Wereldleiders beloven nieuwe stappen voor klimaatverbetering
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Wereldleiders hebben zaterdag op een eendaagse virtuele klimaattop nieuwe stappen aangekondigd om de opwarming van de aarde te vertragen. Het lijken volgens klimaatexperts slechts kleine beloften, wat niet veel goeds belooft voor de volgende ronde van klimaatonderhandelingen in 2021 in Glasgow, Schotland. De tussentijdse top van zaterdag werd gezien als een kans om het momentum voor 2021 op te bouwen.
Toch waren er in de aanloop al enkele concrete toezeggingen. In een deal deze week heeft de Europese Unie afgesproken om de uitstoot van CO2 tegen 2030 met minstens 55 procent te verminderen, het Verenigd Koninkrijk deed daar nog een schepje bovenop met een reductie van 68 procent.
De Indiase premier Narendra Modi zei zaterdag dat het land zijn verbruik aan schone energiebronnen verdubbelt en op schema ligt om de emissienormen te halen die zijn vastgelegd in het klimaatakkoord van Parijs uit 2015. India geldt als een van de grootste uitstoters van broeikasgassen die tot opwarming van de aarde leiden.
Pakistan
Imran Khan, premier van Pakistan, beloofde te stoppen met de bouw van nieuwe kolengestookte elektriciteitscentrales. Pakistan heeft de afgelopen vijf jaar de capaciteit voor kolencentrales zien toenemen van een zeer laag niveau tot een aanzienlijke 5 gigawatt. Maar hij zei dat 60 procent van alle energie tegen 2030 afkomstig zal zijn van hernieuwbare energiebronnen en 30 procent van alle voertuigen zal worden aangedreven door elektriciteit.
De Chinese president Xi Jinping kondigde stapsgewijze verhogingen aan van de klimaatdoelstellingen, waar hij naar verwachting zou voortbouwen op zijn ambitieuze belofte om tegen 2060 koolstofneutraal te zijn.
Teleurgesteld
Xi zei dat China zou proberen de uitstoot tegen 2030 met "meer dan" 65 procent te verminderen ten opzichte van het niveau van 2005. De doelstelling ligt daarmee iets hoger dan het vorige doel om de vervuiling met 60 procent terug te dringen. China zal proberen om tegen het einde van het decennium ongeveer 25 procent van zijn energie te halen uit niet-fossiele brandstoffen.
Klimaatexperts waren teleurgesteld over de beloften van China. "Dit is een stap in de goede richting, maar er moet meer worden gedaan om actie op de korte termijn en China's koolstofvrije visie op elkaar af te stemmen", aldus Li Shuo, klimaatanalist bij Greenpeace Oost-Azië.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een racistische video verwijderd met oud-president Barack Obama en diens vrouw Michelle als apen. Het bericht is niet meer te zien op Trumps spreekbuis Truth Social. Het Witte Huis verklaarde dat de beelden per ongeluk door een medewerker waren geplaatst.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie heeft vrijdag op twee adressen huiszoekingsbevelen uitgevoerd in verband met een onderzoek naar "wangedrag in een openbaar ambt". In een verklaring zegt de politie dat "een 72-jarige man" betrokken is bij het wangedrag. In het persbericht noemt de politie geen naam, maar tegenover Sky News bevestigt ze dat de doorzoekingen verband houden met het onderzoek naar oud-bewindspersoon Peter Mandelson.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De zwarte Republikeinse senator Tim Scott roept president Donald Trump op de video waarin oud-president Barack Obama en zijn vrouw Michelle worden afgebeeld als apen, offline te halen. "Ik hoop dat het nep is, want het is het meest racistische dat ik ooit uit dit Witte Huis heb gezien", schrijft hij op X.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie komt met een nieuw sanctiepakket tegen Rusland, het twintigste. De nieuwe sancties richten zich onder meer op Russische energie, financiële diensten en handel, laat voorzitter van de Commissie Ursula von der Leyen weten.
4 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft excuses aangeboden voor haar "vriendschap met Epstein". Het Noorse hof deelde vrijdag een verklaring van de kroonprinses. "Het is belangrijk voor mij om mijn excuses aan te bieden aan iedereen die ik teleurgesteld heb", schrijft Mette-Marit. De vrouw van kroonprins Haakon biedt ook haar excuses aan "voor de situatie waarin ik de koninklijke familie heb gebracht, vooral de koning en koningin".
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De activisten die afgelopen jaar met een scheepsvloot probeerden Gaza te bereiken maar werden gestopt door Israël, gaan een nieuwe poging ondernemen. Dat zegt een van de destijds gearresteerde opvarenden, Thiago Avila. De flotilla zal op dezelfde dag als de eerdere missie vertrekken, 29 maart. Tegelijkertijd zal een groep over land vertrekken in een poging Gaza te bereiken.
5 uur geledenMILAAN (ANP) - In Milaan zijn ongeveer duizend mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse immigratiedienst ICE tijdens de Olympische Spelen. Volgens nieuwssite Rai News organiseerden studenten een mars en droegen ze borden met leuzen als 'ICE out'.
6 uur geleden