Wereldwijde voedselprijzen lopen op na verlopen graandeal
ROME (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in juli voor het eerst in drie maanden gestegen, zegt de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Extreem hoge temperaturen in Zuid-Europa en zware regenval in China zorgen voor tegenvallende oogsten. Ook het verlopen van de zogeheten graandeal afgelopen maand zorgde voor prijsstijgingen.
De graandeal maakte de export van graan uit Oekraïne mogelijk ondanks de oorlog daar. Maar Rusland stemde niet in met een vierde verlenging van de afspraken. De VN waarschuwden twee weken geleden al dat prijsstijgingen na het verlopen van de graandeal kunnen leiden tot honger voor miljoenen mensen.
De voedselprijzen zijn in juli met 1,3 procent opgelopen. Plantaardige oliën stegen het meest in prijs met 12 procent, mede door het verlopen van de graandeal. De rijstindex van de FAO bereikte daarnaast het hoogste punt in meer dan tien jaar. Dat komt omdat India, de grootste rijstexporteur, minder rijst exporteerde. Dat baart de FAO "grote zorgen over de voedselzekerheid" voor een groot deel van de wereldbevolking, vooral voor de armste mensen.
Vorig jaar maart bereikten de prijzen voor voedsel nog een recordhoogte. Dat kwam voornamelijk vanwege de oorlog in Oekraïne, die toen net begonnen was.
Meer uit Financieel
STUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
2 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
4 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
5 uur geledenBUNNIK (ANP) - De caravan is in Nederland aan een comeback bezig, stellen brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI) na nieuwe cijfers over de verkopen. In maart en april werden bijna een vijfde meer caravans geregistreerd dan in dezelfde maanden vorig jaar. Met name bij jonge gezinnen is de caravan in trek, stelt de branche.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een autoriteit opgericht om tol te innen bij schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Dat meldt het scheepvaartvakblad Lloyd's List. Het plan van Teheran voor een tolheffing kon eerder op veel kritiek rekenen, omdat het in strijd is met internationaal recht, waarin een vrije doorvaart is afgesproken.
6 uur geleden