Wereldwijde vraag naar vliegreizen bijna terug op pre-coronaniveau
GENÈVE (ANP) - De wereldwijde vraag naar vliegreizen is bijna terug op het niveau van voor de coronapandemie. Dat heeft de internationale brancheorganisatie voor de luchtvaart IATA uitgerekend.
Gemeten in door reizigers afgelegde kilometers lag de vraag naar vliegreizen vorig jaar bijna 37 procent hoger dan in 2022. Daarmee is de luchtvaart terug op ruim 94 procent van het niveau van 2019, het laatste jaar voor de virusuitbraak.
"Het verkeer in december lag slechts 2,5 procent onder het niveau van 2019, met sterke prestaties in het vierde kwartaal, waardoor luchtvaartmaatschappijen in 2024 een terugkeer naar normale groeipatronen verwachten", zegt IATA-topman Willie Walsh in een toelichting.
Vergroening
De sterkste groei werd vorig jaar gemeten bij Aziatische maatschappijen. In die regio had het vliegverkeer in 2022 nog te maken met zeer strenge lockdowns tegen het coronavirus, vandaar dat de vraag naar internationale vliegreizen daar in 2023 ruimschoots kon verdubbelen. Europese maatschappijen zagen deze vraag op hun beurt met ruim een vijfde aandikken.
Walsh waarschuwt dat het herstel uit de coronacrisis, waarin lange tijd bijna niet gevlogen kon worden en overheden moesten bijspringen om de sector overeind te houden, niet betekent dat beleidsmakers de luchtvaart nu weer kunnen vergeten. Hij benadrukt dat in de sector komende jaren nog een hoop werk te verzetten is voor bijvoorbeeld vergroening. Daarvoor zou het handig zijn als overheden de productie van schonere vliegtuigbrandstof stimuleren, oppert hij. Ook pleit de IATA-baas voor verdere investeringen in de nodige infrastructuur.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Eurocommissaris voor Handel heeft de Verenigde Staten opgeroepen de vorig jaar overeengekomen handelsdeal te respecteren. Eurocommissaris Maroš Šefčovič zei dat dinsdag volgens de Europese Commissie tegen de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag flink hoger geëindigd. Beleggers volgden de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth zei dat de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran, die bijna een maand geleden begon, nog steeds van kracht is. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi verklaarde dat de besprekingen vooruitgang boeken.
2 uur geledenDELFT (ANP) - De Nederlandse producent van quantumprocessors QuantWare heeft 152 miljoen euro opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Met het geld wil QuantWare een grote fabriek in Delft bouwen voor de productie van quantumprocessors. Onder andere de durfkapitaaltak van de Amerikaanse chipproducent Intel en overheidsinvesteringsfonds Invest-NL steken geld in de scale-up uit die Zuid-Hollandse plaats.
4 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - Milieudefensie-directeur Donald Pols gaat aan de slag bij Tata Steel Nederland. Hij moet daarom per direct stoppen bij de milieuclub.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Cryptobeurs Coinbase is dinsdag een winnaar op de beurs in New York na aankondiging van een reorganisatie. Beleggers zetten het aandeel hoger omdat een streep door 14 procent van het personeelsbestand betekent dat de kosten bij het Amerikaanse bedrijf omlaag zullen gaan.
4 uur geledenMARANELLO (ANP/BELGA/BLOOMBERG) - De leveringen van sportwagenbouwer Ferrari zijn in het eerste kwartaal verstoord door de Iranoorlog. Normaal vinden Ferrari's gretig aftrek rond de Perzische Golf, maar de oorlog verhindert dit. Ferrari zegt dat het deze moeilijkheden wel kon pareren door meer auto's naar andere regio's te sturen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verpakkingsindustrie probeert mensen vanaf volgende week maandag met loterijen te verleiden om meer blikjes en flessen met statiegeld in te leveren. Ongeveer duizend inzamelpunten buiten supermarkten betalen uit via Tikkie en delen per 15 cent statiegeld een digitaal lot uit. Daarmee maken deelnemers kans op geldprijzen tot 400 euro, maakte de voor inzameling verantwoordelijke organisatie Verpact bekend.
6 uur geleden