Wetenschapsprijs voor Jaap van Dissel
AMSTERDAM (ANP) - Jaap van Dissel, RIVM-directeur en hoogleraar interne geneeskunde en infectieziekten aan de Universiteit Leiden, ontvangt de Akademiepenning van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW). Volgens de jury krijgt hij de prijs voor de wijze waarop hij tijdens de corona-epidemie de minister van Volksgezondheid en het crisisteam van de overheid heeft geadviseerd over de bestrijding van Covid-19. Van Dissel krijgt de onderscheiding op 31 mei.
"Als voorzitter van het landelijke Outbreak Management Team heeft Van Dissel zich vanaf het begin van de pandemie met tomeloze energie en bewonderingswaardige rust ingezet om politiek en publiek te informeren over de wetenschappelijke kennis over Covid-19. Dat doet hij in een zich snel ontwikkelende crisis, en onder druk van discussies in politiek, samenleving én wetenschap", aldus de KNAW.
De Akademiepenning wordt eens in de twee jaar toegekend aan een persoon die zich heeft ingezet voor de bloei van de wetenschap in Nederland. Eerdere winnaars van de penning waren onder anderen universiteitshoogleraar Alexander Rinnooy Kan, bierbrouwer Alfred Heineken en hersenprofessor Dick Swaab. De wetenschapsprijs werd voor het eerst uitgereikt in 1983.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een werkstraf van tachtig uur en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand geëist tegen acteur Marouane Meftah voor twee geweldsincidenten rond voetbalwedstrijden. De 22-jarige acteur uit de serie Mocro Maffia raakte binnen een halfjaar twee keer betrokken bij voetbalgeweld, eerst als speler en later als toeschouwer.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) roept terugkerende vakantiegangers en de logistieke en handelssector op alert te zijn op meeliftende Japanse kevers. Eind juli is een dode Japanse kever meegekomen met een transport uit Italië. De NVWA meldt dat het insect "zeer schadelijk is voor de plantensector, natuur en ook voor tuinen en parken."
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat antwoord geven op de vragen van de Verenigde Staten over Nederlandse steun voor het optreden tegen Iran en andere doelen van de regering-Trump. De VS hebben NAVO-bondgenoten een vragenlijst voorgelegd die ze moeten beantwoorden, terwijl de VS nadenken in welke landen ze nog beschermende troepen willen legeren.
39 minuten geledenMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ) wil samen met het genootschap van hoofdredacteuren, het persvrijheidsfonds en branche- en werkgeversorganisatie NDP in gesprek met de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). Aanleiding zijn boetes die door de IGJ aan diverse kranten zijn uitgedeeld om hun berichtgeving over het medicijn Ozempic.
1 uur geledenDIEREN (ANP) - Bij een brand in een zorginstelling aan de Zutphensestraatweg in het Gelderse Dieren is veel rook vrijgekomen. De brand zelf was vrij snel geblust, maar de rook was het grootste probleem, meldt de veiligheidsregio. Vijf mensen zijn door ambulancemedewerkers nagekeken, omdat zij rook hadden ingeademd. Uiteindelijk heeft niemand van hen extra zorg nodig.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft 140 tips binnengekregen in de zoektocht naar de identiteit van 'Lucky'. "Overweldigend", aldus de politie. Maandag deelde het Amsterdamse coldcaseteam beelden van de man van wie de identiteit nog steeds onbekend is.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - De regen die de komende dagen valt verlaagt het neerslagtekort, maar lost de droogteproblemen nog niet op. Volgens Weeronline is de droogtepiek wel voorbij. Desondanks merken natuurgebieden en rivieren als de Rijn en de Maas daar de komende dagen nog weinig van.
3 uur geleden