Wetsvoorstel verkiezingshervorming door lagerhuis VS
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het lagerhuis van het Amerikaanse parlement heeft woensdag een wetsvoorstel aangenomen waarmee het verkiezingsstelsel in de Verenigde Staten wordt hervormd. Of het voorstel, dat vooral met steun van de Democraten door het Huis van Afgevaardigden kwam, ook langs de Senaat komt, is nog te bezien.
De wetgeving is door de Democraten bedoeld "om een stem te geven aan Amerikanen die zich te lang buitengesloten hebben gevoeld", aldus volksvertegenwoordiger John Sarbanes. De verkiezingshervorming is een van de dingen die de Democraten met hun krappe meerderheid in het Congres zo snel mogelijk willen verwezenlijken.
Het wetsvoorstel moet verkiezingsprocedures stroomlijnen en zorgen voor minder barrières voor kiezers om hun stem uit te brengen. Ook gaan onafhankelijke commissies voortaan over het herindelen van kiesdistricten in plaats van de staten, als het voorstel wordt aangenomen.
Hervormingen
President Joe Biden heeft al toegezegd dat hij graag zijn handtekening onder de wet zet als die door de Senaat komt. Daarvoor is echter de steun nodig van alle 48 Democraten, de twee onafhankelijke senatoren en 10 Republikeinen. Die zijn niet blij met een aantal plannen in het wetsvoorstel en ook de conservatieve Democratische senator Joe Manchin heeft al aangekondigd tegen het wetsvoorstel te zullen stemmen.
De Democraten stellen dat de hervormingen nodig zijn om het Amerikaanse kiesstelsel democratischer te maken. Volgens de Republikeinen zouden de hervormingen er echter voor zorgen dat staten niet meer genoeg kunnen doen tegen stembusfraude.
Meer uit Buitenland
LUXEMBURG (ANP) - Polen moet het huwelijk van twee Poolse mannen die met elkaar trouwden in Duitsland erkennen. Dat oordeelde het Hof van Justitie van de Europese Unie (HvJ-EU) dinsdag. Een EU-lidstaat mag het huwelijk tussen twee burgers van hetzelfde geslacht niet weigeren als zij wettig getrouwd zijn in een ander EU-land, aldus het hof.
6 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Grote Russische aanvallen met raketten en drones zijn volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky "het terroristische antwoord" van Rusland op de vredesvoorstellen die de Amerikaanse regering heeft gepresenteerd.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in een vraaggesprek beklemtoond dat er tegenover de dreiging van Rusland geen zwakte mag staan. Hij stelt ook naar aanleiding van het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump voor vrede in Oekraïne dat er "vrede moet komen, geen capitulatie". Alleen Oekraïne kan beslissen over het eigen grondgebied, aldus de Franse president.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een topman van het Amerikaanse ministerie van Defensie, Dan Driscoll, spreekt in Abu Dhabi met een Russische delegatie over de voortgang van het vredesplan van president Donald Trump voor Oekraïne. Volgens anonieme bronnen in Washington sprak hij maandag met Russen en wordt dinsdag verder gepraat.
2 uur geledenKABUL (ANP) - Bij Pakistaanse luchtaanvallen op buurland Afghanistan zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeker tien mensen gedood. Dat zegt een woordvoerder van de Taliban dinsdag op X. Onder de doden waren volgens woordvoerder Zabihullah Mujahid negen kinderen. Zij kwamen om het leven bij een luchtaanval op een huis van een burger in de provincie Khost.
6 uur geledenTAGANROG (ANP) - Dinsdagochtend vroeg heeft Oekraïne verschillende luchtaanvallen uitgevoerd op Rusland. In de stad Taganrog in de regio Rostov viel een dode en raakten drie anderen gewond. Dat meldt de burgemeester van Taganrog, Svetlana Kambulova.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) zou graag zien dat klimaattoppen in de toekomst op een andere manier worden vormgegeven. In een interview met De Telegraaf laat de hoofdonderhandelaar van de EU dinsdag weten dat hij er na de klimaattop in Belém "steeds meer van overtuigd is dat we ons moeten afvragen of we dit op deze manier moeten blijven organiseren".
6 uur geleden