Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wereldwijde CO2-uitstoot steeg in 2021 naar record

Wereldwijde CO2-uitstoot steeg in 2021 naar record

PARIJS (ANP) - De wereldwijde CO2-uitstoot door de verbranding van fossiele brandstoffen is vorig jaar met 6 procent gestegen naar een nieuw record, meldt het Internationaal Energie Agentschap (IEA). De toename van 6 procent of 2 miljard ton CO2 was de grootste ooit gemeten. De heropstart van de wereldeconomie na de coronapandemie en de toegenomen afhankelijkheid van kolen daarbij speelde een grote rol.

Die toename in het gebruik van kolen hing grotendeels samen met de gestegen gasprijzen. Ook relatief koud weer zorgde voor meer kolenstook. Die brandstofsoort was goed voor 40 procent van de groei in emissies.

In totaal werd er afgelopen jaar 36,3 miljard ton CO2 uitgestoten bij het opwekken van energie. 15,3 miljard ton daarvan kwam van kolen en dat was nog nooit zoveel. Ook de CO2-uitstoot door de verbranding van gas zat met 7,5 miljard ton weer ruimschoots boven het niveau van voor de coronacrisis. Die van olie bleef daar nog wel onder met 10,7 miljard ton. Dat hing vooral samen met een beperkt herstel van het wereldwijde transport en met name de luchtvaart.

Kernenergie

Hoewel er meer kolen werden gebruikt om energie op te wekken, was de hoeveelheid energie die op duurzame wijze werd opgewekt en de hoeveelheid kernenergie hoger. De hoeveelheid duurzame energie steeg met 500 terawattuur ten opzichte van 2020 en kwam uit op een record van 8000 terawattuur, ofwel 8000 miljard kilowattuur. Een gemiddeld Nederlands huishouden verbruikt op jaarbasis minder dan 3000 kilowattuur.

In de westerse wereld ligt de CO2-uitstoot nog altijd onder het niveau van voor de coronacrisis. In China en India ging de energievraag hard omhoog en werd die grotendeels met kolencentrales opgevangen. Dat leidde in die landen ook tot meer uitstoot.

Meer uit Financieel

TikTok krijgt 25 miljoen euro boete in Brazilië

BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Agentschap voor Gegevensbescherming (ANPD) heeft TikTok een boete van omgerekend 25 miljoen euro opgelegd. Volgens de instantie heeft het socialemediabedrijf gegevens van kinderen en jongeren onrechtmatig verwerkt.

21 minuten geleden
Waymo breidt uit naar Duitsland met zelfrijdende taxi's

MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - De maker van zelfsturende auto's Waymo wil vanaf eind volgend jaar in München taxidiensten met zelfrijdende voertuigen aanbieden. Daarmee wordt Duitsland de derde geplande internationale markt van het bedrijf en de eerste binnen de Europese Unie.

26 minuten geleden
Neerslag voorkomt verdere verslechtering voor Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - De recente neerslag in het stroomgebied van de Rijn voorkomt een verdere verslechtering van de aan- en afvoer naar de haven van Rotterdam. Maar van een terugkeer naar een normalere situatie is nog geen sprake, laat een woordvoerder van Havenbedrijf Rotterdam weten. "De waterstanden blijven op belangrijke delen van de Rijn te laag voor normale belading van binnenvaartschepen. Daardoor blijven de beperkingen voor het vervoer van en naar de Rotterdamse haven naar verwachting ook de komende periode merkbaar."

1 uur geleden
Helft van banenreductie Volkswagen gebeurt in Duitsland

WOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - De helft van alle banen die Volkswagen wil schrappen bij een nieuwe reorganisatie zal in Duitsland verloren gaan. Dat kondigde topman Oliver Blume van het Duitse autoconcern aan. Volgens de Volkswagen-baas zijn de ingrepen nodig, omdat de vaste kosten bij het bedrijf 30 procent hoger zijn dan bij concurrenten.

1 uur geleden
Tech- en chipaandelen herstellen op positief Wall Street

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag positief begonnen. Vooral de tech- en chipbedrijven toonden herstel na de koersverliezen een dag eerder. Beleggers wachten in spanning op de resultaten van AI-chipbedrijf Nvidia, die woensdag naar buiten komen. De kwartaalcijfers van het meest waardevolle bedrijf ter wereld zijn een belangrijke test voor de torenhoge verwachtingen rond kunstmatige intelligentie (AI).

1 uur geleden
Ryanair haalt hard uit naar kabinet om 'gefaald' luchtvaartbeleid

DUBLIN (ANP) - De Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair haalt fel uit naar het kabinet-Jetten vanwege het "volledige falen" om iets te doen aan de "schadelijke" Nederlandse vliegtaks. De maatschappij zegt niet verder te willen groeien in Nederland zolang deze "nep-groene belasting" niet wordt afgeschaft.

3 uur geleden
Meer annuleringen bij langeafstandstreinen Deutsche Bahn

BERLIJN (ANP/DPA) - Deutsche Bahn had in de eerste helft van dit jaar vaker te maken met annuleringen van langeafstandstreinen. Volgens cijfers van het Duitse transportministerie was bij bijna 8 procent van de langeafstandsritten sprake van een gehele of gedeeltelijke annulering. Dat was nog 5 procent in dezelfde periode een jaar eerder.

3 uur geleden