Weski: OM heeft recht op vervolging 'gefolterde' Taghi verspeeld
AMSTERDAM (ANP) - Bij het opsporen, aanhouden en overbrengen naar Nederland van Ridouan Taghi, hoofdverdachte in het geruchtmakende liquidatieproces Marengo, zijn zó veel regels met voeten getreden dat het Openbaar Ministerie het recht op vervolging heeft verspeeld.
Dat betoogde Taghi’s advocaat Inez Weski dinsdag in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp, in het eerste deel van haar meerdaagse pleidooi. In juni eiste het OM een levenslange celstraf tegen Taghi (44). Hij is volgens justitie het brein geweest achter een reeks liquidaties en pogingen daartoe. Als de rechtbank geen streep zet door de strafvervolging, zoals Weski wil, dan moet er "aanzienlijke strafvermindering" worden toegepast, vindt zij. Taghi was dinsdag zelf niet aanwezig in de rechtszaal.
Nadat hij geruime tijd de meest gezochte persoon van Nederland was, werd Taghi in december 2019 gearresteerd in Dubai. Over de gang van zaken daar en de bemoeienis van de Nederlandse autoriteiten daarmee heeft Weski geen goed woord over. Nadat de politie hem in een villa in Dubai had opgepakt, is Taghi ten prooi gevallen aan foltering en vernedering, aldus Weski. Uiteindelijk is hij "een vliegtuig in gemoffeld" en naar Nederland overgebracht. "Als een gevangen hert", aldus Weski.
Brij van staatsgevaarlijkheid
Sinds de "verkapte uitlevering" aan Nederland zit Taghi in voorarrest in de Extra Beveiligde Inrichting in Vught. Justitie heeft geen middel onbenut gelaten om Taghi te "framen" als "staatsgevaarlijk", aldus Weski, om hem op die manier allerlei beperkingen op te leggen en dubieuze opsporingsmethoden "wit te wassen". Zo werden volgens de raadsvrouw verhalen de wereld in geholpen dat Taghi achter bedreigingen van prinses Amalia en premier Mark Rutte zou zitten en dat hij nauwe contacten onderhield met de moordenaar van cineast Theo van Gogh, Mohammed B. "Alles wordt door elkaar gehusseld, tot een brij van staatsgevaarlijkheid", aldus Weski. "En het OM laat het allemaal gebeuren."
Taghi wordt volgens de raadsvrouw ook in verband gebracht met de moorden in de omgeving van Nabil B., de kroongetuige in Marengo. Diens broer Reduan, zijn advocaat Derk Wiersum en zijn adviseur Peter R. de Vries zijn doodgeschoten. Taghi is in geen van die zaken formeel in staat van beschuldiging gesteld, maar de informele verdenking leidt wel tot inperking van zijn vrijheden, aldus Weski.
Weski is tevens de advocaat van twee medeverdachten van Taghi in het Marengoproces. Zij zal ook in februari nog pleiten, over de betrouwbaarheid van de kroongetuige. Het bewijs tegen Taghi c.s. bestaat naast diens verklaringen uit een grote hoeveelheid ontsleutelde cryptocommunicatie. Het vonnis van de rechtbank in het monsterproces wordt in het najaar van 2023 verwacht.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - De winter is tot dusver een halve graad kouder dan gebruikelijk, meldt Weeronline. In de eerste helft van de meteorologische winter was de gemiddelde temperatuur in De Bilt 3,6 graden, normaal is dat 4,1 graden.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De huurmarkt in de vrije sector bleef ook in het vierde kwartaal van 2025 "structureel krap", melden woningplatformen Huurwoningen.nl en Pararius. De prijs ging omhoog naar gemiddeld 1838 euro per maand en er verdwenen meer huurwoningen van de markt dan erbij kwamen. Beschikbare woningen stonden minder lang online; het scheelt een dag vergeleken met hetzelfde kwartaal een jaar eerder.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.
5 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - Bij de brand die dinsdagavond laat uitbrak na een explosie in een wooncomplex in de Schutterijstraat in Vlissingen, zijn meerdere gewonden gevallen, meldt de veiligheidsregio. Zij zijn overgedragen aan het ambulancepersoneel. Om hoeveel personen het gaat, is niet bekend. De brand is inmiddels geblust.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag zijn dinsdagavond vier mensen aangehouden. Ze gooiden met stenen naar de ambassade en probeerden het hek bij het gebouw over te klimmen, bevestigt de politie berichtgeving van 112-website Regio15.
9 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Curaçao heeft in december een recordaantal toeristen verwelkomd. Sinds augustus zijn er zorgen over de negatieve invloed van de spanning tussen de VS en Venezuela op het aantal vakantiegangers, vooral na twee bijna-ongelukken in het luchtruim in december. Het toerismebureau heeft het daarentegen over "een toenemende aantrekkingskracht".
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er komt voorlopig geen extra toeslag op pakketjes van buiten de Europese Unie, met name uit China. Dat meldt demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Financiën, BBB) aan de Tweede Kamer.
14 uur geleden