Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wereldwijd staan theaters stil bij 1 jaar vrijwel zonder publiek

Wereldwijd staan theaters stil bij 1 jaar vrijwel zonder publiek

ALKMAAR/ZWOLLE (ANP) - Tientallen theaters verspreid over ons land memoreren zaterdag dat ze al een jaar lang geen of heel weinig publiek hebben kunnen ontvangen wegens het coronavirus. De Nederlandse schouwburgen staan niet alleen in de actie: volgens de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties (VSCD) staan er in meer dan dertig landen theaters stil bij het treurige jubileum.

De deelnemende zalen brengen allemaal via een livestream een uitvoering van het stuk Wit Konijn Rood Konijn van de Iraanse schrijver Nassim Soleimanpour. Het gezamenlijke evenement moet een "internationale viering" zijn van "inspiratie en verbeeldingskracht" en moet ook het bewijs leveren dat "creativiteit altijd tegenslag kan weerstaan".

De spelers die meedoen, onder wie in ons land Pierre Bokma, Huub van der Lubbe, Nhung Dam en Theo Maassen, zijn niet echt voorbereid. De tekst van het stuk zit namelijk in een verzegelde envelop, vertelt de VSCD. "De acteur opent ter plekke, op het podium, deze envelop. Met de stapel beschreven vellen in de hand begint hij of zij, geheel onvoorbereid, aan een eerste lezing die meteen de definitieve uitvoering is."

"Dat geeft de kracht aan van de prilheid, het eenmalige en niet-herhaalbare van het theater. Samen met het publiek ontdekken ze tijdens het lezen en spelen de inhoud van de internationale theaterhit Wit Konijn Rood Konijn."

Dit stuk is in meer dan 25 talen vertaald en al duizenden keren opgevoerd, maar telkens door andere acteurs. "Want wie het één keer gespeeld heeft, kent het stuk, en mag het niet nog een keer spelen", legt de vereniging uit.

Het initiatief voor de wereldwijde voorstelling werd genomen door het Aurora Nova Theater in Berlijn. Elk theater zal in zijn eigen tijdzone om 20.00 uur beginnen.

Meer uit Binnenland

Tientallen jongeren vallen politie aan op kermis Purmerend

PURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.

8 minuten geleden
Presentator Bas Westerweel (62) onverwachts overleden

ENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.

23 minuten geleden
Flinke rijen voor nieuw horloge, winkels rest van de dag dicht

DEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.

3 uur geleden
Vrouw in huis Helmond dood aangetroffen, man aangehouden

HELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.

3 uur geleden
Universiteit Leiden geeft eeuwenoude platen terug aan India

DEN HAAG (ANP) - De Universiteit Leiden geeft twee eeuwenoude ringen met beschreven koperen platen terug aan India. De Indiase premier Narendra Modi krijgt de 'Chola-platen' deze zaterdag ook te zien bij zijn bezoek aan Den Haag, meldt de universiteit.

3 uur geleden
Storing bij CBS na brand in datacenter Almere verholpen

DEN HAAG (ANP) - De storing bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na de brand in een datacenter is verholpen, staat op de site. Sinds die brand, vorige week donderdag, kampte het CBS met problemen. Ook andere bedrijven die gebruikmaken van het datacenter in Almere merkten de gevolgen van de brand.

5 uur geleden
Weeronline: zonnig en warm weer komt eind mei en begin juni terug

HOUTEN (ANP) - De komende vier weken is het vaker warm en droger dan normaal. De kans op zomerse dagen, waarop de temperatuur minimaal 25,0 graden bedraagt, neemt volgens Weeronline toe.

6 uur geleden