Werknemers opnieuw iets langer ziek thuis
DEN HAAG (ANP) - Werknemers zaten vorig jaar in totaal opnieuw iets langer ziek thuis dan het jaar ervoor. Het ziekteverzuim onder werknemers van bedrijven en de overheid steeg van 4,3 procent in 2018 tot 4,4 procent vorig jaar. Dat betekent dat van elke duizend te werken dagen, er in 2019 44 wegens ziekte werden verzuimd. In 2014 bedroeg het ziekteverzuim nog 3,8 procent.
Vanaf 2014 is het ziekteverzuim in vrijwel alle bedrijfstakken toegenomen. Alleen in de financiële dienstverlening was sprake van een afname, tot 2,7 procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) maandag.
In de gezondheidszorg en bij waterbedrijven en afvalbeheer werd het meeste verzuimd, met beide 5,7 procent. Het verzuim in de gezondheidszorg is al jaren bovengemiddeld hoog, vooral onder werknemers in verpleeg- en bejaardenhuizen. Daar werd op de duizend werkdagen 71 dagen niet gewerkt vanwege ziekte.
Ook bij de overheid (5,5 procent), de industrie (5,4 procent), vervoer en opslag (5,1 procent) en onderwijs (5,0 procent) lag het ziekteverzuim vorig jaar boven het gemiddelde. De horeca kent traditioneel het minste verzuim door ziekte. Vorig jaar was het verzuim echter voor het eerst het laagst in de landbouw, met 2,6 procent, met vlak daarna de horeca.
Volgens de meest recente cijfers hierover, uit 2018, had van de werknemers die ziek thuis bleven 44,1 procent griep of verkoudheidsklachten bij het laatste verzuim. In 2014 was dat nog 40,2 procent. Ook psychische klachten, overspannenheid of burn-out werden in 2018 vaker genoemd: 7,2 procent, tegenover 5,7 procent in 2014. Werknemers die verzuimen met psychische klachten blijven het grootste aantal dagen thuis. In 2018 verzuimden werknemers met dit soort klachten bij het laatste verzuim gemiddeld 59 werkdagen. Met een klacht aan het hart of vaatstelsel verbleven zieke werknemers gemiddeld 47 dagen thuis. Bij griep of verkoudheid was dat 3 werkdagen, en bij het totaal van alle klachten 14 werkdagen.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - In een restaurant aan de Kruisstraat in Eindhoven is brand uitgebroken nadat vermoedelijk zwaar vuurwerk naar binnen was gegooid. Dat meldt de politie op X. Het vuurwerk veroorzaakte een explosie. Er is niemand gewond geraakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanuit meerdere plekken in het land melden mensen via sociale media dat ze zondagavond rond 19.00 uur een soort vuurbol hebben gezien in de lucht. Waarschijnlijk gaat het om een meteoor, zegt meteoroloog Wouter van Bernebeek, ofwel een stukje ruimtepuin dat in de dampkring verbrandt en daarmee een geel lichtspoor achterlaat aan de hemel.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep Nederlanders die in Oman was gestrand, reist maandag door naar Schiphol vanaf de luchthaven van Hurghada in Egypte. Het gaat om de Nederlanders die eerst in de Omaanse hoofdstad Muscat worden opgehaald met een militair vliegtuig van Defensie. Zij worden door Defensie naar Hurghada gebracht en vliegen vanaf daar door naar Amsterdam, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer tussen Den Bosch en Tilburg ligt tot zeker dinsdagochtend stil nadat eerder dit weekend een werktrein ontspoorde bij Vught. Eerder was de verwachting dat er maandagochtend weer treinen konden rijden op het traject, maar die prognose is bijgesteld, meldt een woordvoerder van ProRail. Het treinverkeer tussen beide Brabantse steden ligt sinds zaterdagochtend vroeg stil.
12 uur geledenMAARSSEN (ANP) - Door een ongeluk op de Zuilense Ring (N230) bij Maarssen zijn zondagmiddag zeven mensen gewond geraakt, meldt een woordvoerder van de politie. Onder hen zijn enkele kinderen. Bij het ongeval waren twee voertuigen betrokken. De politiewoordvoerder spreekt van een zwaar ongeval.
13 uur geledenBARDUFOSS (ANP) - Nederlandse militairen spelen de komende dagen na hoe ze binnengevallen Russische troepen uit Noorwegen kunnen verjagen. Commandant George Pastoor noemt het geen oefening meer, maar een "repetitie".
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Volgens de organisatie hebben zondag zo'n 15.000 mensen meegelopen met de Feminist March in Amsterdam. Er werd stilgestaan bij oorlogsgeweld en de invloed die dat heeft op vrouwen. Iliriana Banjska sprak eerder op de dag namens de organisatie van "superweer en een goede opkomst tot nu toe".
17 uur geleden