Wereldwijd recordaantal van bijna 60 miljoen mensen ontheemd
GENÈVE (ANP) - Door conflicten en natuurrampen zijn vorig jaar tientallen miljoenen mensen in eigen land op de vlucht geslagen, waardoor het aantal ontheemden naar recordhoogte is gestegen. Wereldwijd stonden eind 2021 59,1 miljoen mensen geregistreerd als ontheemd, 4 miljoen meer dan een jaar eerder, staat in het jaarlijkse rapport van het Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC), onderdeel van de Noorse Vluchtelingenraad.
De verwachting is dat het record dit jaar opnieuw wordt gebroken gezien de 8 miljoen miljoen Oekraïners die door de oorlog huis en haard hebben moeten verlaten en elders in hun land verblijven. Daarnaast zijn ruim 6 miljoen mensen Oekraïne ontvlucht.
Vorig jaar kwamen er wereldwijd 38 miljoen nieuwe ontheemden bij, waarbij sommige mensen gedurende het jaar meerdere keren moesten vluchten. Voor 14,4 miljoen mensen waren geweld en conflicten de oorzaak, bijna de helft meer dan in 2020. Het gaat om landen als Ethiopië, Afghanistan, Somalië, Zuid-Soedan, Syrië, Myanmar, Jemen, Columbia en Congo.
Klimaat
Natuurrampen zorgen voor de meeste ontheemden. Het waren er vorig jaar 23,7 miljoen en 94 procent wordt toegeschreven aan weers- en klimaatgerelateerde rampen, zoals cyclonen, moessonregens, overstromingen en droogte. China, de Filipijnen en India werden het hardst getroffen.
Ruim 25 miljoen van de ontheemden in de wereld zijn jonger dan 18 jaar. "De trend van ontheemding zal op de lange termijn nooit worden gekeerd als er geen veilige en duurzame omstandigheden worden gecreëerd voor ontheemden om naar huis terug te keren, lokaal te integreren of zich elders te vestigen", aldus IDMC-directeur Alexandra Bilak.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij zijn diplomatieke vertegenwoordigers heeft opgedragen zich niet te haasten bij het sluiten van een deal met Iran, omdat "de tijd aan onze kant staat". Een dag eerder had hij aangekondigd dat er al grotendeels overeenstemming was bereikt over een akkoord met Teheran.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft zondag zijn hoop uitgesproken dat in Pakistan heel snel direct overleg gaat plaatsvinden tussen onderhandelaars uit Iran en de VS. Pakistan is de voornaamste bemiddelaar tussen Teheran en Washington en vindt dat dit de goede kant opgaat.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu verzekerd dat een uiteindelijke deal met Iran zal voorzien in de ontmanteling van het Iraanse nucleaire programma. Dat gebeurde dit weekend tijdens een telefoongesprek tussen de leiders, berichten Israëlische media als de krant Haaretz en nieuwssite Times of Israel.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - Europese leiders hebben boos gereageerd op berichten dat Rusland bij aanvallen op Oekraïne een Oresjnik-raket zou hebben gebruikt. De Duitse bondskanselier Friedrich Merz sprak van een escalatie en ook de Franse president Emmanuel Macron veroordeelde de aanval scherp.
4 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - De Turkse autoriteiten hebben opdracht gegeven tot een ontruiming van het hoofdkwartier van oppositiepartij CHP. Dat bevel volgde op een rechterlijke uitspraak waarin partijleider Özgür Özel wordt afgezet.
5 uur geledenQUETTA (ANP/AFP) - Door een aanslag op een trein in het zuidwesten van Pakistan zijn volgens de autoriteiten zeker 24 doden en 70 gewonden gevallen. Het ging om een trein die militairen en hun gezinsleden voor een vakantie vervoerde van Quetta naar de noordelijke stad Peshawar. Een regeringsfunctionaris zei dat de trein in de stad Quetta is geramd door een auto en dat daar een enorme ontploffing op volgde.
5 uur geledenGARDEN GROVE (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben gewaarschuwd dat een explosie van een tank met chemisch materiaal in Garden Grove tot grote schade in de omgeving kan leiden. Ze hebben volgens de lokale krant LA Times een kaart vrijgegeven waarop te zien is hoe groot de verwachte "explosiezone" is en waar branden kunnen uitbreken.
5 uur geleden