Werken John Constable mogen maand langer in Nederland blijven
HAARLEM (ANP) - Bijna honderd werken van de beroemde Britse landschapsschilder John Constable (1776 -1837) mogen tot eind februari in Teylers Museum in Haarlem blijven, een maand langer dan was afgesproken. De musea hopen 20 januari weer open te mogen na sluiting wegens het coronavirus.
De Canadees David Thomson, onder meer eigenaar van persbureau Reuters, bezorgde Teylers dit jaar een wel heel bijzondere expositie. Het mocht 58 schilderijen en tekeningen van de hand van Constable uit zijn bezit laten zien. Het gaat om werk dat hij anders gewoon thuis aan de muur heeft hangen. Nooit eerder leende hij er volgens Teylers zoveel tegelijk uit en zeker niet aan het Europese continent.
Teylers mag dankzij nog andere bruikleengevers, zoals het belangrijke Tate Britain, in totaal 93 werken van Constable tonen op het eerste Nederlandse overzicht van zijn werk ooit. Allemaal werkten ze aan de verlening van de expositie mee.
Romantiek
Constable was een hoofdrolspeler in de kunststroming romantiek en ook een voorloper van het impressionisme, door met name de olieverfschetsen die hij in een snel tempo buiten maakte. Door hem alleen bedoeld als studies, worden ze nu gezien als zijn beste werken.
In Nederlandse collecties is Constables werk niet te vinden, op acht tekeningen die Teylers de afgelopen jaren verwierf na.
Door de coronacrisis trok Teylers het afgelopen jaar 70.468 bezoekers, iets meer dan 51 procent van het aantal belangstellenden in 2019. "Dankzij ruimhartige subsidies van OCW bleven de inkomsten in 2020 gelukkig op peil en kan het museum met het complete Teylers-team aan het nieuwe jaar beginnen", aldus een woordvoerster.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Duizenden mensen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam meegelopen in de WorldPride March, de afsluiting van de WorldPride. Om 16.30 uur begon de optocht bij het Amsterdamse Martin Luther Kingpark en ging daarna dwars door Amsterdam naar het Museumplein.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft 45 actievoerders van Extinction Rebellion (XR) aangehouden na hun blokkade van de A12 in Den Haag zaterdagmiddag. Een man zit nog vast voor mishandeling van een agent, meldt de politie. De anderen zijn weer vrijgelaten op een locatie aan de rand van de stad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De A12 in Den Haag is weer vrij voor verkeer na een blokkade van klimaatactivisten van Extinction Rebellion. Tientallen betogers gingen rond het middaguur de snelweg op, waardoor de rijbaan de stad uit niet meer toegankelijk was. Op last van de burgemeester heeft de politie de actievoerders er rond 14.00 uur vanaf gehaald. Inmiddels is de weg weer open, zegt een politiewoordvoerder.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De blokkade van de A12 in Den Haag door klimaatactivisten wordt op last van de burgemeester ontbonden. Dat riep de politie ter plaatse om, was te horen op een livestream van Extinction Rebellion. Kort daarna hoorden de betogers die nog op de weg zaten dat ze waren aangehouden en begon de politie ze direct weg te halen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) hebben de snelweg A12 geblokkeerd in Den Haag. Volgens een woordvoerster zijn ze rond het middaguur de Utrechtsebaan opgegaan en bevinden ze zich nu bij de tunnelbak. De actie was niet vooraf aangekondigd.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 26-jarige Rotterdammer wordt verdacht van betrokkenheid bij meerdere steekpartijen en een poging daartoe zaterdagochtend in de Maasstad. Volgens de politie raakten twee willekeurig gekozen personen gewond. Een van hen is naar het ziekenhuis gebracht, de ander is ter plaatse behandeld aan zijn verwondingen. De verdachte zit vast.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens de ANWB zaterdag druk op de wegen in de vakantielanden, met zowel terugkerend als vertrekkend verkeer. Begin van de middag zijn de files op veel plaatsen nog eens toegenomen.
9 uur geleden