Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wetenschappers: aarde betreedt onvoorspelbare fase klimaatcrisis

Wetenschappers: aarde betreedt onvoorspelbare fase klimaatcrisis

HERNDON (ANP) - De aarde betreedt een "kritieke en onvoorspelbare nieuwe fase van de klimaatcrisis", schrijven wetenschappers iets meer dan een maand voor het begin van klimaattop COP29 in een nieuw rapport. Ondanks waarschuwingen "gaan we nog steeds de verkeerde kant op", aldus de wetenschappers. Ze schrijven dat we "alleen nog kunnen hopen de omvang van de schade te beperken".

In de publicatie met de titel 'Gevaarlijke tijden op planeet aarde' beschrijven de experts de staat van het klimaat. Het rapport verscheen dinsdag in het wetenschappelijke tijdschrift BioScience. Zo is de uitstoot van fossiele brandstoffen "gestegen naar recordhoogte" en de drie heetste dagen ooit vonden plaats in juli van dit jaar, sommen de wetenschappers op. De mensheid bevindt zich in een "ernstige situatie die nog nooit eerder in de menselijke geschiedenis is voorgekomen".

De klimaattop begint op 11 november in gastland Azerbeidzjan. Tijdens het internationale overleg wordt het mondiale klimaatbeleid besproken. De wetenschappers stellen dat het uitfaseren van fossiele brandstoffen "de hoogste prioriteit" zou moeten hebben. Ook raden ze aan om de voedselproductie om te vormen om meer plantaardig eten te ondersteunen. Verder zou de wereldbevolking geleidelijk moeten krimpen door onderwijs en rechten voor meisjes en vrouwen te stimuleren, en moeten ecosystemen beschermd en hersteld worden.

De wetenschappers stellen verder voor om lessen over klimaatverandering op te nemen in lesprogramma's voor zowel lager als hoger onderwijs. Op deze manier wordt de kennis over klimaat verbeterd en neemt het bewustzijn over klimaatverandering toe waardoor leerlingen in staat zullen zijn actie te ondernemen, zo denken de klimaatexperts. "Alleen door daadkrachtige actie kunnen we de natuurlijke wereld beschermen, zwaar menselijk lijden voorkomen en ervoor zorgen dat we toekomstige generaties de leefbare wereld nalaten die ze verdienen", aldus de experts. "De toekomst van de mensheid staat op het spel."

Meer uit Binnenland

Natuurbrand Weert afgeschaald, minder brandweer aanwezig

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel is nog steeds onder controle en is daarom afgeschaald. De brandweer is er nog wel bij, maar met minder eenheden, meldt de veiligheidsregio. Er kan nog worden ingegrepen als het nodig is.

2 uur geleden
Twee gewonden in Winschoten, mogelijk door steekincident

WINSCHOTEN (ANP) - In Winschoten zijn twee mensen gewond geraakt. Dat is waarschijnlijk het gevolg van een steekincident, maar dat kan een woordvoerder van de politie Groningen niet met zekerheid zeggen. Ook is er vermoedelijk geschoten.

2 uur geleden
Grootste gevaar lijkt geweken bij brand militair terrein 't Harde

'T HARDE (ANP) - Bij de natuurbrand op het militaire oefenterrein bij 't Harde lijkt het grootste gevaar te zijn geweken. Dat zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Noord- en Oost Gelderland. Alle civiele brandweereenheden gaan rond middernacht terug naar hun kazernes en dan neemt de brandweer van Defensie het over. Die is met meerdere voertuigen op het terrein om de situatie te monitoren en kleine oplaaiende vuurpluimpjes te blussen.

2 uur geleden
Inzet Evertsen niet verlengd, schip keert binnenkort terug

DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.

10 uur geleden
Brandweer blust meerdere nieuwe bosbranden

KOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.

12 uur geleden
Natuurbrand bij Weert laait op door wind en warmte

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.

14 uur geleden
Brand bij 't Harde heeft nog meerdere vuurhaarden

'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."

15 uur geleden