Wereldwijde CO2-uitstoot steeg in 2021 naar record
PARIJS (ANP) - De wereldwijde CO2-uitstoot door de verbranding van fossiele brandstoffen is vorig jaar met 6 procent gestegen naar een nieuw record, meldt het Internationaal Energie Agentschap (IEA). De toename van 6 procent of 2 miljard ton CO2 was de grootste ooit gemeten. De heropstart van de wereldeconomie na de coronapandemie en de toegenomen afhankelijkheid van kolen daarbij speelde een grote rol.
Die toename in het gebruik van kolen hing grotendeels samen met de gestegen gasprijzen. Ook relatief koud weer zorgde voor meer kolenstook. Die brandstofsoort was goed voor 40 procent van de groei in emissies.
In totaal werd er afgelopen jaar 36,3 miljard ton CO2 uitgestoten bij het opwekken van energie. 15,3 miljard ton daarvan kwam van kolen en dat was nog nooit zoveel. Ook de CO2-uitstoot door de verbranding van gas zat met 7,5 miljard ton weer ruimschoots boven het niveau van voor de coronacrisis. Die van olie bleef daar nog wel onder met 10,7 miljard ton. Dat hing vooral samen met een beperkt herstel van het wereldwijde transport en met name de luchtvaart.
Kernenergie
Hoewel er meer kolen werden gebruikt om energie op te wekken, was de hoeveelheid energie die op duurzame wijze werd opgewekt en de hoeveelheid kernenergie hoger. De hoeveelheid duurzame energie steeg met 500 terawattuur ten opzichte van 2020 en kwam uit op een record van 8000 terawattuur, ofwel 8000 miljard kilowattuur. Een gemiddeld Nederlands huishouden verbruikt op jaarbasis minder dan 3000 kilowattuur.
In de westerse wereld ligt de CO2-uitstoot nog altijd onder het niveau van voor de coronacrisis. In China en India ging de energievraag hard omhoog en werd die grotendeels met kolencentrales opgevangen. Dat leidde in die landen ook tot meer uitstoot.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
1 dag geleden