Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wet onlinetoegankelijkheid oorlogsarchief in internetconsultatie

Wet onlinetoegankelijkheid oorlogsarchief in internetconsultatie

DEN HAAG (ANP) - Het wetsvoorstel waarmee het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) volledig online toegankelijk moet worden, is maandag in internetconsultatie gegaan, meldt de woordvoerder van minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). Iedereen kan tot 28 april een mening geven over het voorstel, dat moet zorgen voor een balans "tussen het belang van de bescherming van persoonsgegevens en het belang van toegang tot overheidsinformatie en cultureel erfgoed".

Het beladen oorlogsarchief, met dossiers van zo'n 425.000 mensen die na de Tweede Wereldoorlog zijn onderzocht op collaboratie, zou begin dit jaar volledig openbaar en deels digitaal doorzoekbaar worden voor iedereen. Maar dat ging niet door na een waarschuwing van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) over privacyrisico's.

"Het is van groot belang dat nabestaanden van slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog meer informatie kunnen vinden over het lot van hun dierbaren. Daarnaast wil ik een impuls geven aan onderzoek naar en educatie over de Tweede Wereldoorlog en de Holocaust. De ooggetuigen zijn er straks niet meer: dan moet het erfgoed het verhaal vertellen", aldus Bruins.

Tussenoplossing

Tot de wetswijziging er is, zet Bruins in op een tussenoplossing. Mensen met een onderzoeksbelang, zoals nabestaanden, kunnen waarschijnlijk in het tweede kwartaal van dit jaar de tot nu toe gescande dossiers digitaal inzien in de studiezaal van het Nationaal Archief (NA). Het gaat tot dusver om een derde van het oorlogsarchief. De wens is om dit ook bij studiezalen van regionale archieven mogelijk te maken.

Dossiers uit het papieren oorlogsarchief kunnen wel al op aanvraag en onder voorwaarden worden ingezien in de studiezaal van het NA. Er mogen bijvoorbeeld geen foto's worden gemaakt van de documenten.

Meer uit Politiek

Voorspelling: Democraten krijgen meerderheid in Huis bij midterms

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.

4 uur geleden
Democraat Jon Ossoff herkozen voor Senaat namens Georgia

ATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.

5 uur geleden
PRO steunt ook nader uitgewerkte stikstofplannen kabinet

DEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.

9 uur geleden
Kabinet wil eerder kleine stikstofuitstoot vergunningvrij

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.

14 uur geleden
Strenge stikstofregels rond natuur: 1,5 koe per hectare

DEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.

14 uur geleden
Markuszower ziet geen argument om tegen belastingplan te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."

15 uur geleden
JA21 kan belastingplan nog niet steunen, ziet eisen niet terug

DEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."

16 uur geleden