
Wetenschappers: aarde betreedt onvoorspelbare fase klimaatcrisis
HERNDON (ANP) - De aarde betreedt een "kritieke en onvoorspelbare nieuwe fase van de klimaatcrisis", schrijven wetenschappers iets meer dan een maand voor het begin van klimaattop COP29 in een nieuw rapport. Ondanks waarschuwingen "gaan we nog steeds de verkeerde kant op", aldus de wetenschappers. Ze schrijven dat we "alleen nog kunnen hopen de omvang van de schade te beperken".
In de publicatie met de titel 'Gevaarlijke tijden op planeet aarde' beschrijven de experts de staat van het klimaat. Het rapport verscheen dinsdag in het wetenschappelijke tijdschrift BioScience. Zo is de uitstoot van fossiele brandstoffen "gestegen naar recordhoogte" en de drie heetste dagen ooit vonden plaats in juli van dit jaar, sommen de wetenschappers op. De mensheid bevindt zich in een "ernstige situatie die nog nooit eerder in de menselijke geschiedenis is voorgekomen".
De klimaattop begint op 11 november in gastland Azerbeidzjan. Tijdens het internationale overleg wordt het mondiale klimaatbeleid besproken. De wetenschappers stellen dat het uitfaseren van fossiele brandstoffen "de hoogste prioriteit" zou moeten hebben. Ook raden ze aan om de voedselproductie om te vormen om meer plantaardig eten te ondersteunen. Verder zou de wereldbevolking geleidelijk moeten krimpen door onderwijs en rechten voor meisjes en vrouwen te stimuleren, en moeten ecosystemen beschermd en hersteld worden.
De wetenschappers stellen verder voor om lessen over klimaatverandering op te nemen in lesprogramma's voor zowel lager als hoger onderwijs. Op deze manier wordt de kennis over klimaat verbeterd en neemt het bewustzijn over klimaatverandering toe waardoor leerlingen in staat zullen zijn actie te ondernemen, zo denken de klimaatexperts. "Alleen door daadkrachtige actie kunnen we de natuurlijke wereld beschermen, zwaar menselijk lijden voorkomen en ervoor zorgen dat we toekomstige generaties de leefbare wereld nalaten die ze verdienen", aldus de experts. "De toekomst van de mensheid staat op het spel."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In IJmuiden is maandagavond een uur lang windkracht 9 gemeten. Daarmee is de eerste herfststorm volgens Weeronline een feit. Het is de derde storm van het jaar; op nieuwjaarsdag en 6 januari kwam het ook tot een storm.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tussen Gouda Goverwelle en Den Haag Centraal rijden dinsdag de hele ochtend veel minder treinen door een defecte bovenleiding, meldt de NS. ProRail laat weten dat er maandagmiddag een stuk plastic in de bovenleiding is gewaaid. De bedoeling was om dat er in de nacht uit te halen, maar door de sterke wind lukte het niet om op deze hoogte te werken.
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Bobby Vylan van punkrapduo Bob Vylan heeft Doornroosje bedankt voor het laten doorgaan van hun optreden. Dat zei hij tijdens hun concert maandagavond in het Nijmeegse poppodium. Een medewerker van Doornroosje kwam hierbij op het podium en het publiek applaudisseerde.
10 uur geledenBEVERWIJK (ANP) - De politie in Noord-Holland heeft rond de onrust in Beverwijk, Heemskerk en Haarlem een zevende arrestatie verricht. De persoon wordt verdacht van het plaatsen van "oproepen tot aanzetten tot geweld" op sociale media, meldt de politie. De identiteit en woonplaats van de verdachte zijn niet bekendgemaakt.
11 uur geledenEMMEN (ANP) - Qbuzz zet tijdelijk twee extra toezichthouders in rond station Emmen. Dat doet de vervoerder naar aanleiding van incidenten op de buslijnen 73 en 74 die tussen Emmen en Ter Apel rijden, waar het aanmeldcentrum voor asielzoekers zit. Vakbonden uitten hun zorgen over de situatie en die neemt Qbuzz "zeer serieus".
11 uur geledenHERKENBOSCH (ANP) - De Limburgse politie heeft op de plek waar maandagochtend een man gedood werd een zelfgemaakt voorwerp gevonden met een mes erop. De man uit Herkenbosch kwam rond 08.10 uur om het leven op de Van der Landelaan. De verdachte sloeg op de vlucht.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het weer blijft onstuimig op Prinsjesdag. Dinsdagochtend waait het nog steeds hard in Den Haag met windkracht 6, meldt Weeronline. In de loop van de ochtend neemt de windkracht iets af, maar er kunnen nog steeds windstoten tot 70 kilometer per uur voorkomen.
14 uur geleden