West-Europa heter dan ooit in juni: 3 graden warmer dan gemiddeld
BONN (ANP) - Nooit eerder werden in juni zulke hoge temperaturen gemeten in West-Europa als vorige maand. De Europese klimaatdienst Copernicus heeft becijferd dat het gemiddeld 20,7 graden werd, ruim 3 graden boven het langjarige gemiddelde.
Nederland en andere West-Europese landen hadden te maken met een intense hittegolf. Op de piek daarvan werden in het zuiden van het land temperaturen van boven de 38 graden gemeten, in het Limburgse Ell zelfs 39,4 graden, wat ongekend is voor de maand juni.
"Juni 2026 onderstreept hoe diepgaand het klimaat verandert", zegt Copernicus-bestuurder Samantha Burgess in een verklaring. Dat levert toenemende risico's op voor mensen, ecosystemen en infrastructuur, voegt ze eraan toe. Door de gevolgen van de hitte zijn ook mensen vroegtijdig overleden. Volgens het RIVM stierven in Nederland tijdens de extreme hitte van eind vorige maand ongeveer 480 mensen meer dan in een 'normale' week. Dat is een toename van ongeveer een zevende. Vooral ouderen en mensen met chronische aandoeningen lopen grotere risico's door extreme hitte.
De uitzonderlijke hitte in Nederland en veel andere Europese landen ging hand in hand met droogte, wat onder meer in Spanje en Zuid-Frankrijk bijdroeg aan bosbranden. De kans daarop was al verhoogd door de hoge temperaturen in mei. Toen beleefden delen van Europa al een vroege hittegolf.
"De opeenvolgende hittegolven laten zien dat extreme hitte steeds vaker voorkomt en toenemende uitdagingen oplevert voor Europa en de wereld", stellen de klimaatexperts van Copernicus vast.
Wereldwijd staat juni 2026 op de tweede plaats voor deze maand van het jaar, achter juni 2024. Europa als geheel noteerde ook een tweede plaats op de lijst van temperatuurrecords.
Ook het zeewater was wereldwijd warmer dan ooit gemeten: de bovenste waterlaag warmde op tot gemiddeld 20,9 graden. Klimaatexperts verwachten dat die hoge temperaturen aanhouden, ook onder invloed van het klimaatfenomeen El Niño, dat zich vooral rond de evenaar doet gelden.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/RTR) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un wil dat zijn land een "absolute superioriteit" in dronetechnologie verwerft. Dat zei hij bij een tentoonstelling en wapendemonstratie, meldt staatspersbureau KCNA vrijdag. Geavanceerde kunstmatige intelligentie (AI) in onbemande wapensystemen moet volgens Kim de hoogste prioriteit krijgen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Likoed-partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de parlementsverkiezingen gewonnen, maar zijn politieke blok heeft geen meerderheid behaald. Likoed krijgt 27 van de 120 zetels, blijkt uit de uitslag die de kiescommissie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendmaakte. De partij Yashar van oud-legerchef Gadi Eisenkot volgt met 21 zetels.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft twee campagnebijeenkomsten in Kansas en Iowa dit weekend geschrapt. In plaats daarvan neemt hij telefonisch deel aan bijeenkomsten in meerdere staten, meldt zijn Republikeinse Partij.
5 uur geledenMADRID (ANP) - De hogesnelheidstrein die woensdag bij het Spaanse Urda achter op een stilstaande trein botste, reed vermoedelijk 160 tot 200 kilometer per uur. Dat melden Spaanse media, waaronder El País, op basis van een eerste onderzoeksrapport van onderzoeksinstantie AITAT. De zwarte dozen moeten de exacte snelheid uitwijzen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan veertig dagvaardingen en verzoeken tot bewaring van documenten uitgegeven in het onderzoek naar de kandidatuur van een Senaatskandidaat in Alaska. Dit meldt een ingewijde aan persbureau Reuters. De dagvaardingen zijn gericht aan het campagneteam van de Democratische kandidaat Mary Peltola en ook aan Peltola zelf.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft gezegd de relatie met Europese landen te willen herstellen. Poetin stelt dat Rusland niet wil dat er een situatie zoals die bij de Straat van Hormuz ontstaat bij de Oostzee.
8 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Britse acteur Patrick Stewart is overleden. Hij stierf woensdag op 86-jarige leeftijd na een kort ziekbed, heeft zijn agent donderdag bekendgemaakt. Stewart was onder meer bekend van rollen in Star Trek en X-Men.
10 uur geleden