Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Werknemers metaalbedrijven gaan staken na afwijzen ultimatum

Werknemers metaalbedrijven gaan staken na afwijzen ultimatum

UTRECHT (ANP) - Werknemers van bedrijven in de metaal- en technieksector gaan op korte termijn staken. De acties zouden halverwege november kunnen beginnen, meldt vakbond FNV. Een ultimatum dat door de vakbonden is gesteld aan werkgevers in de sector is afgewezen. De standpunten over onder meer het loon en een regeling voor zware beroepen liepen te ver uiteen.

De cao Metaal & Techniek geldt voor medewerkers van bedrijven in de kleinmetaal, de installatie- en isolatiesector, de carrosseriebouw en goud- en zilversmeden. Het gaat om 28.000 bedrijven. "Dat zijn installateurs van zonnepanelen, elektrische laadpalen en airco's maar ook bijvoorbeeld loodgieters en bedrijven die woningen isoleren", zegt FNV-onderhandelaar Jacqie van Stigt. "Die hebben het allemaal ontzettend druk."

"De omzet en orderposities nemen inderdaad toe nadat de coronapandemie zorgde voor een terugval", zegt hoofdonderhandelaar Ron Follon van de Federatie Werkgeversorganisaties Techniek (FWT), die namens de werkgevers onderhandelt. "Maar de winstgevendheid groeit niet in verhouding mee. Dit heeft te maken met de toegenomen exploitatiekosten. Zo zijn grondstoffen een stuk duurder geworden."

Schade bij bedrijven

Volgens Follon leiden stakingen alleen maar tot schade bij bedrijven die nog herstellende zijn van de coronacrisis. "Er moet een akkoord worden bereikt aan de onderhandelingstafel", vindt hij.

Er vallen bijna 320.000 mensen onder de cao Metaal & Techniek, waarover werd onderhandeld. De vakbonden eisen onder andere een loonsverhoging van 5 procent en vinden het bod van de werkgevers veel te mager. Die boden een loonsverhoging die bij een gemiddeld salaris neerkomt op 1,4 procent. Daarmee zouden werknemers er door de toegenomen inflatie op achteruitgaan, vrezen de bonden. De vakbonden willen ook dat oudere werknemers met een zwaar beroep drie jaar voor hun pensioenleeftijd kunnen stoppen met werken.

Eerder dit jaar was er al een maandenlange stakingsgolf door personeel bij grotere metaal- en technologiebedrijven, die onder de cao Metalektro vallen. Vakbonden en werkgevers in die sector sloten in juli een akkoord over een nieuwe cao, waar de achterban in september mee instemde.

Meer uit Financieel

Belgische zeehavens waakzaam voor impact heffingen Trump

ANTWERPEN (ANP) - De Belgische zeehavens van Antwerpen en Brugge zijn waakzaam voor de impact van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump op de goederenstromen. Volgens havenbedrijf Port of Antwerp-Bruges was die impact in de eerste drie maanden van dit jaar nog beperkt, maar kunnen de komende maanden de gevolgen van het handelsbeleid van Trump zich scherper gaan aftekenen.

4 minuten geleden
Economische bedrijvigheid eurozone groeit nog nauwelijks

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in april nauwelijks gegroeid. Volgens marktonderzoeker S&P Global komt dit doordat onzekerheid over Amerikaanse invoerheffingen het vertrouwen in de dienstensector tot het laagste niveau in bijna vijf jaar heeft gebracht.

18 minuten geleden
Systemen UWV overbelast door vele aanvragen Noodfonds Energie

ROTTERDAM (ANP) - Het aantal mensen dat steun wil aanvragen voor hun energiekosten is zo hoog dat de systemen van het UWV overbelast zijn geraakt. Dit meldt een woordvoerder van het Tijdelijk Noodfonds Energie woensdag. Het noodfonds heeft sinds de heropening dinsdag al zo'n 15.000 aanvragen binnengekregen.

1 uur geleden
Opnieuw minder maaltijden besteld bij moederbedrijf Thuisbezorgd

AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl, heeft in het eerste kwartaal minder bestellingen voor maaltijden ontvangen dan in dezelfde periode een jaar eerder. In alle regio's waar het bedrijf actief is, namen de bestellingen af. Het concern uit Amsterdam heeft al langer te maken met een krimp van de orders. Dat komt onder meer door hevige concurrentie. Ook zijn consumenten terughoudender met het bestellen van maaltijden.

1 uur geleden
Europese beurzen flink hoger na sussende woorden Trump

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten zijn woensdag flink hoger geopend, gesteund door geruststellende uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij gaf aan geen plannen te hebben om Fed-voorzitter Jerome Powell te ontslaan. De aanhoudende aanvallen van Trump op de voorzitter van de Amerikaanse centrale bank zorgden eerder voor grote onrust op de wereldwijde effectenmarkten. De beurshandel kreeg daarnaast steun van uitspraken van Trump, die aangaf niet van plan te zijn het "hard te spelen" in het lopende handelsconflict met China.

1 uur geleden
Trump wil 'heel aardig' zijn bij heffingsbesprekingen met China

WASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan "heel aardig" tegen China te zijn bij onderhandelingen over de importheffingen van de twee landen. De heffingen tegen China zullen volgens hem dalen als er een deal komt.

2 uur geleden
Chipbedrijf Besi ontvangt meer nieuwe orders, maar omzet gedaald

DUIVEN (ANP) - Chiptoeleverancier Besi heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer nieuwe orders binnengekregen. De opdrachten lieten zowel ten opzichte van het vierde kwartaal van vorig jaar als het eerste kwartaal van 2024 een stijging zien. De omzet en winst gingen in het afgelopen kwartaal wel omlaag, vooral door een afgenomen vraag vanuit de auto- en smartphonesector.

3 uur geleden