Westerse landen staan stil bij dood Navalny twee jaar geleden
DEN HAAG (ANP) - Nederland en veertien andere westerse landen staan in een verklaring stil bij het overlijden van Aleksej Navalny twee jaar geleden. Hun regeringen pleiten daarin opnieuw voor een "grondig en transparant" onderzoek naar de omstandigheden rond de dood van de Russische oppositieleider.
"Wij benadrukken dat de Russische autoriteiten uitsluitend verantwoordelijk blijven", schrijven ze. Vijf Europese landen, waaronder Nederland, meldden zaterdag na onderzoek dat Rusland Navalny heeft gedood met gif. Rusland ontkent dit. Nabestaanden zeggen al langer dat Navalny is vermoord.
In de verklaring staat dat de mensenrechtensituatie in Rusland "snel is verslechterd voorafgaand aan en sinds deze tragische gebeurtenis". De landen wijzen het Kremlin aan als schuldige en prijzen onder meer Russische mensenrechtenverdedigers die, ondanks de toegenomen risico's, hun werk voortzetten. Rusland moet volgens hen "volledig voldoen aan al zijn internationale verplichtingen en alle politieke gevangenen vrijlaten".
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro noemt zichzelf 'de werkelijk gekozen president van Brazilië', zo schrijft hij in een statement. Hij verloor zondag de presidentsverkiezingen in zijn land en weigerde gehoor te geven aan het rechterlijk bevel om in Brazilië te blijven. Eerder op woensdag landde hij in de Amerikaanse staat Florida.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist dat de Democratische kandidaat voor de Senaat in Alaska, Mary Peltola, zich terugtrekt uit de verkiezingen. Dat schrijft hij op Truth Social. Dat doet Trump na een artikel van de New York Times waarin staat dat haar medewerkers maandenlang bezig zijn geweest met het werven van kandidaten om de Republikeinse kandidaat Dan S. Sullivan dwars te zitten. Ze zouden ook betrokken zijn geweest bij het kandidaat stellen van iemand met dezelfde naam: Dan J. Sullivan.
4 uur geledenMADRID (ANP) - De verkeersleider die betrokken was bij het dodelijke treinongeluk woensdagochtend in Spanje, is ondervraagd door de Guardia Civil. Dat schrijft de Spaanse nieuwssite Demócrata. Bij die treincrash ten zuiden van Madrid kwamen voor zover bekend 68 mensen om het leven. Tientallen inzittenden raakten gewond, sommige van hen ernstig.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Alvin Hellerstein, de rechter die de zaak tegen de door de VS gevangengenomen Venezolaanse president Nicolás Maduro overziet, is overleden. Dat meldt onder meer The New York Times. Hellerstein werd 92 jaar. Volgens de krant is niet duidelijk wat Hellersteins dood voor invloed zal hebben op het verloop van de zaak-Maduro.
6 uur geledenCAMBRIDGE (ANP) - Dat er op aarde leven mogelijk is, is niet te danken aan kometen. Dat concludeert een groep wetenschappers van de Britse Universiteit van Cambridge. Ze zijn het niet eens met de gangbare theorie in de wetenschap, namelijk dat kometen die miljarden jaren geleden insloegen op aarde daarbij de bouwstenen voor het leven hebben achtergelaten. Dit zijn onder meer koolstof, stikstof en waterstofcyanide.
6 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse Federatie van Gemeenten en Provincies heeft gemeentebesturen opgeroepen woensdagavond om 20.00 uur een minuut stilte te houden ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het dodelijke treinongeluk eerder op woensdag. Dit meldt nieuwswebsite Demócrata.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Het is de Verenigde Staten gelukt om meer landen tegen een VN-resolutie te laten stemmen waarin wordt opgeroepen de Amerikaanse blokkade van Cuba te beëindigen. Deze stemming wordt al tientallen jaren gehouden. Cuba beschuldigde de VS van tevoren van het uitoefenen van druk op landen die Cuba steunen.
6 uur geleden