Werknemers opnieuw iets langer ziek thuis
DEN HAAG (ANP) - Werknemers zaten vorig jaar in totaal opnieuw iets langer ziek thuis dan het jaar ervoor. Het ziekteverzuim onder werknemers van bedrijven en de overheid steeg van 4,3 procent in 2018 tot 4,4 procent vorig jaar. Dat betekent dat van elke duizend te werken dagen, er in 2019 44 wegens ziekte werden verzuimd. In 2014 bedroeg het ziekteverzuim nog 3,8 procent.
Vanaf 2014 is het ziekteverzuim in vrijwel alle bedrijfstakken toegenomen. Alleen in de financiële dienstverlening was sprake van een afname, tot 2,7 procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) maandag.
In de gezondheidszorg en bij waterbedrijven en afvalbeheer werd het meeste verzuimd, met beide 5,7 procent. Het verzuim in de gezondheidszorg is al jaren bovengemiddeld hoog, vooral onder werknemers in verpleeg- en bejaardenhuizen. Daar werd op de duizend werkdagen 71 dagen niet gewerkt vanwege ziekte.
Ook bij de overheid (5,5 procent), de industrie (5,4 procent), vervoer en opslag (5,1 procent) en onderwijs (5,0 procent) lag het ziekteverzuim vorig jaar boven het gemiddelde. De horeca kent traditioneel het minste verzuim door ziekte. Vorig jaar was het verzuim echter voor het eerst het laagst in de landbouw, met 2,6 procent, met vlak daarna de horeca.
Volgens de meest recente cijfers hierover, uit 2018, had van de werknemers die ziek thuis bleven 44,1 procent griep of verkoudheidsklachten bij het laatste verzuim. In 2014 was dat nog 40,2 procent. Ook psychische klachten, overspannenheid of burn-out werden in 2018 vaker genoemd: 7,2 procent, tegenover 5,7 procent in 2014. Werknemers die verzuimen met psychische klachten blijven het grootste aantal dagen thuis. In 2018 verzuimden werknemers met dit soort klachten bij het laatste verzuim gemiddeld 59 werkdagen. Met een klacht aan het hart of vaatstelsel verbleven zieke werknemers gemiddeld 47 dagen thuis. Bij griep of verkoudheid was dat 3 werkdagen, en bij het totaal van alle klachten 14 werkdagen.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.
5 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.
6 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De zes Caribische eilanden binnen het koninkrijk Nederland kunnen volgens premier Rob Jetten een goed voorbeeld zijn voor hoe de energietransitie goed kan werken. Dat Aruba momenteel juist inzet op gas hoeft volgens de minister-president geen probleem te zijn.
6 uur geledenANTALYA (ANP) - Zangeres Karsu heeft woensdag in de Turkse stad Antalya een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Nederlandse ambassadeur in Turkije, Joep Wijnands, heeft namens de koning de onderscheiding uitgereikt.
6 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft de demonstranten in Loosdrecht woensdagavond opgedragen weg te gaan. De situatie rond het protest begon in de loop van de avond grimmig te worden en er werd ook vuurwerk afgestoken. De mobiele eenheid is ter plaatse met onder meer een waterkanon.
6 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt woensdagavond opnieuw gedemonstreerd tegen de noodopvang van asielzoekers in het gemeentehuis. De ruim 150 demonstranten staan vanwege een noodverordening en een veiligheidsrisicogebied die door de gemeente zijn ingesteld iets verderop.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bijna een derde van de 430 klachten die het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) tot nu toe heeft binnengekregen over geluidsoverlast gaat over fatbikes. Dat zegt bestuurslid en woordvoerder Inass Jagour. Het gaat bijvoorbeeld om alarmen van fatbikes op het schoolplein.
8 uur geleden