Wereldpers: 'Trump-fluisteraar' Rutte gaat NAVO-chef worden
DEN HAAG (ANP) - Dat het NAVO-leiderschap Mark Rutte nauwelijks meer kan ontgaan, is wereldwijd 'breaking news'. Van Duitsland tot de Verenigde Staten wordt bericht dat de laatste rivaal van de Nederlander zich heeft teruggetrokken. Zijn ervaringen met de Amerikaanse oud-president Donald Trump worden herhaaldelijk genoemd.
The Washington Post noemt de demissionaire premier een "veteraan van de EU-politiek" die al te maken heeft gehad met tal van leiders uit NAVO-landen, onder wie Trump. Rutte staat bekend om zijn directheid en pragmatische houding, bericht de krant. Het Duitse Bild schrijft dat Rutte bekendstaat als iemand met grote internationale ervaring en de langstzittende premier van Nederland.
Nieuwssite Politico schrijft dat waarnemers de Nederlander hebben omschreven als een "Trump-fluisteraar" die goed kan samenwerken met politici met uiteenlopende achtergronden. "I like this guy", merkte Trump ooit op over Rutte, die hem bezocht in Washington. De kans bestaat dat de mannen weer moeten samenwerken als Trump de presidentsverkiezingen wint.
Uitdagingen
Politico voorspelt dat Rutte als NAVO-chef niet hoeft te rekenen op echte 'wittebroodsweken'. De site noemt een reeks uitdagingen waar hij mee te maken krijgt, waaronder de mogelijke terugkeer van Trump in het Witte Huis, de situatie in Oekraïne en de opkomst van Europese politieke partijen die bekendstaan als pro-Russisch.
De Britse krant The Guardian noemt Rutte de "compromiskandidaat" voor de topfunctie. "Hij is voornamelijk gekozen omdat hij wordt gezien als politicus met veel internationale ervaring die zeer pro-Oekraïens is, maar niet zo'n havik als sommige kandidaten uit de oostelijke flank van de alliantie" concludeert de krant, die ook meldt dat Rutte de nodige obstakels moest overwinnen voordat hij alle NAVO-landen achter zich kreeg.
Het Franse persbureau AFP omschrijft Rutte als "fietsende Trump-fluisteraar" en ook de Belgische omroep VRT wijst op de "vele bijnamen" van de politicus, waaronder ook "Teflon Mark". Hij wordt omschreven als een harde werker en een meester in het sluiten van compromissen. "Ruttes grootste talent als politicus is dat hij een raspoliticus is, gemaakt voor de job: conflictvermijdend, met een lach, schijnbaar zonder enige stress."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De vrijlating van 123 politieke gevangenen in Belarus is volgens demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) "goed nieuws", maar hij wijst er ook op dat nog veel tegenstanders van president Aleksandr Loekasjenko vastzitten.
2 minuten geledenDE BILT (ANP) - In het zuidoosten kan het zaterdagavond en in de nacht naar zondag plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft voor de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg code geel afgegeven in verband met de dichte mist. Volgens het weerinstituut kan het verkeer daar last van hebben. Op sommige plekken is het zicht minder dan 200 meter.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Concertgebouw in Amsterdam is zaterdag aan het einde van de middag tijdelijk ontruimd. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio hadden bezoekers last van een "onprettige, stinkende lucht".
2 uur geledenDORST (ANP) - Bij een aanhouding in het Brabantse Dorst heeft de politie een waarschuwingsschot gelost. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere meldingen van een man die een vrouw mishandelde in een woning voor arbeidsmigranten aan de Rijksweg. Twee getuigen zouden hebben gezien dat de man een vuurwapen had.
6 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De politie heeft op de website de naam en foto van een verdachte Rotterdammer (47) gedeeld. Deze man, Hugo Ruimwijk, wordt gezocht voor betrokkenheid bij de gewelddadige dood van Sherwin Peterhof uit Suriname. Vermoedelijk is Ruimwijk naar Suriname gevlucht, maar het kan ook zijn dat hij daar de grens over is gegaan naar Guyana of Frans-Guyana.
8 uur geledenSPIJKENISSE (ANP) - Op het politiebureau in Spijkenisse heeft een gedetineerde een einde gemaakt aan zijn leven. Hulpdiensten hebben tevergeefs geprobeerd de man te reanimeren, meldt de politie op X.
9 uur geledenHOUTEN (ANP) - 2025 staat op de zesde plek van warmste jaren sinds het begin van de metingen in 1901. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was dit jaar 11,5 graden, het langjarige gemiddelde is 10,7 graden, meldt Weeronline.
10 uur geleden