Werknemers van grootste kopermijn ter wereld staken
SANTIAGO (ANP) - Het personeel van de grootste kopermijn ter wereld, Escondida in het noorden van Chili, heeft dinsdag het werk neergelegd. Volgens eigenaar BHP is de mijn nog wel operationeel. De vakbond beschuldigt het bedrijf ervan de stakende medewerkers illegaal te vervangen.
Werknemers gingen om 8.00 uur 's ochtends in staking nadat besprekingen tussen hun vakbond, die zo'n 2400 medewerkers vertegenwoordigt, en BHP stuk waren gelopen. BHP meldde later op de dag dat het een noodplan had geactiveerd als reactie op de staking, maar gaf geen details. Mijnen hebben in de regel draaiboeken klaarliggen om activiteiten op een lager pitje te zetten zonder de faciliteiten of apparatuur aan te tasten.
De vakbond eist al langer dat één procent van de aandeelhoudersdividenden van de mijn wordt uitgekeerd aan het personeel. Ook wil de bond kortere werkdagen, hogere bonussen en extra compensatie voor werknemers die al lang voor de mijn werken.
Escondida produceerde vorig jaar 1,1 miljoen ton koper, wat 5,4 procent is van de wereldproductie. De vorige personeelsstaking in de mijn, in 2017, duurde 44 dagen en kostte BHP bijna 700 miljoen euro.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Hoewel het aantal te koop staande woningen in Nederland groeit en de hypotheekrentes oplopen, zullen de huizenprijzen voorlopig niet dalen. Dat concludeert ING in een rapport over de woningmarkt. "Daarvoor is de koopmarkt nog altijd te krap."
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Een daling van de olieprijzen kon niet voorkomen dat beleggers nog altijd bezorgd waren over een stijging van de inflatie en rentes. Zo stegen de rentes op langerlopende Amerikaanse staatsobligaties tot het hoogste niveau sinds 2002.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt snel een AI-adviseur, of 'tsaar', aan te wijzen. Dat zegt hij na afloop van een ontmoeting met meerdere bestuursleden van vooraanstaande AI- en techbedrijven, onder wie de leiders van Anthropic en Nvidia. Volgens Trump moet een benoeming in de komende drie of vier dagen volgen.
7 uur geledenSOCHAUX (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis legt de productie in een aantal Franse fabrieken dagenlang stil. Een van de redenen is een tekort aan batterijen, meldt het bedrijf.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse milieuorganisatie Both ENDS dient in Brussel een klacht in tegen Nieuw-Zeeland, omdat het land klimaatafspraken uit een twee jaar oude handelsovereenkomst met de Europese Unie niet zou nakomen. De Nieuw-Zeelandse regering hief vorig jaar een verbod op de zoektocht naar nieuwe olie- en gasvelden op zee op. Ook voerde ze onlangs wetgeving in die een lopende klimaatzaak tegen een zuivelconcern onmogelijk maakte.
8 uur geledenDUBLIN/BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoeken wat er gedaan kan worden om brandstof voor vervoer goedkoper te maken, zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) na afloop van een overleg met EU-ministers van Energie.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste graadmeter voor de beurs in Amsterdam, bereikte dinsdag tussentijds een recordstand van 1125 punten, maar wist niet op de hoogste slotstand ooit te sluiten. Vooral chipaandelen waren in trek, net als op Wall Street.
12 uur geleden