WHO: 16 miljard dollar nodig voor corona-aanpak in arme landen
GENÈVE (ANP/DPA) - Er is nog eens 16 miljard dollar (14 miljard euro) nodig om arme landen te helpen bij de bestrijding van de coronapandemie, heeft Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) woensdag bekendgemaakt. Zo groot is het gat in de begroting om deze landen te voorzien van voldoende vaccins, tests en medicijnen, aldus de WHO.
Met het extra geld kunnen 600 miljoen vaccins, 700 miljoen tests en geneesmiddelen voor 120 miljoen patiënten worden aangeschaft. De Verenigde Naties moeten hiervoor een programma opzetten.
"De wetenschap heeft ons de instrumenten gegeven om Covid-19 te bestrijden; als ze wereldwijd in solidariteit worden gedeeld, kunnen we dit jaar een einde maken aan Covid-19 als een wereldwijde noodsituatie op het gebied van de gezondheid", zei WHO-chef Tedros Adhanom Ghebreyesus. Volgens berekeningen van de VN zou 92 procent van de totale benodigde bijdrage moeten worden opgehoest door de EU en de G20.
Beheersbaar bedrag
Gordon Brown, de WHO-ambassadeur voor wereldwijde gezondheidsfinanciering, zei dat 16 miljard dollar een beheersbaar bedrag was gezien de wereldwijde economische impact van de pandemie. Brown bekritiseerde de blijvende enorme ongelijkheid in de wereldwijde distributie van vaccins en de beschikbaarheid van tests en medicijnen. Hij wees op lage vaccinatiegraad in arme landen, terwijl naar verwachting miljoenen ongebruikte doses verloren gaan in rijke landen.
De WHO heeft als doel gesteld dat 70 procent van de wereldbevolking halverwege het jaar is gevaccineerd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt op zijn sociaal medium Truth Social dat "de president van het nieuwe regime" in Iran de Verenigde Staten om een wapenstilstand heeft gevraagd. Volgens Trump is de door hem bedoelde leider "veel minder geradicaliseerd en intelligenter dan zijn voorgangers".
10 minuten geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het leger van Rusland claimt de inname van de hele provincie Loehansk in het oosten van Oekraïne. "Eenheden van de legergroep west hebben de bevrijding van de volksrepubliek Loehansk voltooid", aldus het leger. Oekraïne heeft nog niet op het bericht gereageerd. Op Oekraïense kaarten van het front is nog steeds een gehucht in de provincie in handen van de Oekraïense strijdkrachten.
1 uur geledenLARISSA (ANP/AFP) - Het proces tegen 36 mogelijke verantwoordelijken voor de treinramp in Griekenland in februari 2023 is woensdag hervat. Een week geleden werd de eerste zitting in de overvolle rechtszaal zo chaotisch dat de zitting werd geschorst en uitgesteld.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt aan de lidstaten voor akkoord te gaan met de uitbetaling van 45 miljard euro aan Oekraïne. Dat is de helft van de EU-lening van 90 miljard euro voor 2026 en 2027 die Hongarije nog steeds blokkeert. De Commissie gaat desondanks door met de benodigde voorbereidingen. Van die 45 miljard voor dit jaar is 28,3 miljard euro bestemd voor de Oekraïense drone-industrie, zegt Commissievoorzitter Ursula von der Leyen woensdag.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Nabestaanden van Virginia Giuffre hebben er bij koning Charles op aangedrongen om slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein te ontmoeten. "We dringen er bij koning Charles met klem op aan om ons en de slachtoffers te ontmoeten en te horen wat we te zeggen hebben", zeiden de broer en schoonzus van Giuffre in een verklaring aan BBC Newsnight.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil de banden met Europa en de Europese Unie weer verder aanhalen. Later dit jaar komt er een top die de samenwerking moet versterken, zei premier Keir Starmer. Het gaat hem vooral om economische samenwerking, maar ook om onder meer defensie, veiligheid en energie.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse antiterrorisme-aanklager heeft een onderzoek geopend naar "terroristische samenzwering" rond een vermeende poging tot een aanslag in Parijs. Daar werd afgelopen weekend een explosief geplaatst bij een filiaal van de Bank of America.
3 uur geleden