Wereldwijde militaire uitgaven stijgen naar nieuwe recordhoogte
KOPENHAGEN (ANP) - De wereldwijde militaire uitgaven zijn in 2023 tot een nieuwe recordhoogte gestegen. Het internationale vredesonderzoeksinstituut Stockholm (SIPRI) meldt in een maandag gepubliceerd rapport dat vorig jaar 2,44 biljoen dollar (circa 2289 miljard euro) aan defensie is uitgegeven. Ook na correctie voor de inflatie is dat 6,8 procent meer dan in 2021.
Het is de grootste stijging op jaarbasis sinds 2009, aldus SIPRI. Vorig jaar meldde het onderzoeksinstituut over 2022 nog een stijging van 3,7 procent ten opzichte van 2021. Het was volgens SIPRI het negende jaar op rij dat de militaire uitgaven in de wereld stegen.
Alle tien grootste uitgevers hebben hun uitgaven aanzienlijk opgeschroefd. En door de oorlog in Oekraïne wordt ook in Europa veel meer aan defensie uitgegeven, zegt SIPRI.
"Dit toont een wereld die zich minder veilig voelt en misschien zijn toevlucht neemt tot harde veiligheid in plaats van diplomatieke middelen", zegt SIPRI-onderzoeker Lorenzo Scarazzato tegen persbureau DPA. "Landen ervaren spanningen en instabiliteit, en daarom investeren ze meer in militaire uitgaven."
De VS blijven het meest uitgeven aan defensie. Washington nam in 2023 37 procent van de mondiale militaire uitgaven voor zijn rekening. Dat is ongeveer drie keer zoveel als China, dat op de tweede plaats staat. China spendeerde over 2023 12 procent van de wereldwijde militaire uitgaven, 6 procent meer dan in het voorgaande jaar. Rusland staat op de derde plaats, gevolgd door India en Saudi-Arabië.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre verhoogt de toegangsprijs voor niet-Europese bezoekers met 45 procent. Het museum heeft dit besloten, nadat de maatregel was voorgesteld door de Franse regering. Dit betekent dat een kaartje vanaf 14 januari voor hen straks 32 euro kost, een toename van 10 euro.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Buitenlandministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben Israël opgeroepen Palestijnen te beschermen in de bezette gebieden. Dat is volgens hen onderdeel van internationale wetgeving.
3 uur geledenBISJKEK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische president Vladimir Poetin heeft het opgenomen voor de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff. Poetin noemde de Amerikaan intelligent en beleefd en sprak tegen dat hij pro-Russisch zou zijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Afghaanse verdachte van het neerschieten van twee gardisten in hoofdstad Washington reed voorafgaand aan de schietpartij door het hele land naar de hoofdstad. Hij kwam volgens de autoriteiten uit de staat Washington, aan de westkust.
4 uur geledenMANCHESTER (ANP) - De politie in Manchester meldt dat een 31-jarige man is gearresteerd in verband met de aanslag op een synagoge in die stad op 2 oktober. De man werd aangehouden op de luchthaven van Manchester na aankomst met het vliegtuig.
4 uur geleden