Wery schrijft populariteit Feyenoord toe aan Europacupzege 1970
AMERSFOORT (ANP) - Mede door de historische Europacup 1-winst in 1970 is Feyenoord nog altijd zo populair. Volgens toenmalig buitenspeler Henk Wery zorgden zijn successen met "het beste Feyenoord ooit" in de jaren daarna voor een gekkenhuis in Rotterdam-Zuid. Dat leverde meer supporters op die zich ook nog eens fanatieker inzetten. Dinsdag staat Feyenoord in de Champions League weer tegenover de verliezend finalist van 53 jaar geleden, het Schotse Celtic.
De nu 80-jarige Wery had nooit verwacht dat het "zo uit de hand kon lopen" en Feyenoord als eerste Nederlandse club de Europacup 1 zou winnen. "Als elftal hadden we niet van die opgeblazen ideeën. We waren echt alleen bezig met de volgende wedstrijd. Gewoon voetballen en uitstralen dat niemand van ons kon winnen. Toen we eenmaal zo ver waren gekomen, dachten we: waarom niet?"
De twaalfvoudig Oranje-international looft het collectief dat het bijna volledig Nederlandse Feyenoord in de vroege jaren 70 was. De Oostenrijker Franz Hasil en de Zweed Ove Kindvall, die in de finale de winnende 2-1 maakte, waren de enige buitenlanders in de selectie. "Toen ik twee jaar daarvoor naar Feyenoord kwam, klikte het gelijk geweldig. Er liepen er negen bij die echt liever doodgingen dan dat ze zouden verliezen", herinnert Wery zich.
Uitzonderlijke voetballers
Aan die "over-mijn-lijk-mentaliteit" had ook de Oostenrijkse trainer Ernst Happel een belangrijke bijdrage. Wery: "Het was een man van weinig woorden. 'Jullie wissen was zu doen steht. Wir gehen heute bis an plafund', zei hij dan in half-Nederlands met een peuk in zijn bek. Dat dwong zoveel respect af. Daar gingen we allemaal voor."
Wery, die zichzelf omschrijft als een fysiek sterkere en tweebenige versie van Arjen Robben, zag de kracht van het collectief ook terugkomen in het kampioenselftal van trainer Arne Slot vorig seizoen. Nu vindt de Amersfoorter het nog moeilijk in te schatten hoe ver Feyenoord kan komen in de Champions League, omdat de competitiestart wisselvallig was en doordat er belangrijke spelers zijn vertrokken. Dinsdag is Celtic de eerste horde op weg naar nieuw Europees succes. "Het zou mij verbazen als ze de groep doorkomen", denkt Wery wel.
Volgens de voormalig Feyenoorder - Wery droeg van 1968 tot en met 1974 het rood-wit - is er wel een duidelijk verschil tussen het elftal van Slot en zijn generatie. "Wij hadden uitzonderlijke voetballers in alle linies. Met de harde Theo Laseroms en Rinus Israël achterin, een wereldmiddenveld met Hasil, Wim Jansen en Willem van Hanegem, en voorin natuurlijk Coentje Moulijn en Kindvall. En ik kon mezelf ook goed redden." Dat ziet hij bij dit Feyenoord minder.
Meer uit Voetbal
LEEUWARDEN (ANP) - Trainer Dirk Kuijt wil zijn contract bij FC Dordrecht verlengen. "Eigenlijk is er al witte rook", zei de voormalige aanvaller na een gelijkspel bij SC Cambuur (1-1) voor de camera van ESPN. "Maar dit soort belangrijke zaken moet je altijd op papier zetten. Dat ligt weer bij andere mensen. Ik hoop dat dat snel gebeurt."
21 minuten geledenTURIJN (ANP) - Juventus heeft de thuiswedstrijd tegen Genoa gewonnen (2-0). De club uit Turijn leidde na zeventien minuten met twee doelpunten verschil. Bremer en Weston McKennie passeerden de Nederlandse doelman Justin Bijlow van de bezoekers uit Genua.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ADO Den Haag is weer een stap dichter bij de titel in de eerste divisie gekomen. De koploper won ook de thuiswedstrijd tegen FC Eindhoven (4-0). Daryl van Mieghem, Steven van der Sloot, Jesse Bal en Nigel Thomas maakten de doelpunten.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP/RTR) - Harry Kane is naar verwachting speelklaar bij Bayern München in de kwartfinale van de Champions League tegen Real Madrid. De Engelse aanvaller trainde maandag mee met de groep in de laatste sessie voorafgaand aan de eerste wedstrijd in Spanje op dinsdag. Bayern meldde op zijn website alleen de afwezigheid van de geblesseerde Sven Ulreich.
8 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Aanvoerder Bernardo Silva verlaat aan het einde van dit seizoen Manchester City. Assistent-coach Pepijn Lijnders heeft dat aangekondigd. Het contract van de 31-jarige Portugees loopt aan het einde van dit seizoen af en de Portugees gaat volgens Lijnders niet verlengen. "Aan elk mooi verhaal komt een einde", aldus de Nederlandse trainer tegen verslaggevers van onder meer de BBC.
12 uur geledenMILAAN (ANP) - Internazionale heeft in de Italiaanse voetbalcompetitie een slechte reeks beëindigd. De koploper boekte voor eigen publiek een ruime overwinning op AS Roma: 5-2. Uit de drie vorige competitieduels had Inter slechts 2 punten gepakt.
22 uur geledenLONDEN (ANP) - Leeds United heeft zich als laatste geplaatst voor de halve finale van de FA Cup. In Londen verspeelde het elftal van trainer Daniel Farke tegen West Ham United in blessuretijd van de tweede helft een voorsprong van twee doelpunten: 2-2.
1 dag geleden