Wetenschappelijke instellingen laten zich zien aan kinderen
DEN HAAG (ANP) - Kinderen en volwassenen kunnen zaterdag en zondag een kijkje achter de schermen nemen bij honderden wetenschappelijke instellingen en musea. Zij organiseren speciale activiteiten voor het jaarlijkse Weekend van de Wetenschap.
Het thema van de dag is 'Hoe werkt het?'. Bioloog Auke-Florian Hiemstra vertelt in Amsterdam over het leven van dieren in de grote stad, zoals "spreeuwen die treinen laten vertrekken en meeuwen die zelf hun boodschappen doen". Mensen kunnen ook naar satellietentestcentrum ESTEC en ruimtemuseum Space Expo in Noordwijk, waar tientallen astronauten de afgelopen dagen een bijeenkomst hadden. Ook bij wetenschapsmuseum NEMO in Amsterdam kunnen kinderen van alles leren over de ruimte en meedoen met yogaoefeningen van de bemanning van ruimtestation ISS.
Onderzoekster Melanie During houdt in Leeuwarden een presentatie over dinosaurussen en zet met kinderen een dinoskelet in elkaar. In het Spoorwegmuseum in Utrecht kunnen mensen een robottrein programmeren en in Amsterdam voetballen robots. In Tilburg en Amsterdam kunnen kinderen een hologram van zichzelf maken.
Onderzoek
Tijdens het weekend wordt ook elk jaar een onderzoek uitgevoerd. Dat gaat deze keer over beeldtaal, zoals vlaggen op het strand die uitleggen of de zee gevaarlijk is.
Het weekend wordt zaterdagochtend afgetrapt door wetenschapsminister Eppo Bruins. Dat gebeurt tijdens een dag over techniek in Arnhem. Astronaut André Kuipers, bioloog Mátyás Bittenbinder en wetenschapsjournalist Anna Gimbrère zijn de ambassadeurs.
Bezoekersaantal
De activiteiten tijdens het weekend van vorig jaar trokken ongeveer 120.000 bezoekers.
Meer uit Binnenland
NIEUW-VENNEP (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep maandag. Het gaat om een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dinsdagmiddag in de Noord-Hollandse plaats is aangehouden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft een minderjarige jongen veroordeeld voor de voorbereiding van een terreuraanslag op het Vlaamse Parlement in Brussel en een militaire vliegbasis ten noorden van Arnhem in 2024. De jongen is veroordeeld tot voorwaardelijke jeugddetentie van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij behandeling ondergaan bij het Landelijke Steunpunt Extremisme. Hij was 12 en 13 jaar toen hij de strafbare feiten pleegde.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - COC, belangenorganisatie voor de lhbti+-gemeenschap, roept het kabinet en de Tweede Kamer in een opiniestuk in de Volkskrant op om ervoor te zorgen dat Nederland voorop gaat lopen in de wereld op het gebied van lhbti+-mensenrechten. Woensdag is het precies 25 jaar geleden dat in Amsterdam het eerste huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht werd gesloten.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft de 39-jarige Bob ter H. dinsdag veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk, voor het bedreigen van Douwe Bob en drugsbezit. De bedreigingen begonnen nadat de zanger eind juni besloot om niet op te treden bij een Joods voetbalevenement. Douwe Bob vreesde na de bedreigingen voor de veiligheid van zijn gezin en vluchtte naar het buitenland.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Richard R. (52), alias Rico de Chileen, is dinsdag in hoger beroep veroordeeld tot dertien jaar cel voor het leidinggeven aan een criminele organisatie die liquidaties pleegde, handelde in drugs en geld witwaste. De rechtbank legde R. hiervoor in 2021 elf jaar cel op. "U was de spil in de organisatie, u was de leider", aldus het hof.
5 uur geleden