Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wetenschapper: belangrijk dat Dumoulin nadenkt over identiteit

Wetenschapper: belangrijk dat Dumoulin nadenkt over identiteit

DEN HAAG (ANP) - Wielrenner Tom Dumoulin kan binnenkort een boekje in zijn brievenbus verwachten met de titel: The Secret Balance of Champions. Het is een bundeling van verhalen waarin 32 grootheden uit de sport vertellen over de fysieke en mentale problemen die ze in hun carrière hebben overwonnen. "Dit is een boek dat we gratis verstrekken en dat iedere topsporter zou moeten lezen", zegt medisch wetenschapper en oud-profvoetballer Vincent Gouttebarge. "We zullen er zeker een bij Tom bezorgen."

De renner van Jumbo-Visma kondigde afgelopen weekeinde nogal onverwacht aan dat hij voor onbepaalde tijd stopt, om goed na te denken over zijn toekomst. Hij kan op dit moment de druk van het bestaan als profwielrenner en de verwachtingen die daarbij horen niet aan. Gouttebarge herkende als wetenschapper veel in het verhaal; hij doet al jaren onderzoek naar psychische klachten onder topsporters.

"Het is belangrijk dat een topsporter zich herkent als zodanig en een topsportidentiteit ontwikkelt gedurende zijn jaren van jong talent naar gearriveerde prof. Maar minstens zo belangrijk is dat een sporter zijn identiteit als mens blijft ontwikkelen. Want die heb je nodig voor ná je topsportcarrière. Als je daar niet over hebt nagedacht of op hebt voorbereid, kun je psychische klachten of mentale problemen krijgen. Dat staat ook centraal in het verhaal van Dumoulin", aldus de wetenschapper, die ook hoofd medische dienst is van de mondiale vakbond voor profvoetballers Fifpro.

Waardering

Gouttebarge heeft waardering voor de stap van Dumoulin. "Het is positief dat hij zich gaat afvragen wat hij wil, wie hij is en wat de toekomst voor hem gaat brengen. Het zijn substantiële vragen over de kwaliteit van leven die een topsporter zichzelf moet stellen."

De wielrenner is niet de enige sporter die in zijn carrière die worsteling meemaakt. Gouttebarge heeft al de nodige onderzoeken gepubliceerd over mentale problemen bij topsporters. "We zijn nog steeds bezig en hebben inmiddels data van meer dan 5000 atleten uit verschillende landen en van meerdere sportdisciplines. Tussen de 20 en 35 procent van de sporters rapporteert psychische klachten gerelateerd aan angsten, depressie en hartproblemen. Het betreft dan sporters die nog volop in hun carrière zitten."

Secret balance

Het zijn uitkomsten die niet afwijken van de algemene populatie, zegt Gouttebarge. "Maar het is wel zo dat sinds 2000 de grootste oorzaak van arbeidsongeschiktheid in psychosociale klachten ligt en dat levert veel beperkingen op in het functioneren. Vandaar dat wij het probleem heel serieus nemen en sporters willen helpen hun identiteit als mens naast sporter te ontplooien. We bieden zoveel mogelijk praktische oplossingen aan. Een studie naast je carrière kan al veel helpen."

Het boekje met daarin de verhalen van gestopte en nog actieve grootheden als Petr Cech, Pieter van den Hoogenband, Arjen Robben, Kiki Bertens, Chris Hoy, Dwight Phillips en Chris Froome is ook zo’n uitvloeisel van de hulp die de medische wetenschap aanbiedt. "We hebben ze gevraagd wat hun 'secret balance' is omtrent gezondheid: op het fysieke vlak, het psychische vlak, educatie, hoe ze zijn omgegaan met blessures. Iedere atleet heeft een bepaalde les."

Meer uit Sport

Tourbaas: om hitte ingekorte etappe blijft sportieve uitdaging

MALEMORT (ANP/AFP/DPA) - Tourbaas Christian Prudhomme zegt dat de ingekorte negende etappe sportief gezien een "uitdagende en veeleisende" blijft. De rit van Malemort naar Ussel behoudt namelijk de vier gecategoriseerde beklimmingen.

2 uur geleden
Nosková trots na winst in volledig Tsjechische Wimbledon-finale

LONDEN (ANP) - Linda Nosková is blij dat ze haar eerste grandslamfinale tegen haar landgenote Karolína Muchová mocht spelen. Dat zei de 21-jarige Wimbledon-winnares na de finale tegen het publiek in het centre court. "Ik denk dat we vandaag geschiedenis hebben geschreven", zei Nosková. Het was de eerste volledig Tsjechische finale in de geschiedenis van het tennistoernooi.

16 uur geleden
Nosková wint volledig Tsjechische finale Wimbledon van Muchová

LONDEN (ANP) - Linda Nosková heeft op Wimbledon haar eerste grandslamtitel in het enkelspel veroverd. De 21-jarige Tsjechische tennisster won de finale op het gras van Londen in drie sets van haar landgenote Karolína Muchová: 6-2 5-7 6-3.

16 uur geleden
Negende etappe Tour de France ingekort vanwege hitte

USSEL (ANP) - De negende etappe van de Tour de France, die zondag wordt verreden, is met 30 kilometer ingekort vanwege de extreme hitte. Dat meldt de Tourorganisator ASO zaterdag.

18 uur geleden
Merlier dacht in slotkilometer kansloos te zijn voor ritzege Tour

BERGERAC (ANP) - Tim Merlier dacht tijdens de laatste kilometer dat hij geen kans meer maakte op de ritzege in de achtste etappe van de Tour de France. Dat zei de Belg van Soudal Quick-Step in het flashinterview na de finish. Merlier sprintte in de laatste 500 meter van de tiende positie naar zijn tweede ritzege deze Tour, zijn vijfde in totaal.

18 uur geleden
Merlier sprint naar tweede ritzege Tour de France in Bergerac

BERGERAC (ANP) - Wielrenner Tim Merlier heeft de achtste etappe van de Tour de France gewonnen. De Belg van Soudal Quick-Step won de massasprint in de etappe van Périgueux naar Bergerac over 180 kilometer. Biniam Girmay uit Eritrea werd tweede, voor de Nederlander Olav Kooij.

18 uur geleden
Marc Márquez wint sprintrace MotoGP op Sachsenring

SACHSENRING (ANP) - De Spaanse wegracer Marc Márquez heeft de sprintrace gewonnen in de MotoGP bij de Grote Prijs van Duitsland. De zevenvoudig wereldkampioen in de koningsklasse reed op zijn Ducati van start tot finish aan de leiding op de Sachsenring.

20 uur geleden