Wereldwijde koraalrifverblekingen door opwarmend oceaanwater
WASHINGTON (ANP/AFP) - De wereld ervaart momenteel de tweede grote koraalverbleking in tien jaar, meldt de Amerikaanse organisatie National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Daardoor lopen rifsystemen van Australië tot Florida het risico af te sterven na maanden van recordbrekende oceaanhitte.
Bij bepaalde vormen van stress, zoals te warme oceaantemperatuur of verzuring van de oceaan, verbleekt koraalrif. Als de stress te lang aan blijft houden, kan het rif afsterven. De vele dieren afhankelijk van het rif zullen dan afnemen of verdwijnen. Koraalverbleking heeft ook gevolgen voor het welzijn van mensen, want het raakt de voedselveiligheid en lokale economieën.
Sinds begin 2023 is massale verbleking van koraalriffen vastgesteld in onder meer de Amerikaanse staat Florida, het Caribisch gebied, Brazilië en de oostelijke tropische Stille Oceaan. Ook het Australische Great Barrier Reef, het grootste koraalrif ter wereld, is zwaar getroffen. Hetzelfde geldt voor delen van de Stille Zuidzee, de Rode Zee en de Perzische Golf.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël zegt opnieuw een topfunctionaris van de Iraanse regering te hebben gedood. Het gaat om de inlichtingenminister Esmail Khatib, meldt de Israëlische minister van Defensie Israel Katz. Iran heeft de dood van de bewindsman nog niet bevestigd.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse Openbaar Ministerie heeft woensdag in de rechtbank in Oslo een celstraf van zeven jaar en zeven maanden geëist tegen Marius Borg Høiby, zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Dat melden Noorse media woensdagochtend. Høiby wordt verdacht van onder meer verkrachtingen en mishandeling.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft berichten in de Amerikaanse krant Wall Street Journal over hoogwaardige technische bijstand aan Iran tegengesproken. De Kremlinwoordvoerder zei dat het bericht dat Rusland satellietbeelden deelt met Iran en het land aan nog betere drones helpt volstrekt niet waar is.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in het centrum van Beiroet het leven gekost aan zeker twaalf personen. Dat melden de Libanese autoriteiten, die ook spreken over 41 gewonden.
2 uur geledenKABUL/KARACHI (ANP/RTR) - Bij het recente bombardement op een kliniek voor verslaafden in de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn 143 doden gevallen. De VN-organisatie voor hulp aan Afghanistan heeft dat bekendgemaakt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische overheid doet berichtenapps WhatsApp en Messenger in de ban voor ambtenaren en militairen. In plaats daarvan is er voor de overheidsapp Beam gekozen. Die moeten ongeveer 750.000 ambtenaren en militairen gaan gebruiken ter vervanging van veelgebruikte berichtenapps. Dat meldt de Belgische krant De Standaard woensdag.
2 uur geledenPARIJS/JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft erkend eerder deze maand met een tank een positie van de VN-macht in Libanon, UNIFIL, te hebben beschoten. Daarbij raakten Ghanese blauwhelmen gewond.
3 uur geleden