Werkstraffen geëist voor vaccinweigeraars die GGD'ers bedreigden
MAASTRICHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Maastricht heeft woensdag werkstraffen geëist tegen een man en een vrouw wegens bedreiging van GGD'ers in Heerlen. Tegen de vrouw eiste het OM een taakstraf van honderd uur, tegen de man tachtig uur. Tegen beiden is ook een voorwaardelijke celstraf geëist van twee maanden en een verbod om het komende halfjaar naar een priklocatie van de GGD te gaan. De politierechter doet donderdag om 14.00 uur uitspraak.
De 48-jarige Mark F. en de 49-jarige Sandra M., beiden uit de gemeente Heerlen, zijn tegen vaccinatie. Samen met medestanders drongen ze op 9 en 10 februari een prikplek van de GGD binnen en vielen medewerkers en bezoekers lastig. Ze beschuldigden medewerkers van moord en genocide. Ze weigerden weg te gaan na verzoeken daartoe van de GGD.
De verdachten hebben zich volgens het OM schuldig gemaakt aan mishandeling, bedreiging, dwang, lokaalvredebreuk en belediging van de GGD-medewerkers. Zo zei F.: "Jij hangt dadelijk aan een touwtje." Later lichtte hij bij politie deze uitspraak toe met de woorden dat er straks volkstribunalen komen waarbij dit een van de gevolgen kan zijn. Sandra M. betichtte GGD'ers luidkeels van genocide, en schold hen uit voor "mongolen" en "moordenaars". Ook bedreigde ze een medewerker met de woorden "jij gaat eraan". Ze sloeg een medewerker, naar eigen zeggen uit noodweer, toen deze een mobieltje van haar wilde afpakken.
Bewust geweld
"Van hulpverleners blijf je af", aldus de officier van justitie. "Ze hebben bewust geweld gebruikt en op onwettige wijze hun standpunt duidelijk gemaakt." De GGD Zuid-Limburg hield via een raadsman de rechtbank voor dat de groep indringers zonder toestemming beelden van het incident op internet heeft verspreid, waardoor medewerkers ernstig in hun persoonlijke levenssfeer zijn geschaad.
De advocaten van de verdachten zeiden dat de twee eigenlijk weinig tot niets strafbaars te verwijten valt. Voor de man werd volledige vrijspraak gevraagd, voor de vrouw vrijspraak voor de meeste verdenkingen.
Beide verdachten lieten tijdens de snelrechtzittingen weten het goed bedoeld te hebben en boden hun excuses aan.
Meer uit Binnenland
MIDDELBURG (ANP) - Voor verkeer tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland wordt in de eerste vier maanden van volgend jaar een toerbeurtsysteem ingevoerd. De oostbuis van de Westerscheldetunnel is dan gesloten voor reparatie en de westbuis blijft open. Het ene uur kan het verkeer van noord naar zuid rijden en het andere uur van zuid naar noord.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een speciale campagne moet toeristen in Amsterdam verleiden een museum te bezoeken. De hele maand maart zijn er posters en banners op sociale media te zien van kunstwerken uit tien musea in de hoofdstad, met de tekst 'Catch me at the museum'.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht moet een boete van maximaal bijna 20 miljoen euro betalen als het de regels voor zogeheten F-gassen blijft overtreden. Deze fluorkoolwaterstoffen zijn zeer krachtige broeikasgassen, die versneld zorgen voor klimaatverandering en opwarming van de aarde.
1 uur geledenHALSTEREN (ANP) - De sanering van de met chemische stoffen verontreinigde drugsafvalput bij het Brabantse Halsteren stopt. De bodem is nog niet helemaal schoon, daar moet de natuur de komende jaren voor zorgen. De provincie Noord-Brabant volgt via speciale technieken nog een jaar of organismen in de bodem de rest van de vervuiling afbreken. Het zal nog tientallen jaren duren voordat het bos op deze plek in het beschermde natuurgebied de Brabantse Wal weer vol leven staat zoals het was voor de lozingen van het drugsafval, aldus gedeputeerde Hagar Roijackers (natuur en milieu).
1 uur geledenARNHEM (ANP) - In Arnhem zijn monumentale keldergewelven gesloopt terwijl dit niet had mogen gebeuren, zo laat de gemeente weten. Na de grote brand in het centrum van de stad vorig jaar is juist geprobeerd om de restanten van de historische panden zoveel mogelijk te bewaren. De gemeente noemt de sloop illegaal, pijnlijk en tot nu toe ook onbegrijpelijk.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De KLM-vlucht met gestrande Nederlandse reizigers vanuit Oman is "heel goed gegaan", zegt Eimerd Bult, hoofd vliegdienst van de luchtvaartmaatschappij. Het toestel landde woensdagochtend met vertraging op Schiphol. Volgens Bult was het een uitdaging om Muscat op tijd te verlaten. KLM vliegt normaal gesproken niet op het land, waardoor alles met de hand moest worden gedaan.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam haalde vorig jaar opnieuw het doel voor de bouw van nieuwe huizen niet. In 2025 werd begonnen met de bouw van 6053 woningen en 660 tijdelijke woningen in de hoofdstad, terwijl de gemeente eigenlijk streeft naar 7500 huizen per jaar.
4 uur geleden