Werkgevers streekvervoer verwerpen ultimatum, staking onafwendbaar
DEN HAAG (ANP) - Werkgevers in het streekvervoer gaan niet in op het ultimatum van vakbonden FNV en CNV. Dat ultimatum ligt voor tot maandag. Volgens voorzitter van de Vereniging Werkgevers Openbaar Vervoer (VWOV) Fred Kagie biedt het ultimatum, en daarmee de stakingsdreiging, geen basis voor verdere cao-onderhandelingen. De stakingen waarmee de bonden dreigen, om zo hun eisen extra kracht bij te zetten, lijken daardoor nu onafwendbaar.
Zo eist de FNV een loonsverhoging van 16,9 procent voor een cao voor een jaar, het CNV eist 14 procent verspreid over achttien maanden. "Dat geld is er niet", zegt Kagie. "Staken betekent niet dat het geld er ineens toch is." Het loonbod van de VWOV bedraagt 8 procent voor een jaar. De arbeidsvoorwaarden gaan er volgens de werkgevers 11 procent op vooruit. De werkgevers zeggen dat de marges in het openbaar vervoer "heel klein" zijn, en dat veel vervoersbedrijven sinds corona verlies draaien.
Voor VWOV is het daarom onmogelijk om tegemoet te komen aan de eisen. "Vakbonden vinden dat we toch over deze eisen in gesprek moeten gaan, onder dreiging en druk van een al aangekondigde staking. Dat is voor ons geen basis om te praten. Staken brengt ons niet om tafel", aldus Kagie.
Krappe werktijden
FNV laat in een reactie weten te wachten tot het ultimatum daadwerkelijk is verstreken. "De eisen blijven liggen zoals deze waren. We merken dat er een grens is bereikt voor chauffeurs", aldus een woordvoerder van de vakbond. Dat geldt niet alleen voor het salaris, maar ook voor de werkdruk. "De chauffeurs hebben hele krappe rijtijden en bijna geen rustmomenten. Daar willen we echt van af", meldt de zegsman.
CNV noemt het "teleurstellend" dat VWOV niet om tafel wil. "Werkgevers vinden het blijkbaar niet nodig genoeg", zegt vakbondsbestuurder Evert Jan van de Mheen. "Het ultimatum ligt er nog, het is aan werkgevers om nu in beweging te komen. De actievoorbereidingen lopen in de tussentijd gewoon door."
Grote cao
Het ultimatum heeft betrekking op de grote cao in het streekvervoer. Die geldt voor 13.000 medewerkers, met name buschauffeurs. De kleinere cao Multimodaal geldt voor 1300 medewerkers, voornamelijk treinpersoneel. Ook voor die cao lopen de onderhandelingen stroef en werd al eerder gestaakt.
Zo riepen FNV en CNV hun leden begin deze maand op om gedurende vijf dagen het werk neer te leggen, voor beide cao's. Als gevolg daarvan viel een deel van het streekvervoer uit. Op meerdere dagen reed volgens VWOV slechts de helft van alle bussen. Ook vielen verschillende treinen uit, onder meer in de Achterhoek, Rivierenland en in Limburg.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil de kloof in zijn ruimtevaartcapaciteiten in vergelijking met de Verenigde Staten verkleinen. Daarom versoepelt het Aziatische land de beursregels voor Chinese bedrijven die herbruikbare commerciƫle raketten ontwikkelen.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse spoorwegtoezichthouder grijpt in bij Deutsche Bahn om een belabberde planning van spoorwerkzaamheden, waardoor treindienstregelingen verstoord raken. In de zomer informeerde Deutsche Bahn andere spoorvervoerders slechts op tijd over 62 procent van de werkzaamheden, een aandeel dat in de late herfst daalde naar 55 procent.
6 uur geledenGENT (ANP) - Het Kanaal Gent-Terneuzen, dat loopt door Zeeuws-Vlaanderen, ontvangt maandag voor het eerst een schip van meer dan 38 meter breed. Dat is nooit eerder gebeurd, meldt het Belgische persbureau Belga.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De winsten van Chinese industriebedrijven zijn in november voor de tweede maand op rij gedaald. Dat wijst op een verzwakkende binnenlandse vraag en aanhoudende prijsdalingen bij de industriebedrijven.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Defensie is met afstand de grootste werkgever van Nederland, heeft de Volkskrant uitgezocht. Volgens onderzoek van de krant was Defensie eind vorig jaar goed voor 74.333 voltijdsbanen. Dat is bijna een vijfde meer dan in het vorige onderzoek vijf jaar geleden.
8 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft sancties aangekondigd tegen tien individuen en twintig Amerikaanse defensiebedrijven vanwege wapenverkoop aan Taiwan.
10 uur geleden