Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Werkgevers vinden inzet op vierdaagse werkweek 'niet realistisch'

Werkgevers vinden inzet op vierdaagse werkweek 'niet realistisch'

DEN HAAG (ANP) - Werkgevers schrikken van de nieuwe looneisen van de vakbonden en noemen FNV's inzet op een vierdaagse werkweek "niet realistisch". "Er zijn nu al te weinig mensen om al het werk te doen", reageert een woordvoerder van werkgeversvereniging AWVN.

Volgens de belangrijkste arbeidsvoorwaardenadviseur van Nederlandse werkgevers moeten er juist meer uren gewerkt worden om de krapte op de arbeidsmarkt op te lossen. "Hoe ga je dat bijvoorbeeld regelen in de zorg? Daar zijn nu al te weinig handen aan het bed", zegt de woordvoerder over een verdere verkorting van de werkweek.

De zegsman noemt de looneisen van FNV en CNV van respectievelijk 7 en 3,5 tot 6 procent daarnaast "ontzettend hoog". Hij vreest dat de Nederlandse economie schade oploopt als zulke loonsverhogingen worden afgesproken.

Meer loonkosten

"Loonsverhogingen betekenen meer loonkosten voor bedrijven. Dat gaat ten koste van de concurrentiekracht van Nederlandse bedrijven en zorgt dus voor een verzwakking van de economie."

Ook ondernemersverenigingen VNO-NCW en MKB-Nederland vinden de looneisen van FNV te hoog. "De inhaalslag is gemaakt. De koopkracht is weer hersteld van de inflatieschok. Dus het is weer tijd om terug naar normaal te gaan." Een kortere werkweek zien ze ook niet zitten. "We moeten niet vergeten dat er ook gewerkt moet worden in Nederland."

Eisenpakket

FNV kwam maandag met zijn eisenpakket voor het komende cao-seizoen. De bond wil in cao-onderhandelingen inzetten op 7 procent loonsverhoging, een minimumloon van 16 euro per uur en een vierdaagse werkweek van 32 uur. CNV zei vrijdag al in te zetten op 3,5 tot 6 procent loonsverhoging en sprak van een ideaalbeeld van een 30-urige werkweek.

Volgens FNV-vicevoorzitter Zakaria Boufangacha zou een verkorting van de werkweek de krapte op de arbeidsmarkt juist moeten tegengaan. Daarbij verwees hij naar een onderzoek waaruit zou blijken dat het arbeidsaanbod dan toeneemt, onder meer omdat het ziekteverzuim dan zou dalen. Maar AWVN kijkt hier anders tegenaan en vreest een averechts effect.

Eerder dit jaar waarschuwde het Internationaal Monetair Fonds (IMF) dat het grote tekort aan arbeidskrachten in bijvoorbeeld de Nederlandse zorg en de techniek komende jaren verder dreigt op te lopen als gevolg van de vergrijzing. Volgens het IMF is het daarom belangrijk om beter gebruik te maken van de arbeidskrachten die we hebben in Nederland. Dat betekende volgens IMF-onderzoeker Bernardin Akitoby onder meer parttimers te bewegen om juist meer uren te werken.

Meer uit Financieel

Overlijden Franse baby's mogelijk niet te linken aan babyvoeding

PARIJS (ANP/BELGA) - Het kan moeilijk worden om met zekerheid de doodsoorzaak vast te stellen van de Franse baby's van wie het overlijden onlangs in verband is gebracht met teruggeroepen babyvoeding. Daarvoor hebben Franse autoriteiten gewaarschuwd.

59 minuten geleden
Israëlische economie groeit sterker dan verwacht in 2025

TEL AVIV (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie is in 2025 sterker gegroeid dan verwacht. Volgens het Israëlische statistiekbureau groeide het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, vorig jaar met 3,1 procent. Dat is hoger dan de voorspellingen van zowel het ministerie van Financiën als de centrale bank, die uitgingen van een groei van 2,8 procent.

1 uur geleden
Voorzitter hotelketen Hyatt treedt af om contacten met Epstein

NEW YORK (ANP/AFP/DPA) - Voorzitter Thomas Pritzker van de grote internationale hotelketen Hyatt legt zijn functie neer vanwege zijn contacten met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. De 75-jarige miljardair behoort tot de erfgenamen van de familie die Hyatt heeft opgericht.

1 uur geleden
Nieuwe motoren iets minder populair, tweedehandsverkoop op record

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwe motoren in Nederland is vorig jaar voor het eerst in ruim tien jaar teruggelopen. In totaal zijn 19.608 motorfietsen op kenteken gezet, 211 stuks minder dan in 2024, blijkt uit cijfers van RDC, het databedrijf dat voertuigregistraties bijhoudt. Vergeleken met tien jaar geleden is de verkoop van nieuwe motorfietsen met ruim de helft gestegen.

2 uur geleden
Blaricum lost Laren af als gemeente met duurste woningen

DEN HAAG (ANP) - De duurste woningen stonden afgelopen jaar gemiddeld gezien in Blaricum. Daarmee neemt de Noord-Hollandse gemeente de eerste plek over van het naastgelegen Laren. In het Gooise Blaricum kostte een huis vorig jaar gemiddeld ruim 1,1 miljoen euro, Laren zakte naar de derde plek met een gemiddelde verkoopsom van bijna 978.000 euro. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Kadaster.

2 uur geleden
Ierse waakhond start onderzoek naar Grok om uitkleedfunctie

DUBLIN (ANP/RTR/AFP) - De Ierse waakhond voor gegevensbescherming is dinsdag een onderzoek gestart naar X vanwege het genereren van seksueel getinte afbeeldingen, waaronder het laten uitkleden van mensen op foto's, door Grok, het AI-product van Elon Musk. Het onderzoek is de nieuwste stap in een internationale tegenreactie tegen Grok.

2 uur geleden
Zakenblad: VW gaat tientallen miljarden extra bezuinigen

WOLFSBURG (ANP/DPA) - Het Duitse autoconcern Volkswagen wil met een nieuw besparingsprogramma de kosten met zo'n 60 miljard euro terugdringen, veel meer dan tot nu toe was voorzien. Dat meldt zakenblad Manager Magazin op basis van ingewijden. Hiermee moeten de kosten tegen 2028 met 20 procent dalen.

11 uur geleden