Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wereldwijde overheidsschuld richting record 100 biljoen, zegt IMF

Wereldwijde overheidsschuld richting record 100 biljoen, zegt IMF

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde staatsschuld zal naar verwachting een recordniveau van 100 biljoen dollar (zo'n 92 biljoen euro) bereiken tegen het einde van dit jaar, waarschuwt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Volgens de in Washington gevestigde kredietverstrekker wordt de stijging van de overheidsschuld vooral aangejaagd door de Verenigde Staten en China.

In de nieuwste Fiscal Monitor, een overzicht van wereldwijde ontwikkelingen van de overheidsfinanciën, stelt het IMF dat de wereldwijde overheidsschuld daarmee eind dit jaar zal oplopen tot 93 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Volgens het IMF zullen regeringen moeilijke beslissingen moeten nemen om de groei van de schuld te stabiliseren om te voorkomen dat de wereldwijde overheidsschuld in 2030 op 100 procent van het bbp uitkomt.

De overheidsschuld wordt uitgedrukt als percentage van het bbp ofwel de omvang van de economie van een land. Hierdoor zijn de overheidsschulden internationaal beter te vergelijken. In Europees verband is bijvoorbeeld afgesproken dat de overheidsschuld onder de 60 procent van het bbp dient te blijven.

In toom houden

Het IMF verwacht dat de overheidsschulden zullen toenemen in de VS, Brazilië, Frankrijk, Italië, Zuid-Afrika en het Verenigd Koninkrijk en spoort de regeringen van die landen aan om de schulden in toom te houden. Hoewel de afkoelende inflatie en dalende rentetarieven overheden een kans bieden om hun financiële huishouding op orde te krijgen, zijn er volgens het IMF echter weinig tekenen van enige urgentie bij overheden om dit te doen.

"De huidige plannen voor begrotingsaanpassing schieten ver tekort om te verzekeren dat de schuld met grote waarschijnlijkheid wordt gestabiliseerd of verminderd", waarschuwt het IMF. Landen waarvan de overheidsschuld in de komende jaren naar verwachting niet zal stabiliseren, vormen volgens het fonds meer dan de helft van de wereldwijde schuld en ongeveer twee derde van het wereldwijde bbp.

Meer uit Financieel

Winst Micron stijgt hard door honger AI-sector naar geheugenchips

BOISE (ANP) - Chipfabrikant Micron heeft het afgelopen kwartaal een vijftien keer zo hoge winst geboekt als een jaar eerder. Het Amerikaanse bedrijf is een belangrijke producent van geavanceerde geheugenchips. Doordat grote techbedrijven massaal investeren in de bouw van datacenters voor kunstmatige intelligentie, is de vraag naar dat soort halfgeleiders hard gestegen.

1 uur geleden
Chipaandelen drukken weer op beursgraadmeters in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend lager geëindigd. Chipbedrijven daalden opnieuw in aanloop naar de publicatie van cijfers van Micron na de slotbel. Chipaandelen gingen eerder deze week ook al omlaag na de razendsnelle opmars in de afgelopen maanden die werd gevoed door optimisme over de uitgaven aan datacenters voor AI-toepassingen.

1 uur geleden
Evacuatie zeevarenden bij Hormuz duurt enkele weken, denkt IMO

LONDEN (ANP) - De evacuatie van ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zal "enkele weken" in beslag nemen. Dat is de inschatting van secretaris-generaal Arsenio Dominguez van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat schepen die vastzaten door de sluiting van de Straat van Hormuz stapsgewijs weg kunnen, nu Iran die zeestraat heeft geopend als onderdeel van een voorlopig vredesakkoord met de Verenigde Staten.

3 uur geleden
Elon Musk na koersdaling SpaceX geen biljonair meer

NEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.

4 uur geleden
Damrak toont geen herstel, chipbedrijven weer omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.

6 uur geleden
Brussel wil snijden in dividendbelasting voor vereenvoudiging

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.

6 uur geleden
Brentolie voor het eerst sinds begin Iranoorlog onder 75 dollar

DEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.

8 uur geleden