Wet voor provinciale busbedrijven aangenomen in Tweede Kamer
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft het wetsvoorstel aangenomen dat provincies de mogelijkheid geeft om zelf busbedrijven op te richten. SP, Partij voor de Dieren, DENK, Volt, D66, ChristenUnie, SGP, CDA, FVD en PVV steunden de initiatiefwet van GroenLinks-PvdA en NSC. Provincies mogen onder de wet ook regionale treinen of veerponten zelf regelen.
Het regionale ov rond Amsterdam, Rotterdam en Den Haag wordt al door gemeentelijke bedrijven uitgevoerd. Dat idee willen Habtamu de Hoop (GroenLinks-PvdA) en Olger van Dijk (NSC) doortrekken naar de provincies.
De aanbestedingen door provincies werken niet meer zoals ze zouden moeten, schrijven de twee Kamerleden in de uitleg van hun wet. Buslijnen in dunbevolkte gebieden worden geschrapt of vervangen door flexibele diensten. "Provincies hebben weinig zeggenschap over de dienstregeling, zolang ze geen extra geld op tafel leggen."
Leefbaarheid platteland
Dat gaat volgens GroenLinks-PvdA en NSC ten koste van de zelfstandigheid van bijvoorbeeld ouderen en scholieren. "Bovendien neemt de leefbaarheid op met name het platteland verder af wanneer jongeren besluiten om mede als gevolg van de slechte bereikbaarheid hun woonplaats te verlaten."
De mogelijkheid om zelf busvervoer te regelen kan voor provincies ook een "stok achter de deur" zijn bij het opstellen van eisen voor de aanbesteding, zeiden de indieners vorige week toen ze de wet verdedigden.
Zeeland
Dat het voorstel is aangenomen, noemt De Hoop een "trendbreuk in het openbaar vervoer" in een post op Instagram. "De wet is misschien een kleine aanpassing, maar wel een fundamentele", aldus De Hoop in het debat. "Jarenlang zagen we oogluikend toe hoe steeds groter wordende bedrijven het voor het zeggen hadden in het Nederlandse ov."
Gedeputeerde Harry van der Maas (mobiliteit) van de provincie Zeeland stelt dat het zelf opzetten van een ov-bedrijf een optie zou kunnen zijn bij het falen van de markt, maar dat dan wel "enorm veel expertise" wordt gevraagd. Hij voegde eraan toe dat de kwestie de komende jaren voor Zeeland niet aan de orde is.
2 miljoen euro per jaar
Vervoerder EBS gaat vanaf eind 2026 het busvervoer in Zeeland verzorgen, bleek bij een tweede aanbestedingsronde. Zeeland verhoogde het budget met 2 miljoen euro per jaar. Ook werd de contractduur verlengd van acht naar twaalf jaar.
De provincie Noord-Holland is terughoudend. Gedeputeerde Jeroen Olthof (mobiliteit, PvdA) zei deze week op vragen van de SP dat hij is aangesteld om het openbaar vervoer te verbeteren, en niet om een eigen ov-bedrijf op te richten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten die geen asielopvang organiseren, moeten langskomen bij het ministerie van Asiel. Minister Bart van den Brink zegt in radioprogramma Dit is de Dag dat hij volgende week "de volgende stap" zet in het escalatieproces bij de eerste gemeenten. Welke gemeenten dat zijn, maakt Van den Brink dan ook bekend.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er moeten geen hogere straffen komen voor daders tussen de 12 en 17 jaar, vindt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid, D66). Onder meer het vorige kabinet-Schoof wilde de maximale straffen voor 14- en 15-jarigen verhogen, maar Van Bruggen ziet dat niet zitten.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dierproeven op apen mogen ook na 2030 doorgaan, schrijft minister Rianne Letschert van Wetenschap in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de D66-minister zijn de proeven nog nodig voor onder meer de ontwikkeling van geneesmiddelen.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de laatste verhoorweek voor de zomerstop verschijnen onder meer oud-zorgminister Hugo de Jonge, voormalig staatssecretaris van Economische Zaken Mona Keijzer en opiniepeiler Maurice de Hond voor de parlementaire enquêtecommissie corona. De verhoren staan in het teken van vaccinaties en het coronatoegangsbewijs.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere getuigen die zijn opgeroepen door de parlementaire enquêtecommissie corona zijn fysiek en digitaal bedreigd. Dat gebeurde vooruitlopend op hun verhoor en soms ook daarna. "Onacceptabel", vindt commissievoorzitter Daan de Kort. "Onze tolerantie voor dit verwerpelijke gedrag is nul en we zijn in contact met politie en beveiliging hierover." De woordvoerder van de commissie kan niet zeggen of er aangifte is gedaan. Dat is aan de bedreigde personen zelf.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet steekt 450 miljoen euro uit het Klimaatfonds in de bouw van een ondergrondse opslag voor waterstof. Dat meldt klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven (D66) aan de Tweede Kamer. Waterstof kan gebruikt worden om energie uit bijvoorbeeld zon en wind op te slaan en is daarmee van groot belang voor de omschakeling van fossiele naar hernieuwbare energie.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert (D66) is "trots" op het kabinetsplan om een verplichte stagevergoeding voor studenten in het mbo, hbo en wo wettelijk vast te leggen. "Stages zijn essentieel in de opleiding en in de voorbereiding op de arbeidsmarkt. Dat verdient erkenning én waardering, ook in financiële zin", aldus de bewindsvrouw.
1 dag geleden