Wereldpers: 'Trump-fluisteraar' Rutte gaat NAVO-chef worden
DEN HAAG (ANP) - Dat het NAVO-leiderschap Mark Rutte nauwelijks meer kan ontgaan, is wereldwijd 'breaking news'. Van Duitsland tot de Verenigde Staten wordt bericht dat de laatste rivaal van de Nederlander zich heeft teruggetrokken. Zijn ervaringen met de Amerikaanse oud-president Donald Trump worden herhaaldelijk genoemd.
The Washington Post noemt de demissionaire premier een "veteraan van de EU-politiek" die al te maken heeft gehad met tal van leiders uit NAVO-landen, onder wie Trump. Rutte staat bekend om zijn directheid en pragmatische houding, bericht de krant. Het Duitse Bild schrijft dat Rutte bekendstaat als iemand met grote internationale ervaring en de langstzittende premier van Nederland.
Nieuwssite Politico schrijft dat waarnemers de Nederlander hebben omschreven als een "Trump-fluisteraar" die goed kan samenwerken met politici met uiteenlopende achtergronden. "I like this guy", merkte Trump ooit op over Rutte, die hem bezocht in Washington. De kans bestaat dat de mannen weer moeten samenwerken als Trump de presidentsverkiezingen wint.
Uitdagingen
Politico voorspelt dat Rutte als NAVO-chef niet hoeft te rekenen op echte 'wittebroodsweken'. De site noemt een reeks uitdagingen waar hij mee te maken krijgt, waaronder de mogelijke terugkeer van Trump in het Witte Huis, de situatie in Oekraïne en de opkomst van Europese politieke partijen die bekendstaan als pro-Russisch.
De Britse krant The Guardian noemt Rutte de "compromiskandidaat" voor de topfunctie. "Hij is voornamelijk gekozen omdat hij wordt gezien als politicus met veel internationale ervaring die zeer pro-Oekraïens is, maar niet zo'n havik als sommige kandidaten uit de oostelijke flank van de alliantie" concludeert de krant, die ook meldt dat Rutte de nodige obstakels moest overwinnen voordat hij alle NAVO-landen achter zich kreeg.
Het Franse persbureau AFP omschrijft Rutte als "fietsende Trump-fluisteraar" en ook de Belgische omroep VRT wijst op de "vele bijnamen" van de politicus, waaronder ook "Teflon Mark". Hij wordt omschreven als een harde werker en een meester in het sluiten van compromissen. "Ruttes grootste talent als politicus is dat hij een raspoliticus is, gemaakt voor de job: conflictvermijdend, met een lach, schijnbaar zonder enige stress."
Meer uit Binnenland
ZEIST (ANP) - De zwangere vrouw die onlangs in een azc door politieoptreden hardhandig ten val kwam, heeft van zich laten horen op de nieuwszender Al Jazeera. "Ik probeerde de agenten gewoon een vraag te stellen", zei Malak Mahmoud.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Turkije heeft een 50-jarige Nederlander uitgeleverd aan Nederland, meldt het Openbaar Ministerie. Justitieminister David van Weel meldt op X dat het om Harry L. gaat, de broer van Bolle Jos. Hij wordt volgens het OM vervolgd voor het witwassen van "een aanzienlijke hoeveelheid geld, goud en horloges". De verdachte is onder begeleiding van de Koninklijke Marechaussee aangekomen op Schiphol en aangehouden.
8 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft dinsdag een 40-jarige voetbaltrainer uit Vlissingen veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar voor het jarenlang heimelijk filmen van ruim vijfhonderd jonge jongens in de kleedkamers van verschillende voetbalclubs. De rechtbank acht hem ook schuldig aan ontucht met een minderjarige jongen.
13 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange celstraf geëist tegen vier verdachten in het hoger beroep van het grote liquidatieproces Marengo. De zaak draait onder meer om zes onderwereldmoorden.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij uit de hand gelopen demonstraties tegen de komst van asielzoekers in Vriezenveen en Wijk bij Duurstede zijn maandagavond drie mensen aangehouden. Dat meldt de politie dinsdag. In het Overijsselse Vriezenveen ging het om twee personen, in Wijk bij Duurstede om een arrestatie.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Japanse keizer Naruhito brengt over twee weken een bezoek aan Delft, Leiden, Utrecht en Amstelveen. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dinsdag het programma bekendgemaakt.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Justitie in België wil drie verdachten vervolgen voor het plannen van een ontvoering van de toenmalige Belgische minister van Justitie Vincent Van Quickenborne in 2022. Een woordvoerster van het federaal parket in Brussel bevestigt berichtgeving daarover van Belgische media. De kranten schrijven dat het Nederlanders betreft.
16 uur geleden