
Wereldwijd nog nooit zoveel mensen op de vlucht binnen eigen land
OSLO (ANP/AFP) - Crises als de oorlog in Oekraïne en klimaatverandering hebben vorig jaar geleid tot een ongekend aantal mensen dat binnen eigen land moest vluchten. Meer dan 71 miljoen mensen stonden in 2022 geregistreerd als intern ontheemden. Dat zijn vluchtelingen die hun huis verlaten, maar niet naar het buitenland gaan.
Het gaat om een toename van 20 procent ten opzichte van een jaar eerder, staat in een rapport van de Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC) en de Noorse Vluchtelingenraad (NRC). Natuurrampen zorgen voor de meeste ontheemden. De IDMC noemt als voorbeeld de ernstige overstromingen in Pakistan. Daar moesten miljoenen mensen vluchten.
Zo'n 75 procent van de intern ontheemden bevindt zich in slechts tien landen: Oekraïne, Syrië, Afghanistan, de Democratische Republiek Congo, Colombia, Ethiopië, Jemen, Nigeria, Somalië en Soedan. In dat laatste land brak dit jaar een gewapend conflict uit tussen het leger en een paramilitaire groepering, de Rapid Support Forces (RSF). Dat leidde sinds 15 april al tot 700.000 nieuwe ontheemden.
NRC-chef Jan Egeland omschreef de wereldwijde situatie van vorig jaar als een rampzalige samenloop van conflicten en natuurrampen. "De oorlog in Oekraïne heeft ook bijgedragen aan een internationale voedselcrisis die intern ontheemden het hardst heeft getroffen", zei hij. Volgens Egeland is de "vooruitgang ondermijnd die jarenlang is geboekt in de wereldwijde aanpak van hongersnood en ondervoeding".
Meer uit Buitenland
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft een geldboete, een rijverbod van drie maanden, nieuwe rijexamens en een alcoholslot geëist tegen presentator Tom Waes. Waes moest maandag in de rechtbank van Antwerpen verschijnen voor het verkeersongeval dat hij in november onder invloed van alcohol veroorzaakte.
4 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse elektriciteitsnet had negentien seconden voor de grote stroomstoring van afgelopen maandag een eerste stroomuitval. Dat meldt de Spaanse minister van Energie Sara Aagesen.
19 minuten geledenJERUZALEM/GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Het opgeschaalde offensief van Israël in Gaza zou zo ver kunnen gaan dat de hele enclave wordt ingenomen. Dat meldt een Israëlische functionaris.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigde zondag tarieven van 100 procent aan op films die in het buitenland worden geproduceerd. Hij zei op zijn platform Truth Social dat de Amerikaanse filmindustrie een "zeer snelle dood" sterft, doordat andere landen filmmakers en studio's uit de Verenigde Staten weg zouden lokken.
2 uur geledenQIANXI (ANP/AFP/RTR) - Tien mensen zijn om het leven gekomen en zeventig mensen zijn in het ziekenhuis opgenomen nadat boten met toeristen door harde wind kapseisden in het zuidwesten van China, meldde de Chinese staatsomroep CCTV maandag.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Israël is van plan zijn aanvallen op de Gazastrook te intensiveren, luidt een unaniem besluit van het veiligheidskabinet onder leiding van premier Benjamin Netanyahu. Dit meldden Israëlische media maandagochtend, verwijzend naar hoge functionarissen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zei zondag dat hij het Bureau of Prisons opdracht heeft gegeven om de beruchte gevangenis Alcatraz in de Baai van San Francisco te herbouwen en te heropenen om "Amerika's meest meedogenloze en gewelddadige criminelen te huisvesten".
7 uur geleden