Wereldleiders bijeen in München voor veiligheidsconferentie
MÜNCHEN (ANP) - In München begint een belangrijke driedaagse veiligheidsconferentie, de Munich Security Conference (MSC). Daar worden internationale leiders verwacht als president Volodymyr Zelensky van Oekraïne en de Amerikaanse vicepresident Kamala Harris.
Namens Nederland gaan premier Mark Rutte en ministers Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) en Kajsa Ollongren (Defensie) naar de conferentie. Zij vertrekken vrijdagmiddag en keren zaterdag weer terug naar Nederland.
De jaarlijkse topbijeenkomst wordt al sinds 1963 georganiseerd. De bijeenkomst in een Beiers hotel brengt internationale topfunctionarissen bijeen voor informele discussies over prangende internationale veiligheidskwesties.
De voorzitter van de MSC heeft al duidelijk gemaakt welke onderwerpen dit jaar hoog op de agenda staan. Het gaat om de oorlog tussen Israël en Hamas, de Russische invasie van Oekraïne, de toekomst van de NAVO en conflicten in de Hoorn van Afrika.
Niet alleen westerse leiders zijn welkom op de conferentie. In 2007 gaf de Russische leider Vladimir Poetin er een speech. Dit jaar zal de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi er spreken. Rusland en Iran zijn dit keer niet uitgenodigd.
Ook de Israëlische president Isaac Herzog en de Palestijnse premier Mohammad Shtayyeh worden verwacht. De internationale bijeenkomst wordt geopend door de topman van de Verenigde Naties, de Portugees António Guterres.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gedreigd met militaire actie in Colombia, het buurland van Venezuela. Aan boord van de Air Force One zei Trump tegen verslaggevers dat hij wel "oren heeft" naar een operatie in Colombia.
2 uur geledenMADRID (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft voor het eerst gereageerd op de ontwikkelingen in Venezuela van de afgelopen dagen. In een Spaanstalige videoboodschap die hij zondagavond via X, Facebook en Instagram verspreidde, zei hij dat het vertrek van president Nicolás Maduro een "belangrijke stap, maar niet genoeg" is. In de video verwijst González naar zichzelf als "president" en "leider" van Venezuela.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen te stoppen met het "bedreigen" van Groenland, nadat president Donald Trump tegen het Amerikaanse blad The Atlantic had gezegd dat zijn land het "absoluut" nodig heeft. Het Deense gebied is volgens Trump "omringd door Russische en Chinese schepen".
6 uur geledenCRANS (ANP/AFP) - Alle slachtoffers van de brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana zijn geïdentificeerd, melden de autoriteiten. De brand rond de jaarwisseling in bar Le Constellation, die mogelijk werd veroorzaakt door vuurwerkfonteinen in flessen, eiste veertig levens. Nog eens 119 mensen raakten gewond, voornamelijk tieners en jongvolwassenen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De landen van de EU, met uitzondering van Hongarije, hebben zondag "alle betrokkenen" in Venezuela opgeroepen tot terughoudendheid. Ze stellen dat respect voor de wil van het Venezolaanse volk de enige manier is om de democratie in het land te herstellen. Zaterdag namen Amerikaanse militairen president Nicolás Maduro in Caracas gevangen en brachten hem naar de VS.
8 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - De buit van de spectaculaire inbraak in een Duitse bank in Gelsenkirchen zou wel eens meer dan 100 miljoen euro kunnen bedragen. Dat meldden bronnen binnen de veiligheidsdiensten zondag aan persbureau dpa. De buit was aanvankelijk geschat op het bedrag waarvoor het verzekerd was, zo'n 30 miljoen euro.
8 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Een glasvezelkabel van een particulier bedrijf is beschadigd in de Oostzee, laat de Letse premier Evika Silina weten. De omstandigheden van het incident worden onderzocht.
9 uur geleden