Wereldleiders bijeen in München voor veiligheidsconferentie
MÜNCHEN (ANP) - In München begint een belangrijke driedaagse veiligheidsconferentie, de Munich Security Conference (MSC). Daar worden internationale leiders verwacht als president Volodymyr Zelensky van Oekraïne en de Amerikaanse vicepresident Kamala Harris.
Namens Nederland gaan premier Mark Rutte en ministers Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) en Kajsa Ollongren (Defensie) naar de conferentie. Zij vertrekken vrijdagmiddag en keren zaterdag weer terug naar Nederland.
De jaarlijkse topbijeenkomst wordt al sinds 1963 georganiseerd. De bijeenkomst in een Beiers hotel brengt internationale topfunctionarissen bijeen voor informele discussies over prangende internationale veiligheidskwesties.
De voorzitter van de MSC heeft al duidelijk gemaakt welke onderwerpen dit jaar hoog op de agenda staan. Het gaat om de oorlog tussen Israël en Hamas, de Russische invasie van Oekraïne, de toekomst van de NAVO en conflicten in de Hoorn van Afrika.
Niet alleen westerse leiders zijn welkom op de conferentie. In 2007 gaf de Russische leider Vladimir Poetin er een speech. Dit jaar zal de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi er spreken. Rusland en Iran zijn dit keer niet uitgenodigd.
Ook de Israëlische president Isaac Herzog en de Palestijnse premier Mohammad Shtayyeh worden verwacht. De internationale bijeenkomst wordt geopend door de topman van de Verenigde Naties, de Portugees António Guterres.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.
4 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland en de VS hebben ingestemd verder te onderhandelen over een vredesakkoord voor Oekraïne. Dat meldt het Kremlin, dat stelt dat er contact is geweest met de Amerikaanse delegatie nadat Rusland afgelopen weekend van de VS voorstellen had ontvangen rond een mogelijk akkoord.
7 uur geledenHOMS (ANP/RTR/AFP) - Bij een aanslag in een alawitische moskee in de Syrische stad Homs zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Syrische staatspersbureau Sana. Volgens het ministerie van Volksgezondheid raakten zeker achttien anderen gewond, al kan dat aantal nog oplopen, aldus een functionaris.
8 uur geleden