Wery schrijft populariteit Feyenoord toe aan Europacupzege 1970
AMERSFOORT (ANP) - Mede door de historische Europacup 1-winst in 1970 is Feyenoord nog altijd zo populair. Volgens toenmalig buitenspeler Henk Wery zorgden zijn successen met "het beste Feyenoord ooit" in de jaren daarna voor een gekkenhuis in Rotterdam-Zuid. Dat leverde meer supporters op die zich ook nog eens fanatieker inzetten. Dinsdag staat Feyenoord in de Champions League weer tegenover de verliezend finalist van 53 jaar geleden, het Schotse Celtic.
De nu 80-jarige Wery had nooit verwacht dat het "zo uit de hand kon lopen" en Feyenoord als eerste Nederlandse club de Europacup 1 zou winnen. "Als elftal hadden we niet van die opgeblazen ideeën. We waren echt alleen bezig met de volgende wedstrijd. Gewoon voetballen en uitstralen dat niemand van ons kon winnen. Toen we eenmaal zo ver waren gekomen, dachten we: waarom niet?"
De twaalfvoudig Oranje-international looft het collectief dat het bijna volledig Nederlandse Feyenoord in de vroege jaren 70 was. De Oostenrijker Franz Hasil en de Zweed Ove Kindvall, die in de finale de winnende 2-1 maakte, waren de enige buitenlanders in de selectie. "Toen ik twee jaar daarvoor naar Feyenoord kwam, klikte het gelijk geweldig. Er liepen er negen bij die echt liever doodgingen dan dat ze zouden verliezen", herinnert Wery zich.
Uitzonderlijke voetballers
Aan die "over-mijn-lijk-mentaliteit" had ook de Oostenrijkse trainer Ernst Happel een belangrijke bijdrage. Wery: "Het was een man van weinig woorden. 'Jullie wissen was zu doen steht. Wir gehen heute bis an plafund', zei hij dan in half-Nederlands met een peuk in zijn bek. Dat dwong zoveel respect af. Daar gingen we allemaal voor."
Wery, die zichzelf omschrijft als een fysiek sterkere en tweebenige versie van Arjen Robben, zag de kracht van het collectief ook terugkomen in het kampioenselftal van trainer Arne Slot vorig seizoen. Nu vindt de Amersfoorter het nog moeilijk in te schatten hoe ver Feyenoord kan komen in de Champions League, omdat de competitiestart wisselvallig was en doordat er belangrijke spelers zijn vertrokken. Dinsdag is Celtic de eerste horde op weg naar nieuw Europees succes. "Het zou mij verbazen als ze de groep doorkomen", denkt Wery wel.
Volgens de voormalig Feyenoorder - Wery droeg van 1968 tot en met 1974 het rood-wit - is er wel een duidelijk verschil tussen het elftal van Slot en zijn generatie. "Wij hadden uitzonderlijke voetballers in alle linies. Met de harde Theo Laseroms en Rinus Israël achterin, een wereldmiddenveld met Hasil, Wim Jansen en Willem van Hanegem, en voorin natuurlijk Coentje Moulijn en Kindvall. En ik kon mezelf ook goed redden." Dat ziet hij bij dit Feyenoord minder.
Meer uit Voetbal
ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft zich na drie nederlagen op rij naar een gelijkspel tegen FC Twente geknokt (1-1). De ploeg van trainer Robin van Persie speelde een groot deel van de wedstrijd slechter dan de bezoekers uit Enschede. Een tweede gele kaart voor Luciano Valente, vlak na de gelijkmaker, verhinderde een slotoffensief.
4 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft de eerste helft van het seizoen afgesloten met een gelijkspel tegen FC Twente (1-1). De ploeg van Robin van Persie zag de achterstand op koploper PSV groeien naar 11 punten. Feyenoord heeft 5 punten meer dan het als derde geklasseerde Ajax.
22 minuten geledenDEVENTER (ANP) - Go Ahead Eagles en FC Groningen hebben op de laatste speeldag van de eerste helft van de competitie gelijkgespeeld. Het Eredivisieduel in de Adelaarshorst eindigde in 1-1. Het was de vijfde keer op rij dat Go Ahead Eagles geen competitiewedstrijd wist te winnen.
23 minuten geledenUTRECHT (ANP) - PSV-trainer Peter Bosz was na afloop van de uitwedstrijd tegen FC Utrecht (1-2) kritisch over de eerste helft. "Het was nu de derde wedstrijd op rij dat we goed begonnen en daarna terugvielen", aldus Bosz, die daarmee doelde op de duels met Heracles Almelo en GVVV.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - PSV heeft in de Eredivisie de uitwedstrijd tegen FC Utrecht moeizaam gewonnen. De koploper stond bij rust nog met 1-0 achter, maar draaide die achterstand in de tweede helft om: 1-2. Het betekende voor PSV de veertiende achtereenvolgende zege in een uitduel in de competitie. Dat lukte sinds de invoering van de Eredivisie in 1956 nog geen enkele club.
2 uur geledenBARCELONA (ANP/Belga) - FC Barcelona moet verdediger Andreas Christensen de komende maanden missen. De Deen heeft op training een gedeeltelijke scheur in de voorste kruisband van zijn linkerknie opgelopen, zo maakte de club bekend.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Gonçalo Borges begint om 14.30 uur met Feyenoord aan het thuisduel met FC Twente. Hij krijgt de voorkeur boven Aymen Sliti, die woensdag niet kon overtuigen in het verloren bekerduel met SC Heerenveen. Jan Plug vervangt linksback Jordan Bos, die niet bij de selectie zit.
3 uur geleden