Wereldwijd recordaantal van bijna 60 miljoen mensen ontheemd
GENÈVE (ANP) - Door conflicten en natuurrampen zijn vorig jaar tientallen miljoenen mensen in eigen land op de vlucht geslagen, waardoor het aantal ontheemden naar recordhoogte is gestegen. Wereldwijd stonden eind 2021 59,1 miljoen mensen geregistreerd als ontheemd, 4 miljoen meer dan een jaar eerder, staat in het jaarlijkse rapport van het Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC), onderdeel van de Noorse Vluchtelingenraad.
De verwachting is dat het record dit jaar opnieuw wordt gebroken gezien de 8 miljoen miljoen Oekraïners die door de oorlog huis en haard hebben moeten verlaten en elders in hun land verblijven. Daarnaast zijn ruim 6 miljoen mensen Oekraïne ontvlucht.
Vorig jaar kwamen er wereldwijd 38 miljoen nieuwe ontheemden bij, waarbij sommige mensen gedurende het jaar meerdere keren moesten vluchten. Voor 14,4 miljoen mensen waren geweld en conflicten de oorzaak, bijna de helft meer dan in 2020. Het gaat om landen als Ethiopië, Afghanistan, Somalië, Zuid-Soedan, Syrië, Myanmar, Jemen, Columbia en Congo.
Klimaat
Natuurrampen zorgen voor de meeste ontheemden. Het waren er vorig jaar 23,7 miljoen en 94 procent wordt toegeschreven aan weers- en klimaatgerelateerde rampen, zoals cyclonen, moessonregens, overstromingen en droogte. China, de Filipijnen en India werden het hardst getroffen.
Ruim 25 miljoen van de ontheemden in de wereld zijn jonger dan 18 jaar. "De trend van ontheemding zal op de lange termijn nooit worden gekeerd als er geen veilige en duurzame omstandigheden worden gecreëerd voor ontheemden om naar huis terug te keren, lokaal te integreren of zich elders te vestigen", aldus IDMC-directeur Alexandra Bilak.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De oorlog tussen Iran en de Verenigde Staten en Israël zal volgens de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi pas eindigen wanneer Teheran er zeker van kan zijn dat deze niet opnieuw kan oplaaien.
26 minuten geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - Israëlische troepen hebben op de Westelijke Jordaanoever vier leden van een Palestijns gezin doodgeschoten in een auto, meldt het Palestijnse ministerie van Gezondheid. Volgens Israël reageerden de militairen op een veiligheidsdreiging.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi ontkent dat Iran burger- of woongebieden in het Midden-Oosten heeft aangevallen. Volgens Araghchi is Teheran bereid een commissie met zijn buurlanden op te richten om te onderzoeken wie wel verantwoordelijk is voor de aanvallen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is momenteel niet bereid om een akkoord te sluiten om de oorlog met Iran te beëindigen. Dat zegt Trump in een verklaring tegen NBC News.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog met Israël en de Verenigde Staten.
6 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
19 uur geleden