Wereldwijde handel bereikt dit jaar record, zegt VN-organisatie
GENÈVE (ANP) - De wereldwijde handel is dit jaar op weg naar een nieuw record, stelt de VN-conferentie inzake handel en ontwikkeling (UNCTAD) in een nieuw rapport. De VN-organisatie verwacht dat de wereldwijde handel in 2024 uitkomt op bijna 33 biljoen dollar (circa 31,2 biljoen euro).
De groei komt volgens de VN-organisatie vooral doordat in diensten 7 procent meer werd gehandeld dan in 2023. De handel in goederen steeg met 2 procent. Volgens het rapport is dat minder dan de piek van 2022.
Vergeleken met vorig jaar is de wereldhandel volgens UNCTAD ongeveer met een biljoen dollar (1000 miljard dollar) gegroeid. Dat laat volgens de VN-organisatie zien dat de wereldwijde economie veerkrachtig is, ondanks de risico's op handelsoorlogen en internationale spanningen. Afnemende inflatie en stabiele wereldwijde groeiverwachtingen bieden landen de kans om in 2025 nog veerkrachtiger te worden, aldus het rapport.
Gerichter beleid
Wel heeft de handel van opkomende landen minder groei doorgemaakt dan die van rijkere landen. Doorgaans zijn opkomende economieën volgens de VN-organisatie belangrijk voor de wereldwijde handel, maar sectoren die voor deze landen belangrijk zijn, hebben het in 2024 moeilijk gehad. Zo daalde de handel in energie met 7 procent en die in metalen met 3 procent. Voor de ICT en de kledingsector is het juist wel een goed jaar.
UNCTAD roept opkomende landen op gericht beleid in te voeren dat handel in verschillende branches bevordert en zich meer te richten op hoogwaardige sectoren. "Om de kansen in 2025 te benutten, hebben ontwikkelingslanden gecoördineerde steun nodig om met onzekerheden om te gaan, minder afhankelijk te worden en hun banden met de wereldwijde markten te versterken", zegt Rebeca Grynspan, het hoofd van UNCTAD.
Meer uit Financieel
DEN BOSCH (ANP) - De problemen van vastgoedondernemer en realityster Peter Gillis en zijn vakantieparken met de Belastingdienst zijn mogelijk groter dan eerder gedacht. Het Openbaar Ministerie (OM) verdenkt hem ook van het niet op tijd doen van belastingaangifte in 2020 en 2021 voor zijn ondernemingen. Volgens het OM gaat het om een bedrag van 1 miljoen euro.
3 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag hoger geopend. De aandacht van beleggers ging opnieuw uit naar de verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog. Maandag zorgden opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump al voor enige opluchting bij investeerders in de slotfase van de beurshandel. Volgens Trump wil Iran "heel graag" een deal sluiten.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in maart in een trager tempo gegroeid, na een sterke start van het jaar. De groeivertraging weerspiegelt de toenemende impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de op een na grootste economie ter wereld. Chinese fabrikanten kampen met sterk gestegen grondstof- en energiekosten door de ontwrichting van de wereldwijde energievoorziening door de oorlog, die eind februari begon.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De oprichter van het omgevallen Chinese vastgoedconcern Evergrande, Hui Ka Yan, heeft schuld bekend aan fraude en omkoping. Evergrande was ooit de grootste projectontwikkelaar, maar in 2021 kwam het bedrijf in de problemen toen het zijn schulden niet kon terugbetalen. Daarop volgde een crisis in de vastgoedsector van het Aziatische land.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/DPA) - De staking bij het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breidt zich uit. Het cabinepersoneel gaat woensdag en donderdag het werk opnieuw neerleggen. Vrijdag werd ook al gestaakt door cabinewerkers bij Lufthansa. Ondertussen staken de piloten van Lufthansa voor de tweede dag op rij.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York wisten de openingsverliezen maandag gedurende de dag om te buigen in winsten. De handel werd gesteund door president Donald Trump die zei dat Iran "heel graag" een deal wil sluiten. Daardoor verdween de vrees bij beleggers voor een langdurige oorlog in het Midden-Oosten naar de achtergrond.
12 uur geledenPARIJS (ANP) - De olieprijzen weerspiegelen nog niet de ernst van de ongekende aanvoercrisis die is veroorzaakt door de oorlog in Iran. Maar dat zal binnenkort veranderen, waarschuwt topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) maandag.
14 uur geleden