Werknemers Facebook waarschuwden voor polarisatie rond stemfraude
NEW YORK (ANP) - Meerdere werknemers en onderzoekers van Facebook waarschuwden in de maanden rondom de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 2020 voor de polariserende berichten rondom stemfraude die op het platform verspreid werden. Dat schrijft The New York Times op basis van interne documenten van het socialemediaplatform.
De werknemers waarschuwden al jaren voor de potentie van het netwerk om radicale berichten te verspreiden, aldus de documenten. Dat gebeurde ook rondom de presidentsverkiezingen van 2020, toen de toenmalige president Trump beweerde deze te hebben verloren door massale stemfraude.
Vlak na de verkiezingen liet een Facebookwerknemer al weten dat hij bezorgd was over de verkeerde informatie die rondging over het tellen van de stemmen. Opruiende berichten over stemfraude verschenen bovenaan in de meeste opmerkingensecties, waardoor er onnauwkeurige informatie werd verspreid, zo schrijft de medewerker.
Een paar dagen later liet een datawetenschapper weten dat maar liefst een op de vijftig views op Facebook ging naar inhoud die het stemproces frauduleus verklaarde. Toch ging Facebook niet of pas later over op maatregelen, volgens de documenten omdat ze bang waren voor klachten van gebruikers.
In maart werden er twee interne rapporten gepubliceerd, waarin de rol van het bedrijf rondom de stemfraude werd bestudeerd. Daarin lieten werknemers weten dat Facebook volgens "een patroon" werkt, waarin eerst "beperkte of geen actie" wordt ondernomen tegen groepen die de misinformatie verspreiden. Dat gebeurt pas later, als de desinformatie al aan de man was gebracht. In dit geval was een deel van het probleem ook dat de regels vlak na de verkiezingen te veel grijze gebieden hadden, waardoor het voor werknemers onduidelijk was welke berichten wel of niet verwijderd mochten worden.
Facebook ligt de afgelopen weken onder vuur wegens de onthullingen van klokkenluider Frances Haugen. Haugen zou in haar tijd bij het bedrijf ook keer op keer gezien hebben dat Facebook winst maken belangrijker vond dan de publieke veiligheid. Ze liet begin oktober weten met nog meer onthullingen te komen over haar voormalige werkgever.
Meer uit Buitenland
MÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.
14 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.
25 minuten geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.
1 uur geledenTAMAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere steden in het Russische Zwarte Zeegebied zijn afgelopen nacht aangevallen door Oekraïense drones. Met name de haven van Taman liep daarbij schade op.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Iran is klaar om over compromissen te praten met de Verenigde Staten, zegt onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de BBC. Maar hij vindt dat de Amerikanen dan ook bereid moeten zijn om te praten over het stoppen van sancties tegen zijn land.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse voormalige president Barack Obama heeft het optreden van de immigratiedienst ICE in Minnesota vergeleken met de handelwijze in dictaturen. Dat deed hij in een interview met de progressieve youtuber Brian Tyler Cohen.
6 uur geledenGUAYAQUIL (ANP/AFP) - De politie in de provincie Guayas in het zuidwesten van Ecuador heeft acht hoofden gevonden met daarbij het bericht 'Verboden te stelen'. Dat maakte de politie zaterdag bekend.
9 uur geleden