Westen: Moskou achter cyberaanval op satellietnetwerk bij invasie
BRUSSEL (ANP) - Een uur voordat de eerste Russische militairen eind februari Oekraïne binnenvielen, hebben Russische hackers een cyberaanval op een belangrijk satellietnetwerk uitgevoerd. Met die beschuldiging kwam de Europese Unie dinsdag. Later op de dag volgden vergelijkbare verklaringen van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Canada, Australië, Denemarken, Noorwegen, Tsjechië en Estland.
Het is voor het eerst dat westerse landen Moskou zo uitdrukkelijk van deze cyberaanval beschuldigen.
Nederland sprak steun uit voor de verklaring van de EU. "Zulk gedrag is in strijd met de verwachtingen van alle VN-landen, waaronder Rusland, van verantwoord gedrag in cyberspace", verklaarde het ministerie van Buitenlandse Zaken.
Verantwoordelijkheid
Groot-Brittannië en Estland gingen een stap verder en noemden de verantwoordelijken binnen Rusland. Ze wezen naar de militaire inlichtingendienst GROe. Die wordt vaker in verband gebracht met cyberaanvallen. De belangrijke hackersgroepen Fancy Bear en Sandworm zouden in opdracht van de GROe werken.
De aanval verstoorde het KA-SAT-netwerk van het Amerikaanse Viasat. Dat bracht niet alleen het Oekraïense leger en een reeks overheidsinstanties, bedrijven en internetgebruikers in problemen, maar richtte ook schade aan in EU-landen. Tienduizenden modems vielen uit en onder andere een flink aantal Duitse windmolens viel stil.
Cyberaanvallen
De cyberaanval "ondersteunde zeker" de Russische invasie, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Hij onderstreept dat de EU specifiek de Russische regering verantwoordelijk houdt. Tot dusver ging Brussel bij zulke aanvallen niet verder dan stellen dat die bijvoorbeeld vanaf Russisch grondgebied werden ondernomen.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, zegt dat de cyberaanval was bedoeld om de commandovoering van Oekraïne te verstoren. Zijn Britse collega Liz Truss noemt de digitale aanval "duidelijk en schokkend bewijs van een moedwillige en schadelijke aanval van Rusland tegen Oekraïne".
Londen houdt Rusland ook verantwoordelijk voor een aanval op Oekraïense regeringssites op 13 januari. Daarbij werden boodschappen op de sites gezet. Ook heeft Rusland volgens de Britten vernietigende software ingezet tegen Oekraïne.
Meer uit Buitenland
KIEV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat hij met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft afgesproken elkaar in New York te ontmoeten. De twee voerden zondag een telefoongesprek.
23 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Met zo'n 14 procent van de stemmen geteld gaat de regeringspartij Verenigd Rusland van president Vladimir Poetin met 57,5 procent van de stemmen ruim aan de leiding in de Russische parlementsverkiezingen. Dat meldt de Centrale Kiescommissie van het land, die een opkomst van ruim 56 procent meldt.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De radicaal-rechtse partij AfD heeft fors winst geboekt bij de Duitse deelstaatverkiezingen, blijkt uit de exitpoll die na het sluiten van de stembussen is gepubliceerd. De partij van bondskanselier Friedrich Merz, CDU, lijdt een nederlaag. Het lijkt het slechtste verkiezingsresultaat ooit te zijn voor de partij.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De radicaal-rechtse partij AfD heeft fors winst geboekt bij de Duitse deelstaatverkiezingen, blijkt uit de exitpoll die na het sluiten van de stembussen is gepubliceerd. De partij van bondskanselier Friedrich Merz, CDU, lijdt een nederlaag. Het lijkt het slechtste verkiezingsresultaat ooit te zijn voor de partij.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben zondag in Parijs gedemonstreerd tegen een wetsvoorstel over het gebruik van geweld door handhavers. Politici, mensenrechtenorganisaties en andere activisten sloten zich aan bij de demonstranten. De wet wordt ook wel een "licence to kill" genoemd.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/DPA) - De Deense premier Mette Frederiksen geeft geen details over een akkoord met de Verenigde Staten over Groenland totdat dit daadwerkelijk ondertekend is. Tegen de Deense omroep TV 2 zei Frederiksen ook dat zij en de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen geen deal zouden ondertekenen "als die niet goed is voor Groenland".
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De opkomst bij de regionale verkiezingen in Berlijn lijkt hoger te liggen dan bij de vorige stembusgang, zo blijkt uit cijfers halverwege de dag. Duitsers stemmen deze zondag in twee deelstaatverkiezingen - in Berlijn en Mecklenburg-Voor-Pommeren - die gevolgen kunnen hebben voor de politieke toekomst van bondskanselier Friedrich Merz.
5 uur geleden