Werken John Constable mogen maand langer in Nederland blijven
HAARLEM (ANP) - Bijna honderd werken van de beroemde Britse landschapsschilder John Constable (1776 -1837) mogen tot eind februari in Teylers Museum in Haarlem blijven, een maand langer dan was afgesproken. De musea hopen 20 januari weer open te mogen na sluiting wegens het coronavirus.
De Canadees David Thomson, onder meer eigenaar van persbureau Reuters, bezorgde Teylers dit jaar een wel heel bijzondere expositie. Het mocht 58 schilderijen en tekeningen van de hand van Constable uit zijn bezit laten zien. Het gaat om werk dat hij anders gewoon thuis aan de muur heeft hangen. Nooit eerder leende hij er volgens Teylers zoveel tegelijk uit en zeker niet aan het Europese continent.
Teylers mag dankzij nog andere bruikleengevers, zoals het belangrijke Tate Britain, in totaal 93 werken van Constable tonen op het eerste Nederlandse overzicht van zijn werk ooit. Allemaal werkten ze aan de verlening van de expositie mee.
Romantiek
Constable was een hoofdrolspeler in de kunststroming romantiek en ook een voorloper van het impressionisme, door met name de olieverfschetsen die hij in een snel tempo buiten maakte. Door hem alleen bedoeld als studies, worden ze nu gezien als zijn beste werken.
In Nederlandse collecties is Constables werk niet te vinden, op acht tekeningen die Teylers de afgelopen jaren verwierf na.
Door de coronacrisis trok Teylers het afgelopen jaar 70.468 bezoekers, iets meer dan 51 procent van het aantal belangstellenden in 2019. "Dankzij ruimhartige subsidies van OCW bleven de inkomsten in 2020 gelukkig op peil en kan het museum met het complete Teylers-team aan het nieuwe jaar beginnen", aldus een woordvoerster.
Meer uit Binnenland
VENEZUELA (ANP) - Het Nederlandse reddingsteam USAR dat in Venezuela na de aardbevingen naar overlevenden heeft gezocht, vertrekt weer naar huis. Het team begon afgelopen vrijdag en "pakt vandaag weer in", zei een woordvoerder woensdagochtend op NPO Radio 1.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De woningbouw neemt de komende twee jaar sterk toe, verwacht onderzoeksbureau ABF. Uit de aantallen vergunningen en bouwprojecten leiden de onderzoekers af dat het dieptepunt van nieuwe woningen achter de rug is.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sportminister Mirjam Sterk denkt na over hoe geld in de toekomst eerlijker kan worden verdeeld over sportclubs. Dat zei ze tijdens een debat nadat Kamerleden haar vroegen naar de subsidieregeling voor amateursportverenigingen. Onlangs zorgde het grote aantal aanvragen van die zogenoemde BOSA-regeling voor een storing, waardoor niet meer viel te achterhalen welke aanvragen als eerste werden gedaan en tot onvrede van de verenigingen over de aanvragen werd geloot.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft recent een minderjarige verdachte aangehouden voor het plannen van een terroristisch misdrijf vanuit zogenoemd nihilistisch gewelddadig extremisme. Een woordvoerster van de politie bevestigt berichtgeving van Nieuwsuur hierover. Waar en wanneer de verdachte is aangehouden, wil de politie niet zeggen, omdat volgens de woordvoerster het onderzoek nog loopt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiƫn, D66) neemt de wensen van de Eerste Kamer over het stelsel van vermogensbelasting in box 3 mee "als huiswerk voor de zomer". Het kabinet werkt de komende maanden aan een aanpassing van het wetsvoorstel dat dinsdag door de Eerste Kamer werd besproken.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Treinverkeer tussen Rotterdam en het zuiden van Nederland ligt nog langer stil dan gedacht. Dat meldt ProRail. Volgens de spoorbeheerder duurt het nog ten minste tot aankomende zaterdagmiddag voordat de stroomstoring na een brand in een kabelgoot verholpen is.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verbiedt wederom een demonstratie van XR-klimaatactivisten op de Ring A12. Dat is te lezen in een bericht op de gemeentewebsite. Burgemeester Sharon Dijksma laat weten dat mensen die de snelweg toch op gaan vervolgd kunnen worden. De demonstratie staat gepland voor 4 juli.
13 uur geleden