Wereldwijd positieve geluiden over overeenkomst Iran en VS
DEN HAAG (ANP/AFP) - Wereldwijd wordt de aangekondigde raamovereenkomst voor een duurzaam staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran positief ontvangen. Onder meer landen in de regio spreken hun steun uit voor het vrijdag te tekenen document.
Zo sprak de VN-chef voor de mensenrechten, Volker Türk, zijn steun uit voor het proces. Ook riep hij de strijdende partijen op om "op dit fragiele moment" zich in te houden, om zo een akkoord "snel en te goeder trouw" uit te onderhandelen. Na het tekenen van het zogenoemde memorandum van overeenstemming, zoals nu het plan is aankomende vrijdag, moet een periode volgen waarin Iran en de VS tot een definitief akkoord komen.
Saudi-Arabië benadrukt maandag dat het een stap voorwaarts is, maar dat in de eropvolgende onderhandelingen over een definitief akkoord de belangen van landen in de regio niet mogen worden vergeten, zoals de richtlijn dat staten zich niet mengen in elkaars binnenlandse betrekkingen.
Staakt-het-vuren
China complimenteerde Pakistan, dat zich heeft opgeworpen als bemiddelaar tussen Iran en de VS en onder meer als tussenpartij geldt voor indirecte gesprekken tussen de strijdende partijen. Ook zegt Beijing te hopen dat het vrachtverkeer door de Straat van Hormuz zo spoedig mogelijk hervat kan worden.
Egypte, dat eveneens heeft geprobeerd op te treden als bemiddelaar, sprak op zijn beurt van een mogelijk "keerpunt" voor de regio.
Het is nog onduidelijk wat de exacte inhoud is van de Iraans-Amerikaanse overeenkomst. Volgens het Iraanse persbureau Mehr zou het gaan om een veertienpuntenplan, waarvan in ieder geval een "onmiddellijk" staakt-het-vuren en een heropening van de Straat van Hormuz deel uitmaakt. Ook zouden er sanctieverlichtingen voor Iran in het spel zijn.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben in Washington een Amerikaans plan besproken waarbij de Israëlische krijgsmacht (IDF) zich terugtrekt uit een deel van Zuid-Libanon. Drie Israëlische functionarissen zeggen tegen persbureau Reuters dat het idee van de "pilot" is dat de Amerikanen het Libanese leger gaan trainen.
57 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Zeker 68.000 huishoudens in het westen van Frankrijk zitten zonder stroom door de hittegolf die het land teistert. Volgens de autoriteiten in het departement Finistère hebben de extreem hoge temperaturen gezorgd voor problemen met het elektriciteitsnetwerk.
1 uur geledenLIMA (ANP/AFP) - De rechtse presidentskandidaat Keiko Fujimori is als winnaar uit de Peruaanse presidentsverkiezingen gekomen. Nu de stemmentelling ten einde loopt, heeft ze een voorsprong opgebouwd op de linkse kandidaat Roberto Sánchez die niet meer in te halen is.
2 uur geledenSEBASTOPOL (ANP) - De stroomtoevoer in Sebastopol, op de door Rusland geannexeerde Krim, is uitgevallen na een Oekraïense aanval. Dat meldt de gouverneur van de stad, Michail Razvozjajev, op Telegram. Eerder op woensdag liet Razvozjajev weten dat de luchtafweer boven zijn stad negen drones had neergehaald.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft een herziene aanvraag ingediend om toe te treden tot de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), meldde president Volodymyr Zelensky op Telegram. De OESO bestaat uit 38 voornamelijk ontwikkelde economieën, waaronder de Verenigde Staten, Duitsland en Japan. Ook Nederland is lid.
7 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland is het treinverkeer hervat, nadat dinsdagavond landelijk al het treinverkeer was stilgelegd vanwege een radiostoring. Dat meldden Duitse media, waaronder Bild en Der Tagesspiegel.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse verzekeraar Allianz schat dat er nog 1150 schepen vastzitten in de Perzische Golf, ondanks de voorlopige overeenkomst die een einde moet maken aan het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. De schepen vertegenwoordigen volgens Allianz een waarde van ongeveer 125 miljard dollar.
7 uur geleden