Weski: OM heeft recht op vervolging 'gefolterde' Taghi verspeeld
AMSTERDAM (ANP) - Bij het opsporen, aanhouden en overbrengen naar Nederland van Ridouan Taghi, hoofdverdachte in het geruchtmakende liquidatieproces Marengo, zijn zó veel regels met voeten getreden dat het Openbaar Ministerie het recht op vervolging heeft verspeeld.
Dat betoogde Taghi’s advocaat Inez Weski dinsdag in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp, in het eerste deel van haar meerdaagse pleidooi. In juni eiste het OM een levenslange celstraf tegen Taghi (44). Hij is volgens justitie het brein geweest achter een reeks liquidaties en pogingen daartoe. Als de rechtbank geen streep zet door de strafvervolging, zoals Weski wil, dan moet er "aanzienlijke strafvermindering" worden toegepast, vindt zij. Taghi was dinsdag zelf niet aanwezig in de rechtszaal.
Nadat hij geruime tijd de meest gezochte persoon van Nederland was, werd Taghi in december 2019 gearresteerd in Dubai. Over de gang van zaken daar en de bemoeienis van de Nederlandse autoriteiten daarmee heeft Weski geen goed woord over. Nadat de politie hem in een villa in Dubai had opgepakt, is Taghi ten prooi gevallen aan foltering en vernedering, aldus Weski. Uiteindelijk is hij "een vliegtuig in gemoffeld" en naar Nederland overgebracht. "Als een gevangen hert", aldus Weski.
Brij van staatsgevaarlijkheid
Sinds de "verkapte uitlevering" aan Nederland zit Taghi in voorarrest in de Extra Beveiligde Inrichting in Vught. Justitie heeft geen middel onbenut gelaten om Taghi te "framen" als "staatsgevaarlijk", aldus Weski, om hem op die manier allerlei beperkingen op te leggen en dubieuze opsporingsmethoden "wit te wassen". Zo werden volgens de raadsvrouw verhalen de wereld in geholpen dat Taghi achter bedreigingen van prinses Amalia en premier Mark Rutte zou zitten en dat hij nauwe contacten onderhield met de moordenaar van cineast Theo van Gogh, Mohammed B. "Alles wordt door elkaar gehusseld, tot een brij van staatsgevaarlijkheid", aldus Weski. "En het OM laat het allemaal gebeuren."
Taghi wordt volgens de raadsvrouw ook in verband gebracht met de moorden in de omgeving van Nabil B., de kroongetuige in Marengo. Diens broer Reduan, zijn advocaat Derk Wiersum en zijn adviseur Peter R. de Vries zijn doodgeschoten. Taghi is in geen van die zaken formeel in staat van beschuldiging gesteld, maar de informele verdenking leidt wel tot inperking van zijn vrijheden, aldus Weski.
Weski is tevens de advocaat van twee medeverdachten van Taghi in het Marengoproces. Zij zal ook in februari nog pleiten, over de betrouwbaarheid van de kroongetuige. Het bewijs tegen Taghi c.s. bestaat naast diens verklaringen uit een grote hoeveelheid ontsleutelde cryptocommunicatie. Het vonnis van de rechtbank in het monsterproces wordt in het najaar van 2023 verwacht.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe paneel bij de Amerikaanse begraafplaats Margraten dat de verwijderde panelen over zwarte militairen vervangt, is "verontrustend en teleurstellend", vindt historicus Kees Ribbens, verbonden aan het NIOD (Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies). "In de tekst van het nieuwe paneel is geen enkele verwijzing naar de rassenscheiding in het Amerikaanse leger. Dat stond wel op het oude paneel. In zoverre is het beeld nu opgepoetst of witgewassen."
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De twee pathologen in de zaak tegen IJmuidenaar Sander K. (37), verdacht van het verkrachten en doden van de Oekraïense Arina Sasina (34), staan lijnrecht tegenover elkaar bij het beantwoorden van de vraag waardoor de vrouw is overleden. Dat bleek maandag bij de behandeling van de zaak in hoger beroep bij het gerechtshof in Amsterdam.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 25.000 mensen wachten al langer dan 15 maanden op een beslissing over hun asielaanvraag. Begin vorig jaar waren dat ruim 10.000 mensen minder. Dat blijkt uit cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Het behandelen van zaken kost meer tijd dan de IND had verwacht.
7 uur geledenKATWIJK (ANP) - De bekendmaking van het stoppen van de musical Soldaat van Oranje heeft maandagmiddag tot een stormloop op de website geleid. Een woordvoerder van de productie heeft een bericht daarover van het AD bevestigd.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Paradiso moet een "ingrijpende" renovatie ondergaan, heeft het poppodium bekendgemaakt. Onder meer geluidsoverlast, ruimtegebrek en de verslechterde constructie maken de verbouwing noodzakelijk. Het gaat om de renovatie van het huidige gebouw en een nieuwbouwproject op het perceel naast de concertzaal.
9 uur geledenZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft de oudste zoon van Ridouan Taghi, Faissal, maandag veroordeeld tot zes jaar cel. De 25-jarige T. werd vervolgd voor deelname aan een criminele organisatie die zich bezighield met internationale drugshandel, witwassen en het voorbereiden van de gewelddadige uitbraak van zijn vader Ridouan Taghi uit de Extra Beveiligde Inrichting in Vught (EBI). Het vonnis volgt op procesafspraken die T. maakte met het Openbaar Ministerie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gevangenen en tbs'ers konden vanuit hun cel het internet op met speciale laptops die ze van justitie hadden gekregen, terwijl dat niet de bedoeling was. De toegang tot internet bleek niet goed te zijn afgesloten, meldt demissionair staatssecretaris Arno Rutte (Justitie en Veiligheid).
11 uur geleden