WHO: 16 miljard dollar nodig voor corona-aanpak in arme landen
GENÈVE (ANP/DPA) - Er is nog eens 16 miljard dollar (14 miljard euro) nodig om arme landen te helpen bij de bestrijding van de coronapandemie, heeft Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) woensdag bekendgemaakt. Zo groot is het gat in de begroting om deze landen te voorzien van voldoende vaccins, tests en medicijnen, aldus de WHO.
Met het extra geld kunnen 600 miljoen vaccins, 700 miljoen tests en geneesmiddelen voor 120 miljoen patiënten worden aangeschaft. De Verenigde Naties moeten hiervoor een programma opzetten.
"De wetenschap heeft ons de instrumenten gegeven om Covid-19 te bestrijden; als ze wereldwijd in solidariteit worden gedeeld, kunnen we dit jaar een einde maken aan Covid-19 als een wereldwijde noodsituatie op het gebied van de gezondheid", zei WHO-chef Tedros Adhanom Ghebreyesus. Volgens berekeningen van de VN zou 92 procent van de totale benodigde bijdrage moeten worden opgehoest door de EU en de G20.
Beheersbaar bedrag
Gordon Brown, de WHO-ambassadeur voor wereldwijde gezondheidsfinanciering, zei dat 16 miljard dollar een beheersbaar bedrag was gezien de wereldwijde economische impact van de pandemie. Brown bekritiseerde de blijvende enorme ongelijkheid in de wereldwijde distributie van vaccins en de beschikbaarheid van tests en medicijnen. Hij wees op lage vaccinatiegraad in arme landen, terwijl naar verwachting miljoenen ongebruikte doses verloren gaan in rijke landen.
De WHO heeft als doel gesteld dat 70 procent van de wereldbevolking halverwege het jaar is gevaccineerd.
Meer uit Buitenland
LJUBLJANA (ANP/AFP) - De parlementsverkiezingen in Slovenië worden volgens de exitpoll nipt gewonnen door de liberale Vrijheidsbeweging van premier Robert Golob. Zijn partij ging in de peilingen nek-aan-nek met de rechts-populistische SDS van oud-premier Janez Janša, een man die binnen de Europese Unie wordt gezien als een potentiële dwarsligger.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Vanaf maandag gaan agenten van immigratiedienst ICE de beveiliging op vliegvelden helpen, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Dat is vanwege de discussie in het parlement over de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS), waar zowel ICE als luchthavenbeveiliging onder vallen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In België is stilgestaan bij de terroristische aanslagen van tien jaar geleden. In de Brusselse metro en op de luchthaven Zaventem gingen toen bommen af, waardoor 35 mensen om het leven kwamen. Honderden mensen raakten gewond.
9 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP/DPA) - Israëlische kolonisten hebben brand gesticht in Palestijnse dorpen op de bezette Westelijke Jordaanoever, meldt de Israëlische krijgsmacht (IDF). De aanvallen vonden plaats in de nacht van zaterdag op zondag.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft samen met premier Benjamin Netanyahu de Israëlische krijgsmacht (IDF) opgedragen om "sneller Libanese huizen te slopen in frontliniedorpen" in het zuiden van Libanon. Dat is naar eigen zeggen nodig om een eind te maken aan de "bedreigingen voor Israëlische gemeenschappen".
12 uur geledenARAD (ANP) - Het aantal gewonden na Iraanse aanvallen op de Zuid-Israëlische steden Arad en Dimona is opgelopen naar zeker 180, meldt Al Jazeera op basis van het Israëlische ministerie van Volksgezondheid. Iraanse raketten troffen de steden zaterdag. Op foto's en video's zijn zwaar beschadigde gebouwen te zien.
12 uur geledenMANAMA (ANP/RTR) - Een Patriot-raket van de Verenigde Staten was hoogstwaarschijnlijk betrokken bij een explosie in Bahrein waarbij tientallen burgers gewond raakten. Dat blijkt uit een expertanalyse die door persbureau Reuters is ingezien. Zowel Bahrein als Washington gaven Iran de schuld van de explosie op 9 maart. Daar werd geen bewijs voor geleverd.
14 uur geleden