Werkonderbrekingen bij Tata Steel vanwege vertrek topman
IJMUIDEN (ANP) - Het plotselinge vertrek van topman Theo Henrar van Tata Steel Nederland zorgt voor veel onrust onder het personeel. Kort nadat het nieuws bekend werd, vonden er op de staalfabrieken in IJmuiden al enkele werkonderbrekingen plaats. Volgens vakbond FNV vreest het personeel voor een groot banenverlies nu Henrar weggaat.
Henrar kwam eerder met de vakbonden een werkgelegenheidsgarantie overeen, waardoor er volgens FNV in Nederland tot oktober 2021 geen ontslagen zouden mogen vallen. "De eigenaren van Tata Steel in India willen heel graag IJmuiden inkrimpen, maar Henrar wist ze keer op keer te overtuigen van het grote belang van de vestiging voor Tata Steel en Nederland", zegt FNV-bestuurder Roel Berghuis. Hij heeft de indruk dat Henrar niet vrijwillig opstapt maar min of meer gedwongen afscheid neemt, iets dat door het bedrijf zelf wordt tegengesproken.
Bij de "spontane acties" op maandag waren volgens Berghuis tientallen medewerkers aanwezig. Ze deden dat om extra uitleg te vragen over het vertrek van Henrar en wat dit voor hen betekent. Iedereen ging al snel weer aan werk. Dinsdagochtend wil FNV aan het protest een vervolg geven door een zogeheten drive-in toeterprotest op te zetten. Dan zullen de medewerkers wederom demonstreren tegen de gang van zaken bij het bedrijf. "De woede is zo groot", benadrukt Berghuis. "We verwachten daarom een hoge opkomst."
Tata Steelt heeft in IJmuiden, op het complex van de vroegere Koninklijke Hoogovens, bijna 9000 medewerkers in dienst. De staalreus kondigde vorig jaar al aan in de kosten te willen snijden van zijn Europese activiteiten, gezien de lastige marktomstandigheden. Aanvankelijk wilde het Indiase concern daarbij zo'n 3000 banen schrappen. Onlangs verlaagde Tata Steel dat streefgetal naar 1250 banen, waarvan zo'n 1000 in IJmuiden. Volgens FNV zouden de Nederlandse activiteiten daarmee onevenredig hard worden getroffen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
16 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
16 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
18 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
1 dag geleden