Wereldwijde vraag naar vliegreizen bijna terug op pre-coronaniveau
GENÈVE (ANP) - De wereldwijde vraag naar vliegreizen is bijna terug op het niveau van voor de coronapandemie. Dat heeft de internationale brancheorganisatie voor de luchtvaart IATA uitgerekend.
Gemeten in door reizigers afgelegde kilometers lag de vraag naar vliegreizen vorig jaar bijna 37 procent hoger dan in 2022. Daarmee is de luchtvaart terug op ruim 94 procent van het niveau van 2019, het laatste jaar voor de virusuitbraak.
"Het verkeer in december lag slechts 2,5 procent onder het niveau van 2019, met sterke prestaties in het vierde kwartaal, waardoor luchtvaartmaatschappijen in 2024 een terugkeer naar normale groeipatronen verwachten", zegt IATA-topman Willie Walsh in een toelichting.
Vergroening
De sterkste groei werd vorig jaar gemeten bij Aziatische maatschappijen. In die regio had het vliegverkeer in 2022 nog te maken met zeer strenge lockdowns tegen het coronavirus, vandaar dat de vraag naar internationale vliegreizen daar in 2023 ruimschoots kon verdubbelen. Europese maatschappijen zagen deze vraag op hun beurt met ruim een vijfde aandikken.
Walsh waarschuwt dat het herstel uit de coronacrisis, waarin lange tijd bijna niet gevlogen kon worden en overheden moesten bijspringen om de sector overeind te houden, niet betekent dat beleidsmakers de luchtvaart nu weer kunnen vergeten. Hij benadrukt dat in de sector komende jaren nog een hoop werk te verzetten is voor bijvoorbeeld vergroening. Daarvoor zou het handig zijn als overheden de productie van schonere vliegtuigbrandstof stimuleren, oppert hij. Ook pleit de IATA-baas voor verdere investeringen in de nodige infrastructuur.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De economie van Japan, de op drie na grootste ter wereld, is in het eerste kwartaal van 2026 sterker gegroeid dan verwacht. De groei werd gestuwd door een sterke export en binnenlandse consumptie. Het groeicijfer geeft echter nog niet de volledige impact weer van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon.
12 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
9 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.
14 uur geleden