West-Afrikaanse delegatie in Niger voor overleg met coupplegers
NIAMEY (ANP/AFP) - Een delegatie van het West-Afrikaanse samenwerkingsverband ECOWAS is volgens ingewijden aangekomen in Niger voor een overleg met de militaire coupplegers. Lidstaten van die organisatie eisen dat de democratie wordt hersteld en hebben gewaarschuwd dat ze militair kunnen ingrijpen om dat af te dwingen.
ECOWAS zegt de voorkeur te geven aan een vreedzame oplossing voor het conflict, maar daar moeten de militairen in Niger dan wel aan meewerken. Ze legden eerder al een ultimatum naast zich neer om de macht weer uit handen te geven en de democratisch verkozen president Mohamed Bazoum te laten gaan. Hij wordt sinds de staatsgreep van 26 juli vastgehouden door de junta.
Buurlanden voeren de druk steeds verder op. Er zou al een "D-Day" voor militaire interventie zijn vastgelegd voor als overleg op niets uitloopt. Het vliegtuig met de ECOWAS-delegatie is volgens bronnen van persbureau AFP aan het begin van de middag geland in de hoofdstad van Niger, Niamey. De delegatie wordt geleid door de Nigeriaanse oud-president Abdulsalami Abubakar.
Geen militairen
Het is niet de eerste keer dat de ECOWAS het gesprek wil aangaan met de coupplegers. Begin augustus ging ook al een delegatie naar Niger, maar de vertegenwoordigers keerden toen huiswaarts zonder de coupplegers of Bazoum te hebben gesproken. Ook die groep van ECOWAS-functionarissen werd geleid door Abubakar.
Niger is het vierde West-Afrikaanse land waar sinds 2020 een militaire coup heeft plaatsgevonden. De andere landen zijn Mali, Burkina Faso en Guinee. Deze drie landen en Kaapverdië zijn de enige landen van de ECOWAS die geen militairen willen leveren voor een interventie in Niger. De elf andere landen zijn volgens een commissaris wel daartoe bereid. Niger is zelf ook lid van het samenwerkingsverband.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - Het wereldwijde watersysteem wordt steeds grilliger en onvoorspelbaarder. Daarvoor waarschuwt de World Meteorological Organization (WMO) in een nieuw rapport. Volgens de VN-organisatie schommelt het systeem tussen uitersten van te veel en te weinig water en heeft dat grote gevolgen voor de wereldbevolking en de economie.
12 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een omvangrijk sanctie- en tarievenpakket aangenomen om de economische druk op Rusland op te voeren en zo de geldstromen voor de oorlog in Oekraïne af te knijpen. Het wetsvoorstel wordt nu naar president Donald Trump gestuurd om te worden ondertekend.
16 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Popartkunstenaar Peter Max is maandag op 88-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Manhattan. Dat heeft een woordvoerder van zijn familie woensdag bekendgemaakt. Max werd bekend door zijn dromerige, felgekleurde werken die het decor vormden voor de Amerikaanse hippiebeweging in de jaren 60.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft een aantal niet eerder bekendgemaakte incidenten gedeeld waarin zijn kunstmatige-intelligentiesystemen zich misdroegen. Ook onthulde het bedrijf een nieuw kader voor hoe het dergelijke voorvallen in de toekomst wil bijhouden en openbaar maken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de Palestijnse president Mahmoud Abbas een inreisvisum geweigerd om volgende week de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York bij te wonen, zo meldde een ingewijde aan persbureau AFP.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben in de nacht van woensdag op donderdag gebouwen beschadigd in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Door brokstukken ontstond schade aan onder meer magazijnen en een plek nabij een benzinestation in Kyiv, dat tegenwoordig een frequent doelwit is van Russische aanvallen, meldde burgemeester Vitali Klytsjko op Telegram.
3 uur geledenARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zal naar verwachting dinsdag in de marge van de Algemene Vergadering van de VN in New York samenkomen met leiders uit de Golfregio om de volgende stappen in de oorlog met Iran te bespreken, meldde Axios op basis van ingewijden.
3 uur geleden