Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Werknemers metaalbedrijven gaan staken na afwijzen ultimatum

Werknemers metaalbedrijven gaan staken na afwijzen ultimatum

UTRECHT (ANP) - Werknemers van bedrijven in de metaal- en technieksector gaan op korte termijn staken. De acties zouden halverwege november kunnen beginnen, meldt vakbond FNV. Een ultimatum dat door de vakbonden is gesteld aan werkgevers in de sector is afgewezen. De standpunten over onder meer het loon en een regeling voor zware beroepen liepen te ver uiteen.

De cao Metaal & Techniek geldt voor medewerkers van bedrijven in de kleinmetaal, de installatie- en isolatiesector, de carrosseriebouw en goud- en zilversmeden. Het gaat om 28.000 bedrijven. "Dat zijn installateurs van zonnepanelen, elektrische laadpalen en airco's maar ook bijvoorbeeld loodgieters en bedrijven die woningen isoleren", zegt FNV-onderhandelaar Jacqie van Stigt. "Die hebben het allemaal ontzettend druk."

"De omzet en orderposities nemen inderdaad toe nadat de coronapandemie zorgde voor een terugval", zegt hoofdonderhandelaar Ron Follon van de Federatie Werkgeversorganisaties Techniek (FWT), die namens de werkgevers onderhandelt. "Maar de winstgevendheid groeit niet in verhouding mee. Dit heeft te maken met de toegenomen exploitatiekosten. Zo zijn grondstoffen een stuk duurder geworden."

Schade bij bedrijven

Volgens Follon leiden stakingen alleen maar tot schade bij bedrijven die nog herstellende zijn van de coronacrisis. "Er moet een akkoord worden bereikt aan de onderhandelingstafel", vindt hij.

Er vallen bijna 320.000 mensen onder de cao Metaal & Techniek, waarover werd onderhandeld. De vakbonden eisen onder andere een loonsverhoging van 5 procent en vinden het bod van de werkgevers veel te mager. Die boden een loonsverhoging die bij een gemiddeld salaris neerkomt op 1,4 procent. Daarmee zouden werknemers er door de toegenomen inflatie op achteruitgaan, vrezen de bonden. De vakbonden willen ook dat oudere werknemers met een zwaar beroep drie jaar voor hun pensioenleeftijd kunnen stoppen met werken.

Eerder dit jaar was er al een maandenlange stakingsgolf door personeel bij grotere metaal- en technologiebedrijven, die onder de cao Metalektro vallen. Vakbonden en werkgevers in die sector sloten in juli een akkoord over een nieuwe cao, waar de achterban in september mee instemde.

Meer uit Financieel

Democraten willen heffingen Trump met wetsvoorstel blokkeren

WASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.

1 uur geleden
Nederlandse technologische industrie verontrust over heffingen

ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.

6 uur geleden
EU-buitenlandchef: Rusland en China profiteren van heffingen VS

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.

6 uur geleden
EU-ambassadeurs zondag bijeen voor overleg over heffingen VS

BRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.

7 uur geleden
Werkgeversorganisatie eens met EU-reactie op Trump over Groenland

DEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.

7 uur geleden
Democraten én Republikeinen kritisch op Groenland-heffingen Trump

WASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.

7 uur geleden
Handelsakkoord VS en EU op losse schroeven om kwestie-Groenland

BRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.

7 uur geleden