WFP stopt hulp aan door Houthi's bestuurd Jemen
ROME (ANP/RTR) - Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP) staakt voorlopig de hulp aan het door de Houthi's bestuurde noorden en westen van Jemen. Volgens het WFP is er minder geld voor beschikbaar en is er een geschil met de plaatselijke autoriteiten over de distributie van voedselhulp aan de armsten.
Het WFP is volgens betrokkenen de hulp aan Jemen al sinds vorig jaar aan het terugschroeven. De organisatie heeft 9,5 miljoen mensen van voedsel voorzien volgens eerdere afspraken, maar wilde dat terugbrengen tot 6,5 miljoen. Er zou minder geld voor beschikbaar zijn gesteld en de inflatie heeft de middelen nog schaarser gemaakt.
De Houthi's vormen een grote bevolkingsgroep die niet soennitisch is en door sjiitisch Iran wordt gesteund in de slepende burgeroorlog in het land. Ze hebben naast hun stamgebieden in het noorden ook de hoofdstad Sanaa en de westkust in handen, maar er heerst ernstige voedselschaarste door de oorlog en door het droge klimaat van het Zuid-Arabische land.
De Houthi's hebben zich fel gekeerd tegen de Israëlische aanvallen op Palestijnen in de Gazastrook en in de bezette gebieden. Ze hebben raketten op de Israëlische haven Eilat afgeschoten en bedreigen de scheepvaart in de Rode Zee. Afgelopen maand kaapten ze een groot vrachtschip van een Engels bedrijf waar naar verluidt een Israëlische zakenmagnaat belangen in heeft. Afgelopen zondag nog meldden Amerikaanse militairen in de regio dat een marineschip te hulp is geschoten toen drie vrachtschepen alarm sloegen over raket- of droneaanvallen vanaf de Jemenitische kust. De Houthi's stelden die dag dat ze een paar Israëlische schepen in de Rode Zee hadden beschoten.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van EU-leiders António Costa heeft Iran opgeroepen zijn "onaanvaardbare aanvallen op landen in de regio" te staken. Op X schrijft het EU-kopstuk dat hij met president Masoud Pezeshkian heeft gebeld en heeft gevraagd om de-escalatie en terughoudendheid.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is boos op Frankrijk, omdat dat land volgens hem heeft geweigerd om vliegtuigen met militaire voorraden voor Israël door het luchtruim te laten vliegen. "Frankrijk is heel onbehulpzaam geweest", schrijft Trump op Truth Social. "De Verenigde Staten zullen dit onthouden!"
17 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal ook na het huidige conflict in het Midden-Oosten een deel van Zuid-Libanon blijven bezetten. Dat zegt minister van Defensie Israel Katz in een videoverklaring. Daarin spreekt Katz van het behouden van een "veilige zone", een term die het land ook gebruikt om de bezetting van delen van de Syrische Golanhoogten te verdedigen. Die "defensieve linie" moet komen te liggen bij de Litani-rivier, tot waar Israël eerder oprukte.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Madonna, Pedro Pascal, Jane Fonda, Ben Stiller, John Legend en tientallen andere sterren hebben een brief ondertekend waarin wordt opgeroepen tot het sluiten van een detentiecentrum voor immigranten in Dilley, in de Amerikaanse staat Texas. Ook Javier Bardem, Keke Palmer, Susan Sarandon, Mark Ruffalo, Brittney Griner en America Ferrera behoren tot de ondertekenaars, meldt The Hollywood Reporter.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó werkte samen met Rusland om oligarchen van Europese sanctielijsten te krijgen. Dat blijkt uit onderzoek van het Letse onderzoeksplatform The Insider en onder meer het Poolse Frontstory. Ook zou het gaan om bedrijven en banken.
2 uur geledenNAIROBI (ANP) - De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) zetten seksueel geweld in als wapen in Darfur. Dat meldt de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG) in een rapport over de situatie in de Soedanese regio.
3 uur geledenTEHERAN/DUBAI/TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - In verschillende landen in het Midden-Oosten worden in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen gemeld. Zo zijn er in delen van de Iraanse hoofdstad Teheran stroomstoringen na een reeks explosies, meldt het Iraanse persagentschap Fars.
8 uur geleden