West-Afrikaanse landen dreigen coupplegers Niger met geweld
ABUJA (ANP/AFP) - West-Afrikaanse landen dreigen met ingrijpen als er geen einde komt aan de militaire coup in Niger. De junta krijgt een week de tijd om te vertrekken en de afgezette president Mohamed Bazoum te laten terugkeren. Anders worden maatregelen genomen waarbij geweld kan worden gebruikt, waarschuwen de landen na spoedoverleg van hun samenwerkingsverband ECOWAS in Nigeria. Militaire leiders komen zo snel mogelijk bij elkaar voor verder overleg.
De ECOWAS-lidstaten kondigden ook sancties af tegen de coupplegers. Vorig jaar hadden de vijftien ECOWAS-landen al afgesproken om een gezamenlijke veiligheidsmacht op te richten, om beter te kunnen optreden tegen jihadistisch geweld en staatsgrepen. Niger is zelf lid van de organisatie.
Generaal Abdourahamane Tchiani heeft zichzelf uitgeroepen tot de nieuwe leider van Niger. De afgezette president wordt vastgehouden in zijn paleis. De Europese Unie zei kort na de de staatsgreep de nieuwe machthebbers niet te erkennen en zette met onmiddellijke ingang alle hulp aan het land stop. Ook de Afrikaanse Unie veroordeelde de coup.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan volgens speciaal gezant Steve Witkoff donderdag nog aankondigen dat een nieuw land zich aansluit bij de Abraham-akkoorden, het verdrag dat de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en islamitische landen normaliseert. Een Amerikaanse functionaris meldt dat het gaat om Kazachstan, een land dat al ruim dertig jaar formele banden heeft met Israël, maar de relatie nu wil verbeteren.
54 minuten geledenBELÉM (ANP) - Brazilië heeft zoals eerder aangekondigd een fonds gepresenteerd dat ervoor moet zorgen dat tropische regenwouden beter worden beschermd. Het gastland van de VN-klimaattop heeft daar grootse plannen mee: uiteindelijk hoopt Brazilië op 125 miljard dollar. Noorwegen heeft direct een grote bijdrage toegezegd: een lening van zo'n 3 miljard dollar.
56 minuten geledenGÖTEBORG (ANP/RTR/BELGA) - De luchthaven van het West-Zweedse Göteborg is stilgelegd nadat er een of meer drones waren waargenomen, melden de autoriteiten. Drones hebben de afgelopen maanden tot grote verstoringen geleid in heel Europa. Vliegvelden in meerdere landen moesten tijdelijk worden gesloten.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Een comité van het Amerikaanse parlement dat onderzoek doet naar de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft gevraagd of Andrew Mountbatten Windsor zich wil laten verhoren. Dat schrijft de Britse krant The Guardian. Andrew, de broer van koning Charles, raakte door het schandaal zijn prinsentitel kwijt.
1 uur geledenBELÉM (ANP) - De Britse prins William heeft wereldleiders opgeroepen "de generatie te zijn die het tij keert" in de klimaatcrisis. "Onze kinderen en kleinkinderen kijken en hopen mee", zei de troonopvolger van Charles donderdag tijdens de officieuze opening van de klimaattop COP30 in het Braziliaanse Belém.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - In Oekraïne is voor het eerst een Russische soldaat veroordeeld voor de moord op een krijgsgevangene. De 27-jarige Dmitri Koerasjov heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen.
4 uur geledenKHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - Rebellen in het Afrikaanse Soedan zeggen dat ze hebben ingestemd met een bestand dat humanitaire hulp mogelijk moet maken. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) vechten al ruim twee jaar een oorlog uit met het leger.
4 uur geleden