Werkgevers en vakbonden bereiken akkoord over nieuwe horeca-cao
WOERDEN (ANP) - Werkgevers en vakbonden FNV en CNV hebben een overeenkomst bereikt over een nieuwe cao voor horecamedewerkers. Dat melden branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN) en FNV. Volgens de afspraken stijgen de lonen van werknemers in de laagste twee salarisschalen de komende twee jaar mee met het minimumloon.
De cao-overeenkomst geldt vanaf 1 januari 2025. Vanaf die datum stijgt het minimumloon en gaan dus ook de salarissen van de minstverdienende horeca-werknemers met 2,75 procent omhoog. Ook op 1 juli volgend jaar, 1 januari 2026 en 1 juli 2026 stijgt het minimumloon. Hoe hoog die stijgingen zijn is nog niet bekend. Medewerkers in hogere salarisschalen gaan er vanaf 1 januari 2025 met 2,5 procent op vooruit.
Een woordvoerder van FNV meldt dat de vakbond vooral wilde dat meer ervaren werknemers er meer op vooruitgingen. Mensen die in de laagste twee salarisschalen vallen, zijn volgens hem vooral nieuwe medewerkers. Omdat het minimumloon de afgelopen jaren hard omhoog is gegaan, hebben werknemers in deze schalen al veel profijt gehad van loonsverhogingen, stelt hij. "Ervaren medewerkers gingen er minder op vooruit."
20-jarige leeftijd
Wel gaan de lonen van werknemers in de laagste twee schalen een keer vaker omhoog dan die van mensen in hogere schalen. De procentuele stijging ligt daarmee voor beide groepen ongeveer gelijk, zei de woordvoerder.
CNV-bestuurder Jacqueline Twerda noemt het een "evenwichtig" cao-akkoord. "Dat een vakkracht in de nieuwe cao niet op 21, maar op 20-jarige leeftijd volgens het volwassen loon zal worden betaald, vinden wij een heel belangrijke stap." Edwin Vlek, voorzitter van vakbond FNV Horeca, vindt die verlaging "een mooie stap".
Meer ruimte
KHN-voorzitter Marijke Vuik zegt dat werkgevers met de afspraken meer ruimte hebben om hun eigen loonbeleid te bepalen. "Wel zien we dat de marges onder druk staan en dat werkgevers worden geconfronteerd met kostenstijgingen, die zij niet altijd door kunnen berekenen aan de gast", waarschuwt ze.
Een paar weken geleden meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat de stijging van de Nederlandse cao-lonen afgelopen kwartaal de sterkste toename in meer dan veertig jaar evenaarde. CBS-econoom Frank Notten zei daarbij dat de horeca met een plus van bijna 11 procent tot de grootste stijgers behoorde, maar dat dit vooral te danken was aan het hogere minimumloon.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
2 uur geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
7 uur geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
20 uur geleden