Wetsvoorstel VS voor betere controle veiligheid van vliegtuigen
WASHINGTON (ANP) - Parlementariërs van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben maandag (plaatselijke tijd) een wetsvoorstel ingediend dat moet leiden tot een verbetering van de controle op de vliegtuigbouwindustrie na de twee dodelijke ongelukken met de Boeing 737 MAX in 2018 en 2019. De toestellen van dat type staan aan de grond sinds de ongelukken, waarbij 346 personen om het leven kwamen.
De commissie stemt woensdag over een voorstel dat het certificeringssysteem van de waakhond van de vliegtuigbouwindustrie, de Federal Aviation Adminsitration (FAA), moet verbeteren. De voorgestelde wet eist van vliegtuigbouwers in de Verenigde Staten dat zij met een veiligheidsmanagementsysteem gaan werken. Een groep van experts moet gaan kijken naar de veiligheidscultuur bij vliegtuigbouwer Boeing en daarna met een lijst van aanbevelingen komen.
Zowel de hoogste Democraat als de hoogste Republikein in de commissie voor transport en infrastructuur staat achter het voorstel. Dat vereist bovendien van vliegtuigbouwers dat zij bij ontwerpaanpassingen van toestellen beoordelingen van de systeemveiligheid uitvoeren, verzekeren dat risicoberekeningen gebaseerd zijn op realistische reactietijden van piloten, en dat zij beoordelingsrapporten delen met de FAA.
Of het voorstel dit jaar wordt aangenomen, is nog onzeker. De commissie in de Senaat stelde de behandeling van een ander voorstel voor hervorming van de FAA uit in september. Op diezelfde dag kwamen de Democraten met een rapport waarin werd gesteld dat de ongelukken met de Boeing 737 MAX de "gruwelijke culminatie" waren van falen bij zowel Boeing als de FAA. Het nieuwe wetsvoorstel eist dat de FAA werknemers van bouwers die namens de waakhond controles uitvoeren, eerst moet goedkeuren. Ook bevat het voorstel bescherming voor klokkenluiders, en straffen voor personen die de FAA hinderen in zijn controlerende taken.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
4 uur geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
9 uur geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
22 uur geleden