Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wereldpers: 'Trump-fluisteraar' Rutte gaat NAVO-chef worden

Wereldpers: 'Trump-fluisteraar' Rutte gaat NAVO-chef worden

DEN HAAG (ANP) - Dat het NAVO-leiderschap Mark Rutte nauwelijks meer kan ontgaan, is wereldwijd 'breaking news'. Van Duitsland tot de Verenigde Staten wordt bericht dat de laatste rivaal van de Nederlander zich heeft teruggetrokken. Zijn ervaringen met de Amerikaanse oud-president Donald Trump worden herhaaldelijk genoemd.

The Washington Post noemt de demissionaire premier een "veteraan van de EU-politiek" die al te maken heeft gehad met tal van leiders uit NAVO-landen, onder wie Trump. Rutte staat bekend om zijn directheid en pragmatische houding, bericht de krant. Het Duitse Bild schrijft dat Rutte bekendstaat als iemand met grote internationale ervaring en de langstzittende premier van Nederland.

Nieuwssite Politico schrijft dat waarnemers de Nederlander hebben omschreven als een "Trump-fluisteraar" die goed kan samenwerken met politici met uiteenlopende achtergronden. "I like this guy", merkte Trump ooit op over Rutte, die hem bezocht in Washington. De kans bestaat dat de mannen weer moeten samenwerken als Trump de presidentsverkiezingen wint.

Uitdagingen

Politico voorspelt dat Rutte als NAVO-chef niet hoeft te rekenen op echte 'wittebroodsweken'. De site noemt een reeks uitdagingen waar hij mee te maken krijgt, waaronder de mogelijke terugkeer van Trump in het Witte Huis, de situatie in Oekraïne en de opkomst van Europese politieke partijen die bekendstaan als pro-Russisch.

De Britse krant The Guardian noemt Rutte de "compromiskandidaat" voor de topfunctie. "Hij is voornamelijk gekozen omdat hij wordt gezien als politicus met veel internationale ervaring die zeer pro-Oekraïens is, maar niet zo'n havik als sommige kandidaten uit de oostelijke flank van de alliantie" concludeert de krant, die ook meldt dat Rutte de nodige obstakels moest overwinnen voordat hij alle NAVO-landen achter zich kreeg.

Het Franse persbureau AFP omschrijft Rutte als "fietsende Trump-fluisteraar" en ook de Belgische omroep VRT wijst op de "vele bijnamen" van de politicus, waaronder ook "Teflon Mark". Hij wordt omschreven als een harde werker en een meester in het sluiten van compromissen. "Ruttes grootste talent als politicus is dat hij een raspoliticus is, gemaakt voor de job: conflictvermijdend, met een lach, schijnbaar zonder enige stress."

Meer uit Binnenland

Nederlands consulaat in Iraaks Erbil vraagt hotels te mijden

ERBIL (ANP) - Het Nederlandse consulaat in de hoofdstad van de Koerdische regio in Irak, Erbil, heeft dringend aangeraden hotels in de stad te mijden. In de boodschap wordt gesproken van "onbevestigde signalen over een mogelijke aanslag op hotels in Erbil". De boodschap noemt vier namen van hotels die mogelijk gevaar lopen.

4 uur geleden
'Golf van emoties' nabestaanden Mieke Oort na melding dood dader

LEEUWARDEN (ANP) - Een melding dat de moordenaar van de Amerikaanse studente Mieke Oort is overleden, brengt "een golf van emoties met zich mee" voor de nabestaanden van Mieke. Dat meldt advocaat Sébas Diekstra in een reactie. De 21-jarige Oort werd in 2022 in Leeuwarden vermoord door Thomas R. uit Leek in een zaak die bekendstond als de 'Tindermoord'.

6 uur geleden
Nu ook negatief reisadvies voor Bahrein van Buitenlandse Zaken

DEN HAAG (ANP) - Buitenlandse Zaken heeft vanwege de veiligheidsrisico's in Bahrein het reisadvies aangescherpt naar rood. Dat betekent dat mensen wordt afgeraden om naar Bahrein te reizen, in welke situatie dan ook. "Het is er te gevaarlijk. De Nederlandse ambassade kan u niet helpen als u in de problemen komt," schrijft het ministerie.

7 uur geleden
Feestelijke optocht Amsterdam geëindigd bij Amerikaans consulaat

AMSTERDAM (ANP) - De optocht van mensen die in Amsterdam de aanvallen op Iran en de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei vierden, is na zo'n twee uur geëindigd bij het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein. Enkele duizenden mensen trokken zondagmiddag vanuit de Dam dansend, zingend en leuzen scanderend door het centrum.

8 uur geleden
Honderden dansen op Amsterdamse Dam na dood Khamenei

AMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen dansen en klappen zondagmiddag op de Dam in Amsterdam na de aanvallen van de VS en Israël op Iran en de dood van ayatollah Ali Khamenei en andere prominenten van zijn regime. Velen dragen Iraanse vlaggen van voor de revolutie bij zich, ziet een ANP-verslaggever.

11 uur geleden
Zo'n tweehonderd feestende mensen bij Iraanse ambassade Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag vieren zo'n tweehonderd mensen feest na de dodelijke aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op het regime van Iran. Meerdere kopstukken, onder wie ayatollah Ali Khamenei, kwamen daarbij om. Het Iraanse volkslied klinkt en er is een metersgrote Iraanse vlag uitgerold waarmee wordt gedanst, ziet een ANP-verslaggever.

12 uur geleden
Buitenlandse Zaken ontvangt 1000 telefoontjes uit Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ongeveer duizend informatieverzoeken gekregen van Nederlanders in het Midden-Oosten. De mensen maken zich zorgen over hun veiligheid of vragen naar mogelijkheden om te vertrekken.

12 uur geleden