebevel dat het al-Quds-ziekenhuis in de Gazastrook ontving.
De hulporganisatie Palestijnse Rode Halve Maan kreeg eerder op de ochtend bericht uit Israël dat het ziekenhuis in het noorden van Gaza onmiddellijk moest worden ontruimd. Op 50 meter van het ziekenhuis zouden op dat moment al invallen hebben plaatsgevonden.
Ghebreyesus stelt dat het onhaalbaar is om het ziekenhuis te evacueren. "Het is onmogelijk om patiënten zomaar te verplaatsen zonder hun leven in gevaar te brengen", schrijft hij op X.
Veel onduidelijkheid
Volgens het Palestijnse nieuwsagentschap WAFA bevinden zich meer dan vierhonderd patiënten en gewonden in het ziekenhuis, maar ook zo'n 12.000 gevluchte burgers die in het ziekenhuis onderdak hebben gevonden.
Het persagentschap zegt ook dat al 15 van de 35 ziekenhuizen in Gaza hun werkzaamheden hebben moeten stilleggen als gevolg van de bombardementen.
In de tussentijd is er nog veel onduidelijkheid over wat er precies is gebeurd bij het Al Ahli-ziekenhuis, waar meer dan een week geleden een explosie plaatsvond. Volgens bronnen in Gaza zijn daar bijna vijfhonderd mensen omgekomen. Westerse inlichtingen wijzen op minder dodelijke slachtoffers. Ook over de oorzaak van de ramp is nog geen eensgezindheid.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
8 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
8 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
9 uur geledenTAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.
9 uur geledenGENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.
9 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.
10 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.
10 uur geleden