Westerwolde naar rechter om hoog aantal asielzoekers Ter Apel
TER APEL (ANP) - De gemeente Westerwolde spant een rechtszaak aan tegen het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Volgens burgemeester Jaap Velema houdt het COA zich al lange tijd niet aan het bestuursakkoord waarin is opgenomen dat in Ter Apel maximaal 2000 asielzoekers mogen verblijven.
Het kort geding is op 10 januari, meldt Velema in het programma EenVandaag op Radio 1. "De gebouwen en het terrein zijn niet geschikt voor een verblijf van meer dan 2000 personen", zegt de burgemeester van Westerwolde, waar Ter Apel onder valt. Maar dat aantal wordt vaak overschreden door een tekort aan opvangplekken elders in het land.
"Ik maak mij zorgen om de veiligheid", aldus Velema bij EenVandaag. Net als de Inspectie Justitie en Veiligheid eerder deze maand noemt hij de situatie in Ter Apel onveilig door het hoge aantal mensen dat bij het aanmeldcentrum verblijft.
Geen verandering
Volgens de burgemeester speelt de situatie al een paar jaar. Hij constateert "dat er geen verandering is gekomen". Ook niet nadat dit jaar meerdere brieven naar het COA zijn gestuurd om zich te houden aan het bestuursakkoord. Dat deze week het aantal nog steeds niet onder de 2000 is, is aanleiding om naar de rechter te stappen, zegt Velema. Hij betreurt het wel dat deze stap genomen moet worden. "Je wilt niet op deze wijze tegenover elkaar komen te staan."
Het COA laat in een reactie weten het gevoel van de gemeente te begrijpen en de huidige situatie te betreuren. Volgens het COA is de opvang van asielzoekers echter "een menselijke zaak met een bestuurlijke vraag en geen juridische kwestie. Een uitspraak van de rechter, hoe die ook uitpakt, verandert daar niets aan."
"Wij doen er dagelijks alles aan om de bezetting in Ter Apel naar beneden te brengen", aldus het COA, dat naar eigen zeggen de gemeente vele malen heeft aangegeven afhankelijk te zijn van mogelijkheden die bijvoorbeeld andere gemeenten bieden.
Meer uit Binnenland
LAUWERSOOG (ANP) - Het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) stelt zijn faillissementsaanvraag voorlopig uit. Dat heeft het bestuur van het WEC vrijdagavond bekendgemaakt. Door "overweldigende steun vanuit de samenleving" kan het zeehondencentrum voorlopig doordraaien en rustig zoeken naar "nieuwe mogelijkheden voor de toekomst". De afgelopen drie weken werd 1,3 miljoen euro ingezameld.
24 minuten geledenSINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft een 57-jarige man uit Helmond aangehouden die ervan wordt verdacht op de vroege avond van 30 mei 1994 een tienermeisje in de Brabantse gemeente Sint-Michielsgestel te hebben verkracht. Daarmee is er een doorbraak in een coldcaseonderzoek.
2 uur geledenVUGHT (ANP) - Het stationsgebouw van Vught is verplaatst naar de nieuwe bestemming, 13,6 meter verder naar het oosten dan waar het gebouw en de kelder oorspronkelijk stonden. Het gebouw is over stalen sporen verschoven, om plaats te maken voor de perrons van het vernieuwde, deels verdiepte station. Dat moet in 2030 klaar zijn.
3 uur geledenDUIVEN (ANP) - Een bezoekster van de kerstshow Santafia van de Intratuin in het Gelderse Duiven, die donderdagmiddag gewond raakte na een val bij de roltrap, is vrijdag overleden. Dat laat de politie weten. De politie gaat na onderzoek uit van een noodlottig ongeval.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 36-jarige politiemedewerker in Den Haag is deze week aangehouden. De man wordt ervan verdacht ongeoorloofd het politiesysteem te hebben geraadpleegd. Hij zou de politie-informatie hebben verkocht aan anderen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Provincies gaan een DNA-onderzoek na een wolvenaanval op (vee)dieren minder leidend maken om een schadevergoeding te krijgen. Zo'n onderzoek is nu verplicht om met zekerheid te kunnen zeggen dat een wolf de dader was. Deskundigen kunnen door opgedane ervaring in veel gevallen al eerder uitsluitsel geven, zegt een woordvoerder van het Interprovinciaal Overleg (IPO).
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers zijn verontrust door berichten over jongerenprotesten die online circuleren, melden werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Ze zijn bang dat in meerdere Nederlandse steden ongeregeldheden zullen plaatsvinden, net zoals eerder deze maand in andere Europese landen.
4 uur geleden