Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Werkstraf voor belagen pro-Palestinademonstranten Museumplein

Werkstraf voor belagen pro-Palestinademonstranten Museumplein

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een werkstraf van 120 uur en vier weken voorwaardelijke jeugddetentie opgelegd aan de 22-jarige Ruben B. uit Almere, voor het belagen van pro-Palestinademonstranten op het Museumplein in de hoofdstad op 11 mei.

B. maakte deel uit van een groep van circa tien mannen die na een oproep op Telegram naar het plein was gegaan om daar demonstranten aan te vallen. Mensen werden geslagen en er werd met zwaar knalvuurwerk gegooid. In korte tijd ontstond "mede door zijn toedoen een bedreigende en beangstigende situatie", aldus de rechtbank in het vonnis. B. is "bewust in de aanvalsgolf meegegaan".

De politie greep snel in. Ze pakte een aantal mannen op, onder wie B. Hij verzette zich met geweld tegen zijn arrestatie. Ook die aanklacht verklaarde de rechtbank bewezen. Daarnaast is B. schuldig bevonden aan het plegen van openlijk geweld en het bezit van knalvuurwerk.

Levensgevaarlijke ontploffing

De rechtbank sprak B. vrij van het teweegbrengen van een levensgevaarlijke ontploffing door zwaar vuurwerk naar demonstranten te gooien. De rechtbank achtte niet bewezen dat de man dat vuurwerk had aangestoken; anderen hebben dat wel gedaan, aldus de rechter.

Het Openbaar Ministerie had een celstraf van zes maanden geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank besloot, op advies van de reclassering, het jeugdstrafrecht toe te passen. B. is weliswaar meerderjarig, maar het jeugdstrafrecht kan bij een jongvolwassen verdachte onder de 23 worden toegepast als daarvoor aanleiding is, zoals in de persoon van de verdachte of de omstandigheden waaronder het misdrijf is gepleegd. B. heeft een verstandelijke beperking, vertoont voor zijn leeftijd kinderlijk gedrag en is makkelijk beïnvloedbaar. Zowel de verdachte als de samenleving is erbij gebaat dat hij in het kader van de voorwaardelijk opgelegde straf wordt behandeld en begeleid, vindt de rechtbank.

Beschieting pand

B. werd in mei enkele dagen na zijn arrestatie op vrije voeten gesteld. Sinds oktober zit hij weer vast, nu op verdenking van beschieting van een pand met een automatisch vuurwapen. Dat "geeft te denken", aldus de rechtbank, maar omdat hij in die zaak nu nog slechts verdachte is, heeft zij dat niet in haar oordeel over B.'s aandeel in het geweld op het Museumplein betrokken.

Meer uit Binnenland

Tussentijdse rijvaardigheidstoets vanaf 30 maart overal terug

RIJSWIJK (ANP) - Na een jaar afwezigheid is de tussentijdse rijtoets vanaf 30 maart weer overal terug. Dat meldt het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). De toets was tijdelijk geschrapt, omdat sinds corona de wachttijden waren opgelopen. In die periode konden honderdduizenden rijexamens niet doorgaan en ontstond er een stuwmeer aan wachtende leerlingen.

13 minuten geleden
Aantal asielzoekers in Ter Apel daalt fors, nog wel boven limiet

TER APEL (ANP) - Opvangorgaan COA is er dinsdag in geslaagd om veel plekken elders te vinden voor asielzoekers uit het aanmeldcentrum in Ter Apel. Daardoor zaten er in de nacht van dinsdag op woensdag 2032 mensen in het complex, 76 minder dan een nacht eerder. Het is de grootste daling in een dag tijd sinds 25 december.

32 minuten geleden
Nederlandse reizigers naar Cuba gewaarschuwd door ministerie

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Nederlandse reizigers naar Cuba gewaarschuwd dat "de problemen met de energievoorziening" in dat land toenemen. Volgens het ministerie heeft de Cubaanse overheid extra maatregelen ingesteld wegens de ernstige brandstoftekorten. "Het is moeilijk of onmogelijk om benzine te tanken. De stroom valt vaak en langdurig uit. Ook kan de watertoevoer stoppen. De situatie kan snel verder verslechteren", aldus het ministerie.

12 uur geleden
CIDI wil dat optreden rapper Ye in Arnhem wordt afgelast

AMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israel (CIDI) wil dat het concert dat rapper Ye op 6 juni in het GelreDome in Arnhem geeft, wordt gecanceld. Die oproep doet het CIDI dinsdag op X. De organisatie roept "Tweede Kamer, media en burgemeester Ahmed Marcouch" op om "nee tegen haat" te zeggen en het concert van de artiest, die doorbrak onder de naam Kanye West, te schrappen.

15 uur geleden
Zedenverdachte Mark S. voelt nu 'een en al schaamte'

GRONINGEN (ANP) - Op de derde zittingsdag in de zedenzaak tegen Mark S. (32) uit Borculo, verdacht van verkrachting en grootschalige sextortion, is naar voren gekomen dat S. kampt met een persoonlijkheidsstoornis met narcistische trekken. Gedragsdeskundigen adviseren een langdurige behandeling in de vorm van tbs met voorwaarden en mogelijk tbs met dwangverpleging.

17 uur geleden
Werkgevers, boeren en bouw kritisch over Gelderse stikstofplannen

ARNHEM (ANP) - Werkgevers, boerenorganisaties, de bouw en andere sectoren in en rond de Veluwe zijn kritisch over de plannen van het Gelderse provinciebestuur voor de zogeheten stikstofzones. Gelderland wil in stroken van 500 meter in en rond de Veluwe en drie andere kwetsbare natuurgebieden maatregelen nemen. Het doel is de stikstofuitstoot fors te verminderen en de staat van de natuur te verbeteren. Brancheorganisaties zeggen dat de plannen nu niet uitvoerbaar zijn. Ze bieden volgens hen geen garantie op het loskrijgen van de vergunningverlening en het legaliseren van PAS-melders.

17 uur geleden
Koningin als reservist zorgt voor piek in interesse voor Defensie

DEN HAAG (ANP) - Sinds koningin Máxima zich heeft aangemeld als reservist bij de Koninklijke Landmacht, zijn meer mensen online op zoek gegaan naar informatie over werk bij Defensie. Dat laat een woordvoerder van het ministerie desgevraagd weten aan het ANP.

18 uur geleden