Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wetenschappers zien mislukte klimaattop met weinig lichtpuntjes

Wetenschappers zien mislukte klimaattop met weinig lichtpuntjes

BAKOE (ANP) - De klimaattop in Bakoe is mislukt, zegt klimaatonderzoeker Pieter Pauw zondag, kort nadat landen in Azerbeidzjan een akkoord hadden bereikt. Kwetsbare en arme landen hebben meer geld nodig dan de afgesproken 300 miljard dollar vanaf 2035, stelt hij.

Klimaatexperts berekenden eerder ook al dat meer geld nodig is: 1000 miljard dollar vanaf 2030. Ook hoogleraar klimaatverandering Heleen de Coninck is somber over de uitkomst van de klimaattop. Meerdere onderwerpen zijn vooruitgeschoven naar de toekomst. "En die klimaatfinanciering moest juist mogelijk maken dat alle landen hun uitstoot verminderen en zich kunnen voorbereiden op de gevolgen van klimaatverandering."

In 2009 beloofden rijke landen vanaf 2020 jaarlijks 100 miljard dollar aan klimaatfinanciering te verstrekken aan ontwikkelingslanden. Voor 2025 moest er een nieuw doel komen, daarom ging deze top vooral over geld. "In 2035 zien we dus slechts een verdriedubbeling", constateert Pauw. "De behoefte is veel groter." Ook zag hij deze top als kans om het financiële systeem aan te passen. "Dat hebben de landen compleet laten liggen." Hij is hierin ook kritisch op de EU, die weinig toeschietelijk was in de onderhandelingen.

Richtlijnen

Pauw somt op: "De afspraken gaan niet over belastingen op uitstoot, niet over het afbouwen van fossiele subsidies of over het beprijzen van klimaatrisico's en niet over nieuwe landen die klimaatfinanciering bijdragen." Ook de rol van bijvoorbeeld centrale en commerciële banken is niet benoemd, zegt hij. Meer geld toezeggen terwijl het financieren van fossiel doorgaat, is "een brand blussen, terwijl je hem tegelijkertijd opstookt".

De Coninck denkt dat de uitkomst van de COP29 exporteurs van fossiele brandstoffen heel goed uitkomt. Zo lukte het niet om het eens te worden over richtlijnen rondom de afspraak van vorig jaar om "weg te bewegen" van fossiele brandstoffen. In februari moeten landen nieuwe klimaatplannen inleveren, waarin ze laten zien hoe ze hun klimaatactie aanscherpen. Die richtlijnen waren hier juist voor bedoeld.

De twee wetenschappers van de TU Eindhoven kijken allebei uit naar volgend jaar als Brazilië de klimaattop organiseert. Dat land is stukken ambitieuzer dan Azerbeidzjan en diplomatiek sterker. "Maar ik vrees het ergste", zegt Pauw. "Dan zit Trump in het Witte Huis en die heeft niets met klimaat." De Coninck beaamt dat. "Trump zal eerder aan de kant van fossiel staan. Dat sterkt landen zoals Saudi-Arabië en Rusland alleen maar."

Meer uit Binnenland

Rekenkamer: minister had te weinig zicht op WIA-problematiek

DEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.

1 uur geleden
Rechtbank wil alles over FIOD-werkwijze weten in mondkapjeszaak

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.

2 uur geleden
Dordrechts Museum verwerft 'sleutelwerk' van Marlene Dumas

DORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.

3 uur geleden
Frenna meest beluisterde artiest op Spotify

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse gebruikers van Spotify luisterden dit jaar vooral naar de muziek van de Haagse rapper Frenna. Hij voert het jaaroverzicht van de streamingdienst aan. Daarna volgen Lil Kleine en Ronnie Flex. Alle gebruikers van de dienst krijgen woensdag hun eigen lijst te zien, de Spotify Wrapped.

3 uur geleden
Provincie Utrecht: wolf op Utrechtse Heuvelrug doodgeschoten

UTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug een wolf doodgeschoten. Uit een spoedanalyse van het DNA moet blijken of het gaat om de wolf waarvoor de provincie Utrecht eerder dit jaar een afschotvergunning verleende. Die wolf heeft een aantal keer mensen aangevallen en gebeten.

4 uur geleden
Noodlijdend Limburgs vliegveld presenteert weer nieuwe directeur

MAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende vliegveld van Maastricht heeft wederom een nieuwe algemeen directeur aangesteld. Cor de Man begint op 1 februari als CEO van Maastricht Aachen Airport (MAA). Hij volgt Joost Meijs op, die net een jaar in dienst was toen hij op 1 november zijn functie neerlegde om directeur te worden van Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL).

4 uur geleden
Drenten met aardbevingsschade ervaren meer stress en wantrouwen

UTRECHT (ANP) - Ook in Drenthe hebben mensen met schade aan hun woning door de gaswinning in Groningen vaker last van stress en minder vertrouwen in de overheid. "De impact van de gaswinningsproblematiek stopt niet bij de provinciegrens van Groningen", stelt onderzoeksinstituut Nivel, dat samen met de Rijksuniversiteit Groningen onderzoek doet.

4 uur geleden