Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Weski: OM heeft recht op vervolging 'gefolterde' Taghi verspeeld

Weski: OM heeft recht op vervolging 'gefolterde' Taghi verspeeld

AMSTERDAM (ANP) - Bij het opsporen, aanhouden en overbrengen naar Nederland van Ridouan Taghi, hoofdverdachte in het geruchtmakende liquidatieproces Marengo, zijn zó veel regels met voeten getreden dat het Openbaar Ministerie het recht op vervolging heeft verspeeld.

Dat betoogde Taghi’s advocaat Inez Weski dinsdag in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp, in het eerste deel van haar meerdaagse pleidooi. In juni eiste het OM een levenslange celstraf tegen Taghi (44). Hij is volgens justitie het brein geweest achter een reeks liquidaties en pogingen daartoe. Als de rechtbank geen streep zet door de strafvervolging, zoals Weski wil, dan moet er "aanzienlijke strafvermindering" worden toegepast, vindt zij. Taghi was dinsdag zelf niet aanwezig in de rechtszaal.

Nadat hij geruime tijd de meest gezochte persoon van Nederland was, werd Taghi in december 2019 gearresteerd in Dubai. Over de gang van zaken daar en de bemoeienis van de Nederlandse autoriteiten daarmee heeft Weski geen goed woord over. Nadat de politie hem in een villa in Dubai had opgepakt, is Taghi ten prooi gevallen aan foltering en vernedering, aldus Weski. Uiteindelijk is hij "een vliegtuig in gemoffeld" en naar Nederland overgebracht. "Als een gevangen hert", aldus Weski.

Brij van staatsgevaarlijkheid

Sinds de "verkapte uitlevering" aan Nederland zit Taghi in voorarrest in de Extra Beveiligde Inrichting in Vught. Justitie heeft geen middel onbenut gelaten om Taghi te "framen" als "staatsgevaarlijk", aldus Weski, om hem op die manier allerlei beperkingen op te leggen en dubieuze opsporingsmethoden "wit te wassen". Zo werden volgens de raadsvrouw verhalen de wereld in geholpen dat Taghi achter bedreigingen van prinses Amalia en premier Mark Rutte zou zitten en dat hij nauwe contacten onderhield met de moordenaar van cineast Theo van Gogh, Mohammed B. "Alles wordt door elkaar gehusseld, tot een brij van staatsgevaarlijkheid", aldus Weski. "En het OM laat het allemaal gebeuren."

Taghi wordt volgens de raadsvrouw ook in verband gebracht met de moorden in de omgeving van Nabil B., de kroongetuige in Marengo. Diens broer Reduan, zijn advocaat Derk Wiersum en zijn adviseur Peter R. de Vries zijn doodgeschoten. Taghi is in geen van die zaken formeel in staat van beschuldiging gesteld, maar de informele verdenking leidt wel tot inperking van zijn vrijheden, aldus Weski.

Weski is tevens de advocaat van twee medeverdachten van Taghi in het Marengoproces. Zij zal ook in februari nog pleiten, over de betrouwbaarheid van de kroongetuige. Het bewijs tegen Taghi c.s. bestaat naast diens verklaringen uit een grote hoeveelheid ontsleutelde cryptocommunicatie. Het vonnis van de rechtbank in het monsterproces wordt in het najaar van 2023 verwacht.

Meer uit Binnenland

Minderjarige opgepakt om terreurplan uit nihilistisch extremisme

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft recent een minderjarige verdachte aangehouden voor het plannen van een terroristisch misdrijf vanuit zogenoemd nihilistisch gewelddadig extremisme. Een woordvoerster van de politie bevestigt berichtgeving van Nieuwsuur hierover. Waar en wanneer de verdachte is aangehouden, wil de politie niet zeggen, omdat volgens de woordvoerster het onderzoek nog loopt.

49 minuten geleden
Geen treinverkeer tussen Rotterdam en zuiden tot zaterdagmiddag

ROTTERDAM (ANP) - Treinverkeer tussen Rotterdam en het zuiden van Nederland ligt nog langer stil dan gedacht. Dat meldt ProRail. Volgens de spoorbeheerder duurt het nog ten minste tot aankomende zaterdagmiddag voordat de stroomstoring na een brand in een kabelgoot verholpen is.

4 uur geleden
Utrecht verbiedt weer klimaatdemonstratie op Ring A12

UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verbiedt wederom een demonstratie van XR-klimaatactivisten op de Ring A12. Dat is te lezen in een bericht op de gemeentewebsite. Burgemeester Sharon Dijksma laat weten dat mensen die de snelweg toch op gaan vervolgd kunnen worden. De demonstratie staat gepland voor 4 juli.

4 uur geleden
Weeronline: officiële hittegolf voorbij

DE BILT (ANP) - Na een reeks dagen van extreme hitte en meerdere warmterecords is de officiële hittegolf dinsdag ten einde gekomen. Dat laat Weeronline weten. In De Bilt werden dinsdag temperaturen gemeten tussen de 21 en 22 graden en daarmee is het geen zomerse dag meer.

5 uur geleden
USAR-team in Venezuela 'volop ingezet'

CARACAS (ANP) - Het Nederlandse USAR-team in Venezuela is maandag "volop ingezet, onder zware omstandigheden", laat de organisatie dinsdag weten. Zo hebben zij het Venezolaanse Rode Kruis ondersteund bij de stabilisatie van een jongen die kort daarvoor was gered. De jongen is overgebracht naar een ziekenhuis in Caracas.

6 uur geleden
Kamer denkt aan Ridderzaal die open is voor publiek

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil kijken naar de mogelijkheden om de Ridderzaal toegankelijk te maken voor het publiek. Dat staat in een motie van ChristenUnie en D66 die dinsdag is aangenomen.

6 uur geleden
NCTV ziet toenemende kans op aanslagen door Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - De kans op een aanslag door de Iranoorlog is toegenomen, meldt de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in zijn nieuwste halfjaarlijkse dreigingsbeeld. Die dreiging komt volgens de terrorismebestrijder van veiligheidsdiensten van dat land en groepen, organisaties en individuen die gelieerd zijn aan Iran of ermee sympathiseren.

6 uur geleden