Wetenschappelijke raden 'verbijsterd' over bezuinigingsplannen
DEN HAAG (ANP) - Grote bezuinigingen die de nieuwe coalitie voor de wetenschap heeft bedacht, zullen "verlammend werken en onderwijs en onderzoek ver terugwerpen" als ze doorgaan. Daarvoor waarschuwen de voorzitters van de vier wetenschappelijke domeinraden in een brandbrief aan onder anderen de fractievoorzitters in de Tweede Kamer. In de raden zijn vrijwel alle faculteiten van Nederlandse universiteiten vertegenwoordigd.
De vier voorzitters schrijven dat ze "verbijsterd" zijn over het voornemen van PVV, VVD, NSC en BBB om jaarlijks 215 miljoen euro te bezuinigen op sectorplannen die juist voor de lange termijn zijn bedoeld. De plannen zijn nog maar anderhalf jaar terug goedgekeurd en hebben als doel de kwaliteit van het Nederlandse hoger onderwijs en onderzoek te versterken. Als ze geheel worden geschrapt, zoals de coalitie wil, zullen volgens de hoogleraren "pijnlijke en kostbare reorganisaties" nodig zijn. Het geld wordt onder meer gebruikt voor infrastructuur en om het salaris van 1200 medewerkers in vaste dienst te betalen.
Inhoudelijk noemen de wetenschappers de bezuiniging ook "niet te begrijpen". De partijen hebben namelijk ook allerlei ambities in hun hoofdlijnenakkoord opgeschreven waarvoor wetenschappelijk onderzoek juist nodig is. De opstellers van de brief noemen bijvoorbeeld de "strategische autonomie in technologie", de houdbare zorgsector en de "innovatieve landbouw- en veeteeltsector" die de partijen zeggen na te streven.
"De sectorplannen leveren een cruciale bijdrage aan maatschappelijke vraagstukken, maar zonder middelen wordt die bijdrage sterk gereduceerd", stellen de voorzitters van de vier raden, die zijn verbonden aan de TU Eindhoven, de Universiteit Utrecht, Amsterdam UMC en de Universiteit Leiden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."
18 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Groningen René Paas vindt dat het kabinet "een crisissituatie zou moeten uitroepen" om de opvang van asielzoekers met spoed te kunnen regelen in de gemeenten. Volgens hem vragen de provincies dit "tot nu toe vergeefs". Paas zei woensdag tijdens een vragenuurtje in de Provinciale Staten "dat de situatie nu alle trekken vertoont van een crisis. Daar is de aarzeling bij de Staat te groot".
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is teleurstellend dat niet alle asielzoekers in Ter Apel kunnen worden opgevangen, vindt asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister weet niet waar de mensen voor wie geen plek is kunnen blijven. Het kan zijn dat zij buiten in het gras voor de opvanglocatie moeten slapen, zei Van den Brink.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw schiet tekort, ziet de Algemene Rekenkamer. Zeven van de veertien belangrijkste regels voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zijn moeilijk te controleren door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Dat noemt de controleur van de overheid zorgelijk.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor asielaanvragen zijn de afgelopen jaren steeds langer geworden en lopen mogelijk verder op als het Europese migratiepact binnenkort van kracht wordt, meldt de Rekenkamer in het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Asielzoekers die niet uit een veilig land komen en ook niet in een ander Europees land asiel hebben aangevraagd, moeten inmiddels gemiddeld 67 weken wachten. Daardoor wordt ook de screening op terrorisme veel later uitgevoerd dan afgesproken.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet belooft nog altijd meer dan het kan waarmaken. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in zijn jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Doelen voor de korte termijn worden niet gehaald, doelen voor de lange termijn verdwijnen uit zicht. Dat komt doordat in de bedrijfsvoering "de basis niet op orde is", aldus de controleur van de rijksoverheid.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) wil dat Defensie en de Algemene Rekenkamer met elkaar in gesprek gaan over de aanbestedingen. "Ik zet ze beide in een hok, ga erbij zitten en dan gaan we het oplossen", aldus Heinen. "Ik wil dit volgend jaar niet nog een keer horen."
21 uur geleden