Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Werkstraffen activisten Extinction Rebellion om plannen blokkade

Werkstraffen activisten Extinction Rebellion om plannen blokkade

DEN HAAG (ANP) - Vier actievoerders van Extinction Rebellion zijn vrijdag door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot 45 uur werkstraf. Het viertal zou een gedeelte van de Utrechtsebaan op snelweg A12 hebben willen blokkeren en bezetten. Bij de actie op 13 oktober 2021 werden in totaal 21 mensen aangehouden.

De rechtbank oordeelde dat de actie had kunnen leiden tot een verkeersinfarct op een belangrijke toegangsweg en daarbij hadden gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. Daarom was het terecht dat de politie ingreep om de actievoerders aan te houden. De rechter voegde toe dat de activisten zich inzette voor "een op zichzelf te respecteren doel, maar niet met een juist middel in de gegeven omstandigheden".

De geplande blokkeeractie maakte deel uit van een actieweek van Extinction Rebellion. Het doel was om ter hoogte van de Tweede Kamer een "noodstop te veroorzaken omdat het gierend misgaat in de wereld en de overheid te weinig doet". Het viertal werd klemgereden en aangehouden voordat zij als bestuurders van vier verschillende auto's de Utrechtsebaan op wilden draaien. De dag voor de geplande blokkade was informatie bij de politie binnengekomen over de actie.

Tekstkar en flyers

Die was goed voorbereid bleek uit een draaiboek van de actievoerders. Zo zou een meegenomen tekstkar automobilisten hebben moeten waarschuwen voor langzaam rijdend verkeer, hadden actievoerders flyers bij zich met de tekst "sorry dat wij de weg blokkeren", was er gezorgd voor een noodauto en een sanitaire voorziening in de vorm van een emmer en drie wc-rollen. De rechtbank oordeelde dat de voorbereidingen niet genoeg waren om het gevaar van de actie weg te nemen.

Het Openbaar Ministerie had twee weken geleden naast werkstraffen van 45 uur ook nog voorwaardelijke celstraffen van twee weken geëist tegen het viertal. Maar dat laatste vond de rechtbank niet nodig. Over vervolging van de overige zeventien verdachten zou het OM na deze uitspraak een besluit nemen. De advocaat die namens de verdachten aanwezig was bij de uitspraak verwacht dat er een hoger beroep volgt.

Onder de arrestanten die dag waren ook AD-verslaggever Hans Nijenhuis en fotojournalist Marco de Swart, die verslag deden van de actie. Zij werden na ongeveer een uur vrijgelaten.

Meer uit Binnenland

Bruls biedt excuses aan voor rol Nijmegen in slavernijsysteem

NIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen op de Radboud Universiteit. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.

3 uur geleden
Iran ontbiedt Nederlandse ambassadeur om Starlink in bagage

TEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.

5 uur geleden
Extreemrechtse demonstranten gooien vuurwerk in centrum Utrecht

UTRECHT (ANP) - Tientallen extreemrechtse demonstranten van Defend Netherlands zijn in Utrecht aangekomen in de buurt van politiek centrum ACU. Daar houden ze een herdenking voor de Franse uiterst-rechtse activist Quentin Deranque. Er wordt met vuurwerk gegooid en de sfeer is grimmig.

5 uur geleden
Groep antifascisten bij ACU in Utrecht om Defend Netherlands

UTRECHT (ANP) - In de binnenstad van Utrecht heeft zich aan het begin van de avond een groep van 150 tot 200 mensen verzameld die tegen het extreemrechtse Defend Netherlands demonstreren. De groep roept leuzen als "nooit meer fascisme". De politie is in de buurt aanwezig.

6 uur geleden
Onderzoek: kinderen vaker buiten, groot verschil per plaats

UTRECHT (ANP) - Kinderen spelen gemiddeld weer iets vaker buiten dan twee jaar geleden. Dat concluderen Jantje Beton en branchevereniging Spelen & Bewegen na onderzoek. Gemiddeld speelt een kind nu 7,6 uur per week buiten, tegenover 7,2 uur in 2024. In 2022 was het nog 9,9 uur per week.

7 uur geleden
OM eist celstraf voor vernielen graven en urnen in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een celstraf van zestien maanden, waarvan acht voorwaardelijk, geëist tegen de 33-jarige Stefan V. voor het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag. Dat gebeurde in februari en maart vorig jaar. V. ontkende donderdag in de rechtbank in Den Haag dat hij achter de vernielingen zit.

9 uur geleden
Man moet bijna 19 jaar cel in voor wurgen en verkrachten van ex

ALMELO (ANP) - Een 43-jarige man is donderdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar en tien maanden. In augustus 2024 had hij zijn ex ontvoerd en verkracht. Ook probeerde hij haar te vermoorden door haar te wurgen, nadat zij een einde had gemaakt aan hun relatie. Van de rechtbank in Almelo moet hij haar ook een schadevergoeding van ruim 30.000 euro betalen.

11 uur geleden