Wereldwijde militaire uitgaven stijgen naar nieuwe recordhoogte
KOPENHAGEN (ANP) - De wereldwijde militaire uitgaven zijn in 2023 tot een nieuwe recordhoogte gestegen. Het internationale vredesonderzoeksinstituut Stockholm (SIPRI) meldt in een maandag gepubliceerd rapport dat vorig jaar 2,44 biljoen dollar (circa 2289 miljard euro) aan defensie is uitgegeven. Ook na correctie voor de inflatie is dat 6,8 procent meer dan in 2021.
Het is de grootste stijging op jaarbasis sinds 2009, aldus SIPRI. Vorig jaar meldde het onderzoeksinstituut over 2022 nog een stijging van 3,7 procent ten opzichte van 2021. Het was volgens SIPRI het negende jaar op rij dat de militaire uitgaven in de wereld stegen.
Alle tien grootste uitgevers hebben hun uitgaven aanzienlijk opgeschroefd. En door de oorlog in Oekraïne wordt ook in Europa veel meer aan defensie uitgegeven, zegt SIPRI.
"Dit toont een wereld die zich minder veilig voelt en misschien zijn toevlucht neemt tot harde veiligheid in plaats van diplomatieke middelen", zegt SIPRI-onderzoeker Lorenzo Scarazzato tegen persbureau DPA. "Landen ervaren spanningen en instabiliteit, en daarom investeren ze meer in militaire uitgaven."
De VS blijven het meest uitgeven aan defensie. Washington nam in 2023 37 procent van de mondiale militaire uitgaven voor zijn rekening. Dat is ongeveer drie keer zoveel als China, dat op de tweede plaats staat. China spendeerde over 2023 12 procent van de wereldwijde militaire uitgaven, 6 procent meer dan in het voorgaande jaar. Rusland staat op de derde plaats, gevolgd door India en Saudi-Arabië.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse jazzlegende Sonny Rollins is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat hebben zijn woordvoerder Terri Hinte en zijn familie bekendgemaakt. De tenorsaxofoonist overleed in zijn huis in Woodstock, New York. De doodsoorzaak van Rollins is niet bekend.
2 uur geledenLA PAZ (ANP/AFP) - Het aanbod van de Boliviaanse president Rodrigo Paz om zijn salaris te halveren heeft demonstranten tegen zijn regering er niet van overtuigd dat ze moeten ophouden met protesteren.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Colombiaanse huurlingen zijn door een bedrijf uit de Verenigde Arabische Emiraten ingehuurd en reisden via militaire bases van de VAE voordat ze naar Soedan werden gestuurd om daar de gewelddadige Rapid Support Forces (RSF) te ondersteunen. Dat meldt Human Rights Watch in een rapport.
4 uur geledenJAIPUR (ANP) - Ondanks de Amerikaanse aanvallen op doelen in Iran is een akkoord om de oorlog te beëindigen nog steeds mogelijk. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een bezoek aan India tegen verslaggevers.
4 uur geledenWASHINGTON/TEHERAN/DOHA (ANP) - De Amerikaanse strijdkrachten hebben maandag doelen aangevallen in het zuiden van Iran. Het betrof onder andere boten die mijnen wilden leggen en raketlanceerinstallaties. Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) omschrijft de aanvallen als defensieve handelingen, bedoeld om "onze troepen te beschermen tegen bedreigingen van de Iraanse strijdkrachten".
6 uur geledenOTTAWA (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de Israëlische president Isaac Herzog gezegd dat de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla onacceptabel is. Carney wil een onafhankelijk onderzoek naar de gebeurtenissen.
8 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Een Spaanse opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid maandag.
14 uur geleden