Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wereldwijde CO2-uitstoot steeg in 2021 naar record

Wereldwijde CO2-uitstoot steeg in 2021 naar record

PARIJS (ANP) - De wereldwijde CO2-uitstoot door de verbranding van fossiele brandstoffen is vorig jaar met 6 procent gestegen naar een nieuw record, meldt het Internationaal Energie Agentschap (IEA). De toename van 6 procent of 2 miljard ton CO2 was de grootste ooit gemeten. De heropstart van de wereldeconomie na de coronapandemie en de toegenomen afhankelijkheid van kolen daarbij speelde een grote rol.

Die toename in het gebruik van kolen hing grotendeels samen met de gestegen gasprijzen. Ook relatief koud weer zorgde voor meer kolenstook. Die brandstofsoort was goed voor 40 procent van de groei in emissies.

In totaal werd er afgelopen jaar 36,3 miljard ton CO2 uitgestoten bij het opwekken van energie. 15,3 miljard ton daarvan kwam van kolen en dat was nog nooit zoveel. Ook de CO2-uitstoot door de verbranding van gas zat met 7,5 miljard ton weer ruimschoots boven het niveau van voor de coronacrisis. Die van olie bleef daar nog wel onder met 10,7 miljard ton. Dat hing vooral samen met een beperkt herstel van het wereldwijde transport en met name de luchtvaart.

Kernenergie

Hoewel er meer kolen werden gebruikt om energie op te wekken, was de hoeveelheid energie die op duurzame wijze werd opgewekt en de hoeveelheid kernenergie hoger. De hoeveelheid duurzame energie steeg met 500 terawattuur ten opzichte van 2020 en kwam uit op een record van 8000 terawattuur, ofwel 8000 miljard kilowattuur. Een gemiddeld Nederlands huishouden verbruikt op jaarbasis minder dan 3000 kilowattuur.

In de westerse wereld ligt de CO2-uitstoot nog altijd onder het niveau van voor de coronacrisis. In China en India ging de energievraag hard omhoog en werd die grotendeels met kolencentrales opgevangen. Dat leidde in die landen ook tot meer uitstoot.

Meer uit Financieel

Betaalbedrijf Adyen stijgt op Damrak na Duitse overname

AMSTERDAM (ANP) - Adyen behoorde vrijdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De betalingsverwerker koopt het Duitse Talon.One voor 750 miljoen euro. Het bedrijf biedt winkelketens en grote merken een systeem aan waarmee ze op maat gemaakte promotiecampagnes voor klanten kunnen opzetten. Met de aankoop verwacht Adyen zijn activiteiten uit te breiden van het verwerken van betalingen naar marketing. Het aandeel werd bijna 5 procent hoger gezet.

22 minuten geleden
EU en VS tekenen vrijdag overeenkomst over kritieke mineralen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Europese Unie en de Verenigde Staten ondertekenen vrijdag een voorlopige samenwerkingsovereenkomst over kritieke mineralen, grondstoffen die essentieel zijn voor de economie en maatschappij. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gemeld.

44 minuten geleden
Massaproductie vliegende auto's niet ver weg meer, zegt XPENG

GUANGZHOU (ANP/RTR) - De Chinese fabrikant van elektrische voertuigen XPENG verwacht volgend jaar te beginnen met de grootschalige productie van zijn vliegende auto's. Dat heeft president Brian Gu gezegd tegen persbureau Reuters.

45 minuten geleden
Lichtproducent Signify verwacht aanhoudende lastige markt in 2026

EINDHOVEN (ANP) - Signify verwacht dat de uitdagende marktomstandigheden de rest van dit jaar zullen aanhouden. De verlichtingsproducent kampt onder meer met een verlaagde vraag en de gevolgen van de Amerikaanse importheffingen en kondigde begin dit jaar al aan wereldwijd 900 banen te schrappen, waarvan 150 in Nederland, om kosten te besparen. In de afgelopen jaren heeft Signify ook al forse reorganisaties uitgevoerd.

1 uur geleden
Onderzoek naar opleidingsklimaat bij UWV na signalen angstcultuur

AMSTERDAM (ANP) - De Registratiecommissie Geneeskundig Specialisten (RGS) doet onderzoek naar de werkcultuur bij een aantal opleidingsplekken van het UWV. Dat bevestigt de toezichthouder na berichtgeving van EenVandaag en het AD. Jonge verzekeringsartsen in opleiding die bij de uitkeringsinstantie in de regio Amsterdam werken, spreken volgens de media over een onveilige werkcultuur en veel te hoge werkdruk.

1 uur geleden
Trump dreigt met heffingen tegen VK om techbelasting

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met importheffingen tegen het Verenigd Koninkrijk als de regering van premier Keir Starmer een belasting op digitale diensten niet schrapt. Dat zei Trump tegen de Britse krant The Telegraph.

2 uur geleden
Wall Street voorzichtig nu toenadering Iran en VS uitblijft

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers bleven voorzichtig omdat de Verenigde Staten en Iran nog niet dichter bij een vredesdeal zijn gekomen. Ondanks het ruim twee weken durende bestand lijken de spanningen zelfs weer toe te nemen. De financiƫle markten verwerkten daarnaast kwartaalberichten van grote bedrijven.

11 uur geleden